Morálne dilemy: Môžem na Popolcovú stredu jesť kurací vývar, oškvarky, pečienku?

1
12544

Mäsitým pokrmom na účely pôstu rozumieme akékoľvek mäso živočíšneho pôvodu okrem rýb a morských plodov. Tiež výrobky z mäsa, ktoré obsahujú mäsovú zložku v akomkoľvek pomere (párky, škvarky, mäsové salámy, klobásy atď). Takže aj pečienku, kurací vývar a masť. Ale jedlá pripravované na bravčovej a hydinovej masti, ako je zelenina, cestoviny, či sója, nie sú podľa Konferencie biskupov Slovenska porušením pôstu. 

Pôst nemá byť iba nejakým formálnym splnením príkazu Cirkvi, ide pri ňom o vnútorné obrátenie v duchu biblickej výzvy: Obráťte sa ku mne celým svojím srdcom, pôstom a modlitbou. Telesným odriekaním vyjadrujeme lásku k Pánovi, zároveň dáva pôst aj príležitosť ku skutkom lásky k blížnemu. Výsledkom dobre prežitého a dobrovoľného pôstu má byť zmena zmýšľania a života. 

V Rímskokatolíckej cirkvi má konferencia biskupov každej krajiny stanoviť pravidlá pôstu v predpísaných pôstnych dňoch. Konferencia biskupov Slovenska stanovila u nás tieto pravidlá: 

  1. Popolcová streda a Veľký piatok sú dňami zdržiavania sa mäsitých pokrmov a pôstu (bez možnosti nahradenia iným skutkom pokánia). Ide o:

A) zdržiavať sa mäsitých pokrmov (záväzne od 14. roku veku do konca života); 

B) je dovolené iba raz za deň sa dosýta najesť (záväzný od 18. roku veku do začatia 60. roku veku).

Vážne chorí, diabetici alebo tehotné ženy tento pôst z dôvodu zdravotných obmedzení nemusia zachovávať, čiže môžu jesť viackrát za deň bez obmedzenia. Pôst od mäsitých pokrmov (podľa písm. A) však treba zachovať, pokiaľ na to nie je mimoriadne vážny dôvod.

  1. Všetky piatky v roku (okrem liturgických slávností, ak pripadnú na piatok, a piatkov vo Veľkonočnej a Vianočnej oktáve) sú dňami pokánia. Veriaci v tieto dni konajú pokánie niektorým z nasledujúcich spôsobov:

A) zdržovanie sa mäsitého pokrmu;

B) účasť na svätej omši, krížová cesta alebo bolestný ruženec;

C) čítanie Svätého písma trvajúce aspoň 10 minút;

D) skutok lásky blížnemu: návšteva chorého s konkrétnym prejavom pomoci alebo návšteva cintorína spojená s modlitbou za zosnulých alebo hmotná pomoc chudobným či viacdetným rodinám a pod.;

E) zrieknutie sa sledovania televíznych programov (okrem správ), fajčenia, alkoholických nápojov alebo iné sebazaprenie.

Hľadáte odpovede na teologické otázky? Pýtajte sa prostredníctvom mailovej adresy info@zastolom.sk.

Úvodná fotografia: www.pixabay.com

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno