Blahoslavená Imelda – patrónka prvoprijímajúcich

0
2238

Poznáte blahoslavenú Imeldu? Dominikánsku sestru, ktorá vyslovila vetu: „Povedz mi, či len niekto môže prijať Ježiša do srdca, a nezomrieť?“ A v jej živote sa to naplnilo, po prvom svätom prijímaní bola taká šťastná a naplnená, že ešte v ten deň ju Ježiš prijal do večného a úplného spojenia s Ním.

Imelda sa narodila v roku 1321 v talianskej Bologni rodičom Eganovi a Castore. Bolo to ich jediné dieťa. Už od piatich rokov milovala Krista v Eucharistii a túžila ho prijať. Podľa vtedajších predpisov však smeli prijímať deti až po dovŕšení 14 rokov. Ako desaťročná pocítila túžbu žiť v bližšom spojení s Ježišom ako rehoľníčka. Požiadala o prijatie sestry dominikánky. Vstúpila do kláštora sv. Magdalény vo Valdipietre na predmestí Bologne. V takomto spôsobe života našla Imelda svoje uspokojenie. S pokorou a jednoduchosťou si plnila všetky povinnosti – pracovala, modlila sa, študovala. Jedno jej však chýbalo – keď kľačala pred Bohostánkom, pociťovala nesmiernu túžbu po Kristovi a smútok z toho, že Ho ešte nemôže prijať.

V roku 1333, na vigíliu Nanebovstúpenia počas svätého prijímania Imelda ostala v chóre, zatiaľ čo ostatné sestry išli na sväté prijímanie. Cítila sa osamotená, po tvári jej stekali slzy. Prosila Ježiša, aby ju nasýtil. Keď sestry odišli po svätej omši z kaplnky, Imelda zostala v tichej adorácii. Odrazu naplnila celý kláštor vôňa ruží. Sestry sa vrátili do kaplnky a videli svätú Hostiu, ako sa vznáša nad hlavou plačúcej Imeldy. Kňaz, ktorý práve doslúžil svätú omšu, doniesol paténu a Hostia na ňu zostúpila. Pochopil tento zázrak ako jasné znamenie z neba, že Ježiš chce, aby ho malá Imelda prijala v Eucharistii. Imelda po svojom prvom svätom prijímaní upadla do extázy a odišla do úplného a večného spojenia s Tým, ktorého tak veľmi milovala. Písal sa 13. máj 1333. Pochovali ju na kláštornom cintoríne. Na hrobe mala napísané: Zosnulej sestre Imelde Lambertini bola zoslaná z neba hostia, ktorú jej podal kňaz.

Za blahoslavenú ju vyhlásil pápež Lev XII. v roku 1826. Blahoslavená Imelda má sviatok 13. mája a je patrónkou prvoprijímajúcich detí.

Obrázok a životopis sv. Imeldy nájdete aj v sade „So svätými k Bohu. Obrázky a životopisy svätých. Viac informácii TU.

Foto: Barbara Reháková, sv. Imelda zo sady „So svätými k Bohu“

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno