8 kreatívnych nápadov, ako osláviť Turíce vo vašej rodine

1
1209

Dnes sú Turíce, jedna z hlavných – hoci občas prehliadaných – osláv v cirkevnom kalendári. Slovo Turíce pochádza z gréckeho slova pentecostea znamená „päťdesiaty“. Turíce oslavujeme každý rok presne 50 dní po Veľkej noci a pripomínajú darovanie Ducha Svätého Cirkvi. Na rozdiel od Vianoc a Veľkej noci, s Turícami sa nespája silná kultúrna tradícia, takže je na nás, aby sme si vymysleli zábavný spôsob, ako ich osláviť v rodine. No nebojte sa, internet je plný kreatívnych nápadov, ktoré nám pomôžu.

Tu je pár mojich obľúbených nápadov, ktoré som našiel (spolu s niekoľkými mojimi vlastnými) …

  1. Urobte ovocný šalát

Duch Svätý prináša deväť druhov duchovného ovocia – Lásku, Radosť, Pokoj, Trpezlivosť, Láskavosť, Dobrotu, Vernosť, Miernosť, Zdržanlivosť – takže čo môže byť prirodzenejšie ako pripraviť na oslavu ozajstný ovocný šalát? Každý druh predstavuje jeden z darov Ducha Svätého.

  1. Oslavujte narodeninovou tortou

Turíce sú narodeninami Cirkvi, chvíľou, keď sa tisíce ľudí rôzneho pôvodu obrátilo a Cirkev sa rozšírila do celého sveta. Upečenie či kúpa narodeninovej torty je chutnou pripomienkou, že Cirkev je o rok staršia.Každá sviečka môže predstavovať storočie v živote Cirkvi, takže 20 sviečok pre 2000-ročnú históriu Cirkvi. Ako bonus môžete deťom vysvetliť, že plamienky na sviečkach predstavujú ohnivé jazyky…

  1. Upečte chlieb

Predtým, než sa stali kresťanským sviatkom, boli Turíce židovský Sviatok týždňov, bol to sviatok na oslavu žatvy obilia. Súčasťou osláv bolo upečenie bochníkov chleba a ich obetovanie v Chráme. Každý miluje čerstvo upečený chlieb, takže je to výborná príležitosť pripomenúť si pôvodný význam sviatku a napiecť niečo s rodinou.

  1. Darujte jedlo chudobným

Ako pokračovanie na tému jedlo, počas židovského sviatku boli ľudia nabádaní, aby sa postarali o chudobných. Možno pri pečení koláča či chleba by ste mohli urobiť jeden navyše a zaniesť ho do miestneho útulku pre ľudí bez domova alebo do krízového centra…

  1. Urobte si červenú výzdobu

Kvôli prepojeniu s ohnivými jazykmi sa kostoly na Turíce zdobia červenou farbou. Môžete urobiť to isté doma — červené stuhy, červené servítky, červené taniere. Je to úplne jednoduché, no pomôže to deťom spoznať, že sa jedná o mimoriadny deň.

  1. Spravte viacjazyčný umelecký projekt

Počas prvých Turíc začali apoštoli hovoriť mnohými jazykmi na znak diverzity a jednoty. Na sprítomnenie tohto môžete vystrihnúť z papiera holubice alebo plamene a napísať na ne „Duch Svätý“ alebo iné slovo, napr. „Jednota“ alebo „pokoj“ v mnohých rôznych jazykoch.

  1. Vytvorte ohnivé klobúky

Akokoľvek by sa mojim chlapcom páčili klobúky, ktoré by naozaj horeli, mám na mysli skôr tvorbu z papiera. Mohlo by to vyzerať napríklad takto, alebo by mohlo byť skvelé urobiť biskupskú čiapku. Volá sa mitra a má symbolizovať oheň.

  1. Urobte kolotoč

Kolotoč s holubicami a plameňmi, ktoré akoby zostupovali,je vkusný a znázorňuje, ako tieto dary, symboly Ducha Svätého zostúpili na učeníkov počas prvých Turíc a ako aj dnes zostupujú do našich domovov.

Veselé Turíce!

 

https://aleteia.org/2019/06/09/8-creative-ways-to-celebrate-pentecost-as-a-family/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Fotografia: pixabay

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno