Svätý Bazil: Pôst aj manželstvu prospieva

0
811

Postíte sa? Vnímate, že vás to obohacuje? A napadlo vám, že pôst môže byť obohacujúci aj pre manželstvo? O tom, čo je pravý pôst, aký je jeho význam a účinky, by sa dalo napísať veľmi veľa. Aspoň v krátkosti ponúkame duchovné inšpirácie z nádhernej homílie o pôste od svätého Bazila Veľkého, ktorý okrem iného píše aj o tom, že pôst prospieva manželskému životu.

 

S pôstom sa nemáme chváliť

O tom, že sa postíme, by malo vedieť čo možno najmenej ľudí, pretože aj na pôst sa vzťahuje nebezpečenstvo pýchy. Nemáme sa vystavovať so svojím zriekaním pred očami iných ľudí – či už tým, že o svojich pôstnych sebazáporoch hovoríme alebo tým, ako sa trpiteľsky tvárime. Pôst totiž nie je otázka výkonu a ak sa vystavuje na obdiv, neprináša pre dušu žiaden úžitok. Cieľom pravého pôstu nie je vytrvať v zriekaní sa niečoho – to je len prostriedok.

Keď som bola mladšia, dávala som si rôzne pôstne predsavzatia, a keď som zlyhala (niekedy aj veľmi skoro), vedelo ma to tak demotivovať, že som sa postiť úplne prestala. Nepostíme sa preto, aby sme sebe alebo druhým niečo dokázali. Prostredníctvom pôstu si máme v živote urobiť poriadok a dať všetkým veciam a hodnotám to správne miesto.

 

Pôst je zdravý pre dušu aj pre telo

Pôst je tiež dobrý lekár pre telo – lieči telo od závislostí, ktoré sa nám podarilo nabrať. Pre telo je zdravšie a lepšie, keď sa postí, ako keď sa prejedá – tak skôr môže človek ochorieť. Svätý Bazil pôst nazýva „matkou zdravia”. ,,Žiadna hlava nemala nikdy bolesti kvôli tomu, že pila vodu.” Postiaceho sa človeka Bazil prirovnáva k prázdnej lodi. Loď, ktorá je ťažko naložená, sa ľahšie a rýchlejšie potopí ako loď, ktorá je ľahká, pretože je prázdna. Pôst prináša ešte jeden zaujímavý benefit – spôsobuje pôžitok aj z jednoduchých vecí. Ako skvelo chutí taký chlieb s maslom a čaj, ak sme sa predchádzajúci deň postili o chlebe a vode!

Pôst môže mať priaznivé účinky pre telesné zdravie, ale to nie je hlavný dôvod, prečo by sme sa mali postiť. Pôst nie je predovšetkým nejaká očista tela, ale lieči človeka od pripútania sa k pozemskému a slúži na to, aby sme v nedostatku hľadali Boha a túžili po ňom. Pôst – teda odriekanie si rôznych dobier s cieľom priblížiť sa k Bohu – je dobrý lekár, no správny pôst lieči predovšetkým dušu. Pôst nás robí pokornejšími, tichšími a otvorenejšími pre duchovný život. Svätý Bazil tvrdí, že pôst ako prostriedok má dokonca moc zabiť hlboko zakorenené hriechy.

 

Pôst má priaznivé účinky pre manželský život

,,Pôst je spoľahlivým životným druhom pre tých, ktorí bývajú spolu. Manžel sa neobáva intríg proti svojmu manželstvu a žije v harmónii so svojou manželkou, keď ju vidí postiť sa. Manželka neupadne do žiarlivosti a radostne prijíma manžela, ktorého vidí postiť sa. Koho domácnosť upadla kvôli posteniu?”

Vidíme, že svätý Bazil nemá na mysli pôst od manželských povinností – ak nám to napadlo. Chápem to takto: v určitom zmysle je pôst tréning vôle – snaha mať pod kontrolou svoje ľudské túžby či potreby a nebyť ich otrokom. Keď sa vieme postiť, keď si vieme odriekať niečo, na čo máme chuť, ľahšie sa nám odolá lákadlám v časoch skúšky našej manželskej lásky a vernosti. Bazil to krásne vyjadril jednoduchou vetou: ,,Pôst tlmí silu ohňa.” To je jeden dôsledok pre dobro manželstva – že pôst nás učí brzdiť naše vášne. Druhým pozitívnym výdledkom pôstu je vďačnosť, schopnosť oceniť to, čo „máme doma na stole” – teda toho, kto s nami za tým stolom sedí.

Pôst má teda priaznivé účinky aj pre manželský život – učí nás ovládať sa, zriekať sa, nechcieť mať všetko a hneď. Učí nás mať radosť z toho, čo máme, netúžiť po veciach, ktoré nám nepatria, a po ľuďoch, ktorým nepatríme my.

 

Svätý Bazil mi predostrel výzvu, ktorú ponúkam aj vám: učme sa postiť, aby sme dokázali čoraz viac milovať.

 

Fotografia: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno