Vo veľkonočnej radosti – doma i na „stretku“

0
791

Veľký týždeň sa skončil, ale v liturgickom období ešte trvá veľkonočná radosť. A tá by mala byť naozaj veľká a „naplno“. Aby pre dieťa nekončila „veľkonočná nálada“ niekde pri šibačke, krasliciach a ujúkaní z oblievačky, môžeme mu vo Veľkonočnom období pomôcť prežívať podstatu radosti Vzkriesenia prostredníctvom symbolov v domácom prostredí a materiálov na hranie (a zároveň na meditovanie, modlitbu). Ponúkame vám niekoľko „fotoinšpirácií“, ktoré sa dajú preniesť do domácností i na „stretko“.

 

V zlatej a bielej

Slávnostné a radostné obdobie liturgie podčiarkuje zlatý obrus a štóla.

1

Hrob je prázdny!

Stačí nádobka pripomínajúca hrob s odvaleným kameňom alebo vymodelovaná „hrobka“ z plastelíny, tvrdnúcej hmoty alebo kartónu. Ďalej postavy (figúrky) z evanjeliovej udalosti Vzkriesenia (podľa toho, či si vyberieme Máriu Magdalénu, ženy s anjelom alebo učeníkov náhliacich sa k hrobu…). V košíčku s postavami sú pripravené kúsky látok, ktorými deti môžu odlíšiť jednotlivé postavy (anjel má biely plášť a pod.) Dieťaťu prečítame evanjeliový úryvok (staršie si môže čítať samo) a necháme na ňom, ako tento príbeh stvárni a zažije ho tak vo svojej predstavivosti a cez hmat nanovo, hlbšie. Niektoré deti majú potrebu zahrať si príbeh pri tomto a podobných materiáloch viackrát, dookola – doprajme im čas a pokojné prostredie, aby si naplnili túto potrebu.

2

7. časti seriálu o Domácej liturgii sme sa venovali prežívaniu Veľkého týždňa a aj „veľkonočným záhradkám“ malých záhradníkov (Getsemani, Golgota, hrob). Znova si môžeme s deťmi (a s figúrkami apoštolov, Ježiša) prejsť v záhradke udalosti Trojdnia a zamerať sa na prázdny hrob.

3

Kroky Veľkého týždňa

Osem kartónových kartičiek je pokrytých látkou vo farbe liturgického rúcha daného dňa Veľkého týždňa. Kvetnonedeľnú červenú sme vyzdobili kvietkami, fialová z Bielej soboty je trblietavá – odráža nádej. Deti postupne zoraďujú kartičky (môžu použiť kontrolný obrázok) a prikladajú ku kartičkám symboly – palmový list, kalich, misku, kríž, sviecu, biele plátno Vzkrieseného… Svoj postup si deti môžu overiť v Písme. Aj pri tomto materiáli môžu deti „kráčať“ s panáčikom po jednotlivých dňoch a hovoriť si, čo sa vtedy stalo.

4

Paškál

V kostole si môžeme zblízka obzrieť paškál, vysvetliť jeho úlohu na Bielu sobotu (aj počas liturgického roka pri sviatosti krstu) a porovnať ho napríklad s výškou dieťaťa. (Naše deti po skončení svätej omše vyšpehovali pána kostolníka, ako si musí priniesť rebrík, keď chce paškál sfúknuť. S podstavcom je paškál naozaj veľký – ako tajomstvá Veľkej noci. Symboly paškálu (a ich význam) si deti lepšie zapamätajú, keď si ich vyrobia – napríklad aj podľa vzoru na fotografii.

5

Viem byť tíško?

Paškál môžeme využiť aj pri aktivite „skúšania ticha“, ktoré je u niektorých detí aj „automatickou“ pozvánkou k modlitbe. Dieťa zapáli paškál (mladšie spolu s rodičom), zápalku vloží do nádobky s vodou. Prevráti presýpacie hodiny a snaží sa vytvoriť vo svojom telíčku i okolo seba ticho a počúvať ho, kým sa piesok nepresype. Sviecu môže sfúknuť zhášacím zvončekom a aktivitu podľa ptoreby opakovať (kým sa neminú zápalky… ) Pri paškáli je kartička s nápisom „Kristus – svetlo sveta!

6

Kytičky vďaky

Tak sme nazvali kytičky, ktoré deti samé naaranžovali a uložili na stôl ku krížu. Vybrali sme „pôstne“fialové tulipány, „veľkonočné“ biele gerbery a zlaté narcisy. (Treba si pripraviť zásobu kvietkov, lebo deti pri jednej vázičke len tak neostanú. Aranžovanie je väčšinou veľmi pútavé.)

7

8

Aleluja!

Radosť môžeme vyjadriť naplno aj tancom na domácej alebo „stretkovej“ veľkonočnej diskotéke (deti si ju zaručene budú dlho pamätať). Dievčatko na fotke z montessori átria Dobrého Pastiera v Dolnom Kubíne si túto radosť užíva s dvomi sukničkami naraz.

9

 

Foto autorka

Predchádzajúci článokZávislosť od alkoholu ako celoživotná porucha
Nasledujúci článokVýchova ku cnostiam: Nádej
Martina Jokelová-Ťuchová
Martina Jokelová Ťuchová žije s manželom a 6 deťmi vo veku od 15 po 2 rôčky v Dolnom Kubíne. Venuje sa tvorbe pre deti a aktivitám OZ Centrum Montessori DK, ktoré vedie spolu s manželom. Jej "srdcovkou" je kubínske átrium Katechéz Dobrého pastiera; organizovanie podujatí pre rodičov, kde sa môžu inšpirovať vo výchove a oddýchnuť si, no najmä kresťanský koučing, kde spoznáva premieňajúcu Božiu lásku v životoch druhých i u seba. Okrem svojho domova s krásnymi výhľadmi ľúbi oravskú prírodu, ale o trochu viac Tatry, háčkovanie, tancovanie so svojimi deťmi a tvorivosť na mnoho spôsobov. A kávu so smotanou a s manželom :-)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno