Najlepšia rada do manželstva

0
4461

Existujú iba dve skutočné prekážky, ktoré bránia, aby ste vo vzťahu boli šťastní … a prekonať ich je jednoduchšie, ako si myslíte.

Po rokoch vedenia manželských príprav a duchovných obnov sme s manželkou – k nášmu veľkému prekvapeniu – zistili, že ešte stále nie sme dokonalí. Stále sa trápime.

Toto zistenie nás viedlo k tomu, aby sme sformulovali takzvanú „Najlepšiu radu do manželstva“. Keď podľa nej budete postupovať, vaše manželstvo bude stonásobne lepšie a keď podľa nej nebudete postupovať, veľmi si sťažíte život.

V skutočnosti bránia manželskému šťastiu iba dve veľké prekážky a je možné ich prekonať dvoma jednoduchými spôsobmi.

Týmito dvoma prekážkami ste vy a váš manžel/manželka.

Vy ste prekážkou k svojmu šťastiu, pretože ste egocentrický a egoistický. Staráte sa o svoje vlastné záujmy – teda okrem tých chvíľ, keď pomáhate iným a potom sa cítite hrdo a úžasne; a práve táto pýcha je problém, pretože vám bráni vidieť iné veci, ktoré by ste mali naozaj riešiť.

Váša manželka je prekážkou, pretože je tiež sebastredná a egoistická. Často sa domáha toho, aby ste jej slúžili, namiesto toho, aby ona slúžila vám; okrem chvíľ, keď to urobí a potom je na to veľmi pyšná.

Všetci sme tou prekážkou, pretože neustále spôsobujeme sklamanie nášmu manželovi/manželke. Zabúdame, čo by sme si mali pamätať, a myslíme si, že by nám taký prešľap mal byť odpustený. Ale keď náš manžel/manželka zabudne to, čo by si mal/a pamätať, sme zranení a nazlostení a trváme na tom, že náš hnev je spravodlivý.

Na prekonanie prvej prekážky k šťastnému manželstvu – seba, je nutné rozhodnúť sa pre nezištnú lásku.

Keďže vaša pýcha a egoizmus vášmu manželstvu ubližujú, treba robiť jediné: viac milovať.

Hoci sa to ľahšie hovorí ako koná, je dôležité si uvedomiť, že už len samotná snaha milovať nezištnejšie nás robí nezištnejšími.

Ale musí to byť ozajstná snaha.

  1. Naplánujte si dennú modlitbu za (alebo najlepšie s) vašim manželom/manželkou. Či už rannú alebo večernú. Modlite sa ruženec. Stretnite sa a choďte na vešpery alebo omšu. Pozvanie Boha do vášho vzťahu ho bude vo veľkom premieňať.
  2. Naplánujte si na každý deň jeden skutok, ktorý spravíte pre vášho manžela/manželku

Kniha Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana je veľmi dobrým nástrojom na objavenie toho, čo u vášho manžela/manželky spôsobuje, že sa cíti milovaný/á. Ja však trochu návod tejto knižky „podvádzam“, a snažím sa plánovať rôzne prejavy lásky na každý deň. Napríklad: nájdem si dôvod dať svojej manželke slová uistenia v pondelok, v utorok urobím skutok služby, v stredu jej pomasírujem chodidlá, vo štvrtok prinesiem kvety alebo iný darček a na piatok naplánujem spoločný, kvalitne strávený čas.

Na prekonanie druhej prekážky k šťastnému manželstvu, ktorou je váš manžel/manželka, je nutné urobiť z odpustenia pravidlo.

Pravdou je, že váš manžel/manželka pre vás urobí oveľa viac pekných a láskavých vecí ako ktokoľvek iný vo vašom živote; ale tiež vás omnoho viackrát nahnevá, či už v malých alebo väčších záležitostiach.

Preto potrebujeme byť milosrdní – naozaj milosrdní. Milosrdenstvo sa musí stať našim záväzkom.

Tu chcem podotknúť, že sú naozaj veľmi zlé situácie, z ktorých by sme sa mali vyslobodiť – rozhodne by sme ich nemali tolerovať či odpúšťať – ale ja hovorím najmä o tých obrovských sklamaniach, ktorými manželstvá často prechádzajú a ktoré nie sú na úrovni týrania alebo zneužívania.

Veľmi skoro v našom manželstve sme sa rozhodli poňať milosrdenstvo prakticky. Urobili sme ho pravidlom.

Keď si jeden z páru uvedomí, že tomu druhému ubližuje, je jeho povinnosťou povedať: „Je mi to ľúto.“ Keď sa táto ľútosť vysloví, je povinnosťou toho druhého odpovedať: „Odpúšťam ti.“

Keď je záležitosť odpustená, je koniec – už sa k nej nemáme vracať, už sa o nej nemožno hádať.

V priebehu rokov sme objavili dve zložky nášho „pravidla milosrdenstva“.

Prvou je skutočnosť, že ten, kto hovorí: „Je mi to ľúto,“ nemusí znieť ľútostivo a ten, kto hovorí: „Odpúšťam ti,“ nemusí znieť milosrdne.

Často sa stáva, že uvedomenie si nesprávneho konania nastane až na konci ťažkej hádky a keď na človeka doľahne, že sa mýlil, môže byť niekedy priam nemožné vyjadriť emocionálnu ľútosť spolu s prijatím viny.

Druhú zložku sme sa učili desiatky rokov. Videl som ten sentiment vyjadrený v citáte a spravil som z neho ďalšie pravidlo: „Kľúčom k šťastnému životu je schopnosť odpúšťať aj tým, ktorí sa nevedia ospravedlniť.“

To je úplná pravda. V prvom rade je to pravda z fyziologického hľadiska. Ľudia, ktorí v sebe prechovávajú nepriateľské pocity, si tým zvyšujú hladiny stresu. A je to pravda aj pre manželstvo, kde – v dobrom aj v zlom – medzi naše nedostatky patrí aj neschopnosť vidieť, čo robíme zle. Čo už. Aj tak to musíte nechať plávať a ísť ďalej.

Toto je „Najlepšia rada do manželstva“.

Viem, že znie jednoducho, ale funguje. Viem aj, že je náročná.

Ale viem aj to, že to ide ľahšie, ako sa zdá. Sviatosť manželstva zaručuje milosti, ktoré, ak o ne prosíte, vám vždy pomôžu.

https://aleteia.org/2018/08/20/the-ultimate-marriage-advice/

preklad: Lucka Hrabovcová

Zdroj fotografie: www.pexels.com

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno