8 krokov ako jednať s nepríjemnými ľuďmi, ktorým sa nedá vyhnúť

2
9024

Sú medzi nami ľudia, ktorí, bohužiaľ, prinášajú do našich životov iba negatíva – niekedy úmyselne a niekedy aj nie. A aj keď by sme mali pracovať na svojej trpezlivosti a skúšať týmto ľuďom pomôcť zmeniť ich prístup na taký, ktorý bude prinášať im a ľuďom okolo nich viac dobrého, niekedy – hoci sa snažíme koľko sa len dá – sa to nestane. Dokonca sa nám môže stať, že sa od nich nakazíme a sami sa staneme „škodlivými“. 

Čo by sme teda mali robiť? Jednoduchou odpoveďou by bolo vzdialiť sa od toho človeka a modliť sa za neho. Avšak, niekedy ide o ľudí, ktorých nemôžeme odstrániť zo svojho okolia, napríklad príbuzní, obchodní partneri alebo kolegovia. Tu je niekoľko návrhov, ako sa takáto situácia dá zvládnuť.

1. Uvedomte si situáciu

Prvé, čo musíte urobiť, je uvedomiť si, že tento človek je pre vás škodlivý a že potrebujete obmedziť jeho vplyv na vás. Neznamená to však, že s istotou ide o zlého človeka; možno mal zložitú minulosť alebo práve prechádza ťažkou situáciou a jeho stres či duševná choroba sa prejavuje na jeho správaní. 

2. Zistite, s akým typom toxickej osoby máte dočinenia

Existujú rôzne typy škodlivých ľudí. Tu sú tie najčastejšie:

  1. Obviňovači. Nikdy si nepriznajú chyby a vždy nájdu niekoho, koho môžu obviniť. 
  2. Verbálne agresívni ľudia. Kričia pri najmenšej provokácii a môžeme ich označiť za „výbušných“. 
  3. Chorobní sťažovači. Sťažovanie sa je prirodzený spôsob uvoľňovania emócií a nie je vždy zlé, ale keď sa sťažujeme pričasto a bez skutočnej snahy hľadať riešenia, stáva sa to škodlivým. 
  4. Priemerní ľudia, ktorí chcú, aby ste boli tiež priemerní. Títo ľudia sú alergickí na úsilie a ťahajú ostatných dolu. 
  5. Závistlivci. Stále sa starajú, koľko druhí zarábajú, kto koľko zaplatil za čosi, čo si práve kúpil, čo tí druhí majú a tak ďalej. 
  6. Znevažovači. Stále sa zaujímajú skôr o to, čo druhí spravili zle, než o to, čo spravili správne, a znevažujú úsilie iných, aby nikto nevidel ich vlastné chyby.
  7. Napodobovači. Nevybudovali si zdravú a silnú identitu a tak stále predstierajú, že sú niekým, kým nie sú a zvyčajne útočia na ľudí, ktorí majú naozaj silnú osobnosť. 
  8. Klebetníci. Jediné, čo robia, je, že hovoria o druhých a nezameriavajú sa práve na ich dobré vlastnosti a úspechy. 

Keď zistíte, s akým typom toxickej osoby máte dočinenia, môžete si pripraviť presnejší plán, ako s nimi zaobchádzať a ako zaistiť, že ich slová spôsobia vám a iným menej škody. 

3. Vyhnite sa potenciálne negatívnym situáciám

Keď už viete, kto je pre vás škodlivý, môžete si voči nemu vybudovať súcit a stať sa odolnejším voči jeho vplyvu. To vám pomôže danú situáciu zvládnuť s väčšou emocionálnou inteligenciou a, v niektorých prípadoch, naučiť sa, ako odraziť útoky alebo vyhnúť sa im. Musíte sa pozrieť na to, čo spúšťa to škodlivé správanie; zrejme zistíte, že niektorým situáciám sa môžete vyhnúť. 

Je rovnako dôležité, aby ste si nastavili hranice. To je obzvlášť účinné pri zaobchádzaní s klebetníkmi a sťažovateľmi. Môžete ich prerušiť a skúsiť rozhovor stočiť na produktívnejší. Napríklad, ak sa sťažujú, môžete sa ich spýtať niečo ako: „Čo urobíš, aby si tento problém vyriešil?“ 

4. Dávajte pozor, ako reagujete

Nemôžete za to, že sa títo ľudia takto správajú a je len prirodzené, že keď na nás niekto zaútočí, nahneváme sa a reagujeme obranou alebo agresívne. Avšak, pri toxických ľuďoch je to kontraproduktívne, lebo ich to povzbudzuje do ďalšieho provokovania. Môžu nás uraziť, iba ak ich necháme dostať sa nám pod kožu. Často dokážeme neutralizovať ich vplyv, ak sa nedáme vyprovokovať. Zapamätajte si: oni sú tí, čo majú problém, nie my. Ak budeme ďalej podporovať ich škodlivé správanie, nič nedosiahneme.

5. Naplňte si život pozitivitou

Jeden zo spôsobov, ako naložiť s toxickou situáciou, hlavne keď sa jej nedá vyhnúť, je pridať viac prvkov, ktoré vám do života prinášajú radosť. Môže to byť napríklad, že sa zapíšete do kurzu o niečom, čo vás zaujíma, budete čítať knihu, ktorá vás obohatí, alebo tráviť viac času s ľuďmi, ktorí vám zdvihnú náladu. 

6. Obmedzte svoj kontakt s nimi na minimum

Ak neviete tohto človeka zo svojho života odstrániť úplne, a máte pocit, že už neviete urobiť nič ďalšie, čo by mu pomohlo alebo povzbudilo ho zmeniť sa, skúste minimalizovať čas, ktorý s ním trávite. 

7. Nepovažujte ich správanie za normálne a neignorujte ho 

Hoci sa musíme prispôsobiť, nemali by sme jednoducho rezignovať a povedať: „No dobre, nechám ho, nech sa tak správa, je to proste toxický človek a nedá sa s tým nič robiť.“ Je dôležité, aby ste tomu človeku povedali, tak priateľsky a nekonfrontačne, ako je to len možné, že ich prístup sa vás dotýka. Možno to úplne nezmení jeho správanie, no možno to zmení spôsob, ako bude zaobchádzať s vami.

9. Nájdite si pomoc

Neváhajte vyhľadať pomoc. Tak ako sú okolo nás ľudia, ktorí škodia, sú tu aj iní, ktorí nám pomáhajú. Možno si aj iní myslia to isté o tomto toxickom človeku. Ak, napríklad, máte dočinenia so škodlivým človekom v práci, možno sa s ním môžete porozprávať spolu s kolegom. Bez toho, aby ste v ňom vzbudili pocit ohrozenia, môžete mu pomôcť uvedomiť si, že vo všeobecnosti sa jeho správanie považuje za problematické, a že má negatívny vplyv na pracovné prostredie. 

Toxický človek takým nemusí ostať navždy. Každý z nás robí chyby a má slabšie chvíle, ale môžeme sa zmeniť. Ak nás ovplyvnila toxická osoba, musíme odpustiť a preniesť sa cez to najlepšie ako vieme a do budúcna sa naučiť lepšie odhaľovať a jednať so škodlivými ľuďmi. A len pre prípad, že by sme boli takí istí, každý z nás by sa mal zamyslieť, či sa náhodou k niekomu nespráva škodlivo a ak áno, snažiť sa to zmeniť. 

Link: https://aleteia.org/2019/05/17/8-steps-for-dealing-with-toxic-people-you-cant-avoid/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Zdroj fotografie: www.pexels.com

2 komentárov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno