Desatoro rodiča: 7. Vytvor príťažlivú rodinnú atmosféru!

0
217

Efektívna výchova vyžaduje nielen zodpovedný prístup rodičov, ale taktiež vytvorenie pozitívnej atmosféry v rodine a v domácnosti, ktorá spôsobuje, že je v nej „radosť žiť“, že máte vy aj vaše deti chuť vracať sa domov, že sa spája s niečím príjemným.

 

Efektívna výchova vyžaduje nielen zodpovedný prístup rodičov, ale taktiež vytvorenie pozitívnej atmosféry v rodine a v domácnosti, ktorá spôsobuje, že je v nej „radosť žiť“, že máte vy aj vaše deti chuť vracať sa domov, že sa spája s niečím príjemným. Tieto prvky rodinného života, ktoré sú niekedy veľmi konkrétne a niekedy celkom neuchopiteľné, možno opísať ako príťažlivú rodinnú atmosféru.

 

Ako začať?

Najprv skúsme zmeniť tie zvyky, ktoré treba mať pod kontrolou. Ak chcete vytvoriť z domácnosti príťažlivé miesto, začnite s obmedzeniami v používaní počítača, televízora a všetkých elektronických „hračičiek“ slúžiacich prevažne na zábavu. Už len táto zmena spôsobí vo vašom rodinnom živote, že získate viac času, ktorý môžete vyplniť oveľa pozitívnejšími činnosťami. Jednoducho povedané – čím menej máme k nášmu životu konzumný prístup, tým viac môže získať naša rodina. Ak sa príliš často rozprávame o tom, čo si kúpiť, kedy pôjdeme do nákupného centra, čo si práve kúpili naši susedia alebo priatelia, ak si kupujeme niečo len aby sme ukázali, že si to môžeme dovoliť, nepočítajme s tým, že naše deti budú milovať náš domov, lebo namiesto domova budú milovať veci, ktoré ho napĺňajú.

 

Spoločná rodinná aktivita

Pre príťažlivosť rodinnej atmosféry robí veľa už to, že veľa vecí robíme spolu. Pokiaľ zapojíme našu predstavivosť a dáme si záležať, aby sme si našli čas, nájdeme veľmi veľa príležitostí ako spríjemniť rodinnú atmosféru. Spoločne môžeme napríklad: variť, vyrábať darčeky na rôzne príležitosti, majstrovať a robiť drobné opravy v dome, hrať a spievať, čítať knihy a navzájom si rozprávať rôzne historky a príbehy, navštevovať príbuzných, prežívať rôzne rodinné, náboženské alebo národné sviatky. Veľmi užitočné pri budovaní takejto atmosféry je tiež starostlivosť o rodinné pamätihodnosti a históriu, napríklad tým, že vyrábame rodinnú kroniku, knihu návštev, rodinný kalendár, rodokmeň,rodinný fotoalbum, alebo len jednoducho zapisujeme vtipné výroky našich detí.

 

Atmosféra domova

Ak chceme, aby deti (aj manžel) sa naozaj radi vracali domov, je dobré starať sa o také veci ako je pravidelné spoločné stolovanie, slávenie rodinných udalostí skôr doma ako v reštaurácii, každodenná dobrá nálada, vyhýbanie sa sťažovaniu a nakoniec, taký výzor domácnosti, aby to bolo príjemné všetkým členom rodiny a nebola len miestom na predvádzanie pred návštevami.

Pre takúto príťažlivú domácu atmosféru by malo byť tiež prirodzené dodržiavanie zásad slušného správania, rešpektu k starším a plnenie rôznych domácich povinností deťmi. Mali by ste tiež premýšľať o tom, či náš dom a jeho atmosféra nabáda deti k štúdiu, či majú možnosť vidieť rodičov, ktorí veľa čítajú alebo sa niečo učia, alebo sú ľahko dostupné dobré knihy a časopisy, alebo naopak, či doma panuje atmosféra neustáleho hľadania nejakej zábavy, najčítanejší časopis je televízny program, a hlavná téma rozhovorov sú najnovšie počítačové hry.

 

http://www.silnarodzina.pl/, preklad: Andrej Burianek

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Predchádzajúci článokMária Kohutiarová: Môj život s dcérkou ADHD
Nasledujúci článokBulletin pre deti – 20. nedeľa
Avatar
Janusz Wardak je riaditeľom prestížnej chlapčenskej školy Sternik v Poľsku. Je autorom množstva prednášok a workshopov zameraných na výchovu a manželské vzťahy. V Poľsku aktívne publikuje v periodikách zameraných na výchovu detí, lásku, manželstvo a rodinný život. Podieľa sa na organizácii rodinných konferencií, ktoré sú v Poľsku veľmi populárne. Spolu s manželkou Annou sú 16 rokov manželmi a rodičmi siedmych detí. Patria k spoluzakladateľom Akademie familijnej, ktorá si svojími kurzami zameranými na výchovu a manželské vzťahy získala v Poľsku veľkú obľubu.