6 + 1 tipov na výnimočný darček pre prvoprijímajúce deti

1
7385

Zatiaľ som mamou troch a krstnou mamou šiestich detí. Opakovane si kladiem otázku, čím ich obdarovať. Aj teraz, keď sa tešíme na slávenie pristúpenia k 1. svätému prijímaniu neterky Klárky. Aby sme uľahčili prácu pri výbere sebe i ďalším rodičom, pripravili sme pre vás 6 tipov na výnimočný darček pre prvoprijímajúce deti.

  1. Darček, ktorý pretrvá – bronzový krížik na stenu

Ak hľadáte hodnotný darček, ktorý bude dieťaťu aj v dospelosti pripomínať slávnosť 1. svätého prijímania, máme pre vás krásne bronzové krížiky na stenu či na stôl (tento alebo tento). Nerozbijú sa, nezašpinia (haha, gazdinka sa ozvala) a hlavne naozaj s Eucharistiou svojím námetom súvisia. Narozdiel od hodiniek napríklad. Zavesený nad posteľou či položený na nočnom stolíku môže sprevádzať dieťa až do dospelosti.

 

  1. Darček, ktorý pomôže dieťaťu žiť na tepe liturgického roka

Ak ste rodičmi alebo krstnými rodičmi a lámete si niekedy hlavu nad tým, ako tým svojím (krstným) deťom poslúžiť v raste vo viere, sada siedmich obrúskov a štól v liturgických farbách môže byť tým správnym darčekom pre vás. Pomôžte svojmu (krstnému) dieťaťu nájsť  miesto pre modlitebný kútik . Môže to byť polička nad posteľou, parapetná doska, jednoduchý stolík v kúte izby… vysvetlite dieťaťu, že odteraz bude mať tento kútik vyzdobený presne tou istou farbou ako oltár v chráme. Vždy, keď sa bude meniť liturgické obdobie, zmení si aj farbu obrúska. Položený na ňom môže mať krížik (napr. niektorý z týchto), sviečku, obrázok, sošku Panny Márie, anjela strážneho, svojho patróna alebo sošku Dobrého pastiera.

  1. Darček, ktorý si dieťa samo dotvorí – krížik s vitrážovým efektom

V prípade, že hľadáte nejakú zmysluplnú maličkosť, odporúčame vám krížik, ktorý si dieťa samo dotvorí farbičkami na sklo. Deti si ho rady vymaľujú a postavia do slnečného svetla. Umiestnením na obločnici vzniknú krásne vitrážové efekty.

  1. Darček, ktorý pomôže pri modlitbe – modlitbové kocky

Modlitbová kocka je milý spôsob, ako spestriť – podľa druhu kocky – rannú, večernú modlitbu či modlitbu pri stolovaní. Myšlienka je taká, že v škatuľke Vaše (krstné) dieťa dostane čistú drevenú kocku a viacero rôznych modlitieb na danú príležitosť (napr. 14 rôznych modlitieb pre jedlom). Z nich si vyberie 6, ktoré sa mu budú najviac páčiť. Týchto šesť modlitieb nalepí na kocku, na ne nalepí ochrannú priesvitnú fóliu a hotovo. My máme takúto kocku s modlitbami pri stolovaní a museli sme stanoviť, kedy ktoré dieťa kocku hádže, pretože chceli hádzať vždy všetci.

  1. Darček, ktorý priblíži deťom veľkých svätých – kniha Veľká kniha o svätých alebo po kom sa voláme

Jedna moja kamarátka raz povedala, že svätí sú jej najlepší priatelia. Táto pútavá a krásne ilustrovaná kniha s 98 príbehmi svätcov  má potenciál priblížiť deťom príbehy známych i menej známych svätých a vzbudiť v nich túžbu po priateľstve s nimi. Obľúbená detská otázka: „Po kom sa volám?“ sa tak môže stať  príležitosťou na vzrušujúce objavovanie životných príbehov patrónov všetkých členov rodiny. Kniha je svojou náročnosťou vhodná presne pre deti mladšieho školského veku.

  1. Darček pre malých, udatných chlapcov – knihy Drakobijec a Odvážne srdce

Ak sa Vám zdá, že váš syn, krstný syn či synovec nerád číta, možno je to len preto, že nedostal v správnom veku do rúk tú správnu knihu. Kniha s hrou Drakobijec či Odvážne srdce naozaj chytajú malých čitateľov za srdce. Každá je iná, no obe spája, že sa zameriavajú na vzťah otca a syna.

 

 

Sľúbených šesť tipov máme za sebou. Na záver jeden bonus. Keď pôjdete na slávnosť, vezmete darček pre dieťa a čo? Kávu alebo víno a bonboniéru, je tak? Skúste vziať tento raz špeciálnu edíciu kávy s názvom Láskavá. Prinesiete v nej domácim kávu a kus lásky s ňou. Ide o 100% Arabicu vybranú a balenú špeciálne pre náš portál.

Finito. Vybrali ste si? Väčšinu z týchto vecičiek nájdete len v našom zastoláckom eshope. Buď ich vyrábame alebo hľadáme ich pre seba a pre vás kade tade po svete. Dobre, tak po Európe. Kúpou každého jedného produktu urobíte radosť nielen sebe a obdarovanému, ale zároveň sa stanete svojou podporou súčasťou nášho projektu sprevádzajúceho rodiny na ceste viery! Ďakujeme!

Máte nejaké ďalšie tipy, ktoré by sme mohli zaradiť do ponuky? Oceníme, ak nám ich napíšete do komentára!

Titulná fotografia: pixabay.com

1 komentár

  1. Určite by krstný rodič ( starý rodič, alebo aj mamka, či otec) mal myslieť pre svoje krstné dieťa aj na “ poistku do neba“ ( takto to nazval jeden kňaz v kostole), teda absolvovanie deviatich prvých piatkov. V katolíckych kníhkupectvách sa dá kúpiť knižočka vo veľkosti slovníka, kde si dieťa po každej spovedi a po každom prvopiatkovom prijímaní môže nalepiť samolepku až kým ich nebude po deväť a potom si nalepí aj srdce Ježiša. Je to darček za možno euro a asi by nemal byť jediným. Ale dôležitá je aj pomoc pri plnení prvých piatkov. Potrebujú mať v niekom vzor , či doprevádzanie do kostola. Deti na to ľahko pozabudnú, hlavne v mestách, kde sa málo poznajú a v školských triedach sú za to skôr vysmievaní. Ja som to (nie prvýkrát) absolvovala s mojim vnukom, teda kontrolovali sme sa navzájom a bolo to milé. Najťažších bolo prvých 9 piatkov, v ôsmom mesiaci mal vysoké teploty ( aj diabol sa snažil), ale dali sme to. Aj s teplotou, paralenom a kašľom v detskom kútiku kostola. Po prvej sérii, sme si povedali, že za milosti, získané absolvovaním všetkých deviatich prvých piatkov sa patrí Ježišovi aj poďakovať. Najlepšie druhou sériou…. Nakoniec z toho tých sérii bolo 5, a dnes, keď je vnuk na strednej škole a už tak vieru nehlce ( ako asi každý puberťak) som rada, že Ježiš na neho určite nezabudne, aj keby v živote trochu zablúdil….

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno