Čas Adventu je vynikajúcou príležitosťou pre spoločné trávenie času: vonku už nie je veľmi príjemne a krátke dni núkajú priestor na aktivity vo vnútri, ktoré môžu byť aj iné ako hranie sa s legom alebo bábikou. Môžu mať oveľa duchovnejšiu náplň napriek tomu, že sa vám môže zdať vek vašich deťúreniec primalý.
Čas nadchádzajúcich Vianoc tomu len praje: deti sa na deň, keď príde Ježiško, veľmi tešia a je preto úplne prirodzené s nimi a s touto túžbou pracovať. Najprv však je potrebné deťom (a možno aj vám) pôvod a zmysel Adventu vysvetliť.
Čo je Advent?
Adventom sa začína cirkevný rok v Katolíckej Cirkvi, a je to zároveň prípravný čas stíšenia a ponorenia sa do seba, aby sme sa pripravili na príchod Pána v zmysle biblického „Pripravte cestu Pánovi!“
Táto príprava má dvojaký význam: ten bližší je skutočnou prípravou na narodenie Pána, ten vzdialenejší alebo tiež eschatologický, je ten, ktorý znamená prípravu na druhý príchod Pána na konci vekov. Advent je špecifický aj v tom, že sa v tomto čase obracia aj na Matku Máriu a jej prežívanie očakávania Pána v jej živote. Všetky tieto udalosti sú podporované vynikajúcimi čítaniami v liturgii slova vo svätých omšiach, ktorými nás povzbudzuje k obnove života, zmene či úprave cesty, po ktorej kráčame k nemu, ohlasovaniu radostnej zvesti a tiež „výuke“ v odovzdaní svojho života do Božej vôle podľa Máriinho „Fiat“. Sú čerpané často z textov Svätého písma od proroka Izaiáša, ktorý prorokoval príchod Pána.
Dejiny Adventu
Samotné slávenie Adventu sa v Cirkvi začalo praktizovať v 4. storočí, ale až pápež Gregor Veľký ho zjednotil na štyri týždne pred Vianocami. V západnej Európe, hlavne v Galii a Španielsku, sa Advent začínal už na sviatok sv. Martina alebo 24. novembra, v rímskej kúrii pôvodne Advent trval dva týždne. Advent má podobne ako pôst kajúci charakter, ale nie je ukrátený o spev „Aleluja“ – je chápaný ako príprava, a nie ako pokánie. Advent sa začína 1. adventnou nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Zvykom je pripraviť si na tento čas adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré by mali byť tri fialové a jedna ružová v súlade s liturgickým rúchom (fialová ako farba pokánia či čakania a ružová ako farba radosti v tretiu adventnú nedeľu). Tento zvyk pochádza z germánskych krajín. Deti často lepšie strávia a prežijú Advent so svojím adventným kalendárom, ktorý nemusí byť práve z obchodu čokoládový – pretože našou úlohou je aj ich pritiahnuť ku skutočnému prežívaniu Adventu.
Ako s deťmi alebo Štyri tipy na adventné slávenie v rodine
Komercia v obchode kresťanskému chápaniu a výchove k Adventu veľmi nepomáhajú – ale skúsme si pomôcť sami a jednoducho. Deti sú veľmi vnímavé a citlivé od najmenšieho veku a nebýva problém ich usmerniť k tomu, aby Advent prežívali s nadšením aj bez sladkostí.
V prvom rade rodičov čaká (aj keď opätovne) rozhovor s deťmi o pôvode a zmysle Adventu primerane ich veku – určite však potrebujú vedieť, že je to príprava na príchod Ježiška do betlehemských jaslí, ktoré v prvom rade zosobňuje ich srdce. Preto by malo byť čisté a plné dobra, dobrých skutkov.
Potom prichádza na rad „podporná skupina“ – teda piesne, vystrihovanie, lepenie. My vám prinášame štyri tipy na rodinné slávenie Adventu:
1. Mnohým rodinám sa osvedčilo púšťať počas Adventu spievaný „Anjel Pána“ alebo „Rorate coelli“, ktoré deti pri svetle sviečok očarí a pripraví na prežívanie tajomstva, aj keď sú ešte malé. V jednoduchšej verzii určite pomôžu piesne zo Spievatka, napr. Prídi k nám, Pane…
2. Z aktivít „robených rukami“ sa určite osvedčili rôzne formy adventných kalendárov, ktoré pomáhajú deťom dobrými skutkami priniesť darček Ježiškovi pod stromček. Nemusia sa robiť len v rámci farnosti: z rôznych tipov ponúkame určite nasledujúce dva:
Ak máte doma peknú servítku s motívom adventného venca, kúsok kartónu, lepidlo, štetec a fixky, raz-dva prilepením servítky na primeraný rozmer kartónu vyrobíte adventný kalendár, na ktorý po uschnutí napíšte 24 čísel – počet dní – do Vianoc, ideálne do krúžkov. Potom na horných rohoch predierujte, prevlečte stužku a zaveste na dobre viditeľné miesto, ideálne je to aj na vchodových dverách. Urobte popri výrobe s deťmi dohodu, že ten z nich, ktorý prinesie v jednotlivý deň najviac dobra do rodiny, môže večer verejne preškrtnúť príslušné číslo. Deti z toho majú veľkú motiváciu a tiež rady o tom rozprávajú aj susedom, čo prinesie malú evanjelizáciu.
Pre veľmi šikovné a tvorivé rodinky je vynikajúcim nápadom adventný kalendár zo zápalkových krabičiek. Na jeho výrobu treba len menšiu krabicu z obchodu a 24 zápalkových krabičiek, ktoré sa oblepia (ideálne tavnou pištoľou) okolo krabice (jej otváranie sa ponechá ako dvierka) okolo nej po výške a na vrchnú stenu. Do vnútra za dvierka treba nalepiť obrázok Svätej rodiny v Betleheme. V každej krabičke je na každý deň malá odmena za dobré skutky, dvere maštaľky sa však otvoria až na Štedrý večer.
3. Ďalší tip – umiestnite na stôl alebo miesto, kde sa spoločne ako rodina modlievate, prázdne jasličky. Každý večer si s deťmi prejdite deň, ktorý máte za sebou a za každý dobrý skutok môže dieťa do jasličiek vložiť kúsok slamy v podobe suchej trávy alebo aranžérskeho sisalu či aj obyčajného machu – aby sa tam Ježiškovi dobre ležalo.
4. Pre väčšie deti je zaujímavým spôsobom prípravy na Vianoce aj práca s knižkou so samolepkami (môžete si kúpiť napr. TU).
Takže – prajeme vám všetkým v rodinách požehnané, príjemné a užitočné trávenie Adventu aj s deťmi vo vôni škorice a medu, lásky a dobra.
Úvodná fotografia: Syda Productions / shutterstock.com