Oslavy Medzinárodného Dňa rodiny 16.5. v Košiciach a ďalšie podujatia

0
160

Spoločnosť a rodiny na celom svete slávili 15.05. Medzinárodný deň rodiny.

Celoslovenské podujatie Deň rodiny usporiadalo Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií v nedeľu 16.mája v Košiciach. Priamy prenos zabezpečila TV LUX. Podujatie začalo o 10. hodine svätou omšou za rodiny, ktorú slávili košický arcibiskup metropolita Bernard Bober a gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, predseda Rady pre rodinu pri KBS.

Vladyka Vasiľ sa v homílii pozastavil nad významom príbytku. Prvá vonkajšia viditeľná štruktúra cirkvi sa formovala práve v domoch kresťanov, neskôr postupne v chrámoch vznikali farnosti, ktoré predstavujú rodinu, čo spája jednotlivé domácnosti a tvorí tzv. rodinu rodín. Inšpirovaný sv. Pavlom pomenoval i viditeľné znaky rodiny ako domáceho spoločenstva schopného udržiavať vnútorný poriadok, napríklad: rodinný stôl nie je len kusom nábytku, ale miestom vzájomného delenia sa, sedenie v obývačke pozýva k dialógu a je usporiadané tak, aby si ľudia videli vzájomne do tváre, rodina sa spolu modlí, má svoje rodinné zvyky posilňujúce stabilitu a blízkosť, v rodine je jasné vedomie, kto aké v nej zastáva miesto, členovia si vzájomne pomáhajú a sú otvorení na solidaritu so slabšími.

Celebrant taktiež vyzval, aby sme spoločne prosili za to, aby život rodín bol naplnený túžbou po vnútornom  poriadku, zmysluplnosti a svätosti.

Popoludňajší program “Otec nablízku mame i deťom” pozostával zo zamyslení  o rodine a otcovstve, svedectiev rodín i z hudobného sprievodu Skyvy. Rodiny s deťmi potešila kapela F6 „dávkou radosti“,  a tak sa v nie jednej domácnosti tancovalo. Moderátori upozornili i na skutočnosť, že do 31.5. sa dá stále zapojiť do umeleckej súťaže, ktorej sa doposiaľ zúčastnili umelci od 6 do 68 rokov.

Záver podujatia patril modlitbe korunky Božieho milosrdenstva za rodiny. Záznam z podujatia: https://www.youtube.com/watch?v=5Yr9NS7a-Mg

Foto z podujatia, autor fotografií Matúš Puškáš: Foto Košice 16.5.

Kampaň Deň rodiny 2021 so sloganom „ Otec nablízku “ pokračuje aj v regiónoch a na rôznych platformách. Jej cieľom je  upriamiť pozornosť spoločnosti na hodnotu rodiny a zodpovedného otcovstva.

Z nasledujúcich aktivít dávame do pozornosti:

V UpaC KU v Ružomberku sa 17. mája bude konať  o 19:30 vysokoškolská online mládežnícka sv. omša s tematickým príhovorom „Otec je na blízku“. O 21:00 odznie „Večerné slovko“ prehlbujúce tému z vysokoškolskej mládežníckej sv. omše a po ňom prosebná adorácia. Online program bude vysielaný cez facebook UPaC.

V Nitre  sa do náučnej i zábavnej rodinnej hry, ktorú rodinné tímy môžu absolvovať v zákutiach podhradia  s mobilnou aplikáciou do 15. júna, zapojilo 14 miestnych neziskových organizácií. Tie významnou mierou prispievajú ku kvalite života rodín v meste.

Podujatia Deň rodiny v závislosti od epidemickej situácie plánujú 13. júna v Hruštíne, 20. júna v Nitre, 1.8. v  Trenčíne a v rôznych termínoch aj v  iných mestách a obciach – Trnave, Červeníku, Starej Bystrici, Modre  a inde.

Viac na  www.denrodiny.sk,Facebook Deň rodiny, Videospoty_ku_DR

Dobroslava Baranová
Tím Deň rodiny 2021
info@denrodiny.sk

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno