Ako naučiť dcéru, aby mala rada svoju menštruáciu

1
2354

Keď som ja začala menštruovať, nebola som z toho dvakrát nadšená. Teda áno, bola som – prvých pár mesiacov, kedy som bola rada, že už nie som dieťa, ale novosť toho celého sa rýchlo vytratila. Začalo mi tak trochu prekážať, že sa budem musieť s touto novou nepríjemnosťou a nepohodlím vyrovnávať každý mesiac v dohľadnej budúcnosti.

Viem, že táto nová skúsenosť znamenala, že moje telo možno bude môcť porodiť deti – ale táto skutočnosť bola príliš vzdialená, aby to pre mňa niečo znamenalo. Moju hrdosť na to, že dospievam, pohltilo postupné uvedomovanie si, že byť ženou je vážne otravné a nepríjemné. Spomínam si na to, aké nespravodlivé sa mi zdalo, že chlapci toto riešiť nemusia.

Kiež by som vtedy bola chápala, že to tak nie je – že byť ženou nie je len obrovská otrava a nepríjemnosť. Nie je to len byť ako muž s dodatočným bremenom mesačných cyklov. Avšak čiastočným dôvodom, prečo som takto rozmýšľala, je, že keď učíme mladé ženy o ich cykle, ignorujeme tri štvrtiny cyklu a zameriavame sa len na ten týždeň krvácania. V skutočnosti je menštruačný cyklus viac než len to.

Iste, menštruácia je tou časťou, ktorú si všimnete. Nemôže vám to uniknúť. Ale je to len štvrtina toho, čo sa deje, a tie ostatné tri štvrtiny sú naozaj úžasné. Je extrémne zjednodušujúce hovoriť o menštruačnom cykle akoby to nebolo nič viac než len opakujúce sa krvácanie a kŕče. Čo ak by sme svojej dcére povedali celý príbeh?

Mohli by sme ju naučiť, že počas prvej fázy, aj keď by sa mohla spočiatku cítiť vyčerpaná (čo spôsobuje nízka hladina estrogénu), počas týždňa sa to len a len zlepší. Môže sa tešiť na druhú fázu, kedy bude jej estrogén stúpať na maximum ako aj jej hladiny testosterónu. Bude môcť predvídať poriadny nárast energie a sebadôvery a niektoré ďalšie výhody. Počas týchto prvých dvoch týždňov bude rastúci estrogén spôsobovať, že nárast jej svalovej hmoty bude efektívnejší ako zvyčajne. Tento dodatočný estrogén podporí produkciu endorfínov v mozgu, čo znamená, že v skutočnosti bude cítiť bolesť menej intenzívne. Týždeň po tom, vďaka kombinácii estrogénu a rastúcej hladiny progesterónu, v skutočnosti spáli cvičením o 30 % viac tuku  než v iných obdobiach cyklu.

Celý tento cyklus je fascinujúci. Naučte svoju dcéru, čo môže od každej jednotlivej fázy očakávať, a pomôžete jej vidieť, že okrem iného, nie je to náhodné. Nebude mať pocit, že je vydaná na milosť a nemilosť nálad svojho tela. Bude môcť využiť toto novonadobudnuté poznanie seba na to, aby využila energiu a sebadôveru na začiatku cyklu, a aby mala so sebou trpezlivosť neskôr, keď bude mať sklony k únave (kvôli progesterónu).

Keď si zvykne na jedinečné reakcie svojho vlastného tela na cyklus rastúcich a klesajúcich hladín hormónov, dozvie sa o sebe prekvapivé veci – kedy je najviac kreatívna, kedy je najviac optimistická, kedy je najviac odhodlaná. Zapamätá si, že aj keď sa bude cítiť zle – unavene, cynicky, depresívne, nemusí to trvať dlho, a možno to nie je v skutočnosti tak, že je skrátka len lenivá, zlostná alebo má zlý život. Môže jej to pripomenúť, že dať sa dnes do vecí bude možno vyžadovať extra úsilie, ale budú ďalšie dni, kedy to pôjde samo. V poznaní samej seba je sila.

Mnoho žien končí na určitej forme antikoncepcie, aj keď nie sú ani len sexuálne aktívne, a to len preto, aby potlačili svoj cyklus. Prečo prechádzať niečím takým nepríjemným, nepohodlným a neprirodzeným, ak nemusíte? A aj keď sa žena nevydá na túto cestu, možno spraví to čo ja a bude vnímať svoju ženskosť prinajlepšom ako nepríjemnosť, prinajhoršom ako prekliatie. Svoj cyklus nemusíme vidieť takto.

„Pochopenie vášho menštruačného cyklu“ od Stacey Colino ponúka celkom dobrý prehľad. (Colino na konci knihy propaguje určité metódy antikoncepcie. Informácie, ktoré poskytuje, sú spoľahlivé, ale jej rady nie.) Aby ste získali podrobnejšie informácie, webová stránka „Hormonológia“ od Gabrielle Lichterman ponúka množstvo aplikácií a e-kníh, z ktorých niektoré sú písané špeciálne pre dospievajúcich a ich učiteľov a rodičov.

Tento druh poznania samej seba je neoceniteľný. Učte svoju dcéru o celom jej cykle a naučíte ju, aby bola pokojná a spokojná, čo sa jej a jej tela týka. Vyzbrojujete ju do budúcnosti. Dávate jej veľký dar poznania, že jej ženskosť je oveľa viac než len nepríjemnosť.

 https://aleteia.org/2018/04/04/how-to-teach-your-daughter-to-love-her-period/

Zdroj fotka: www.pixabay.com

Preklad: Soňa Záňová

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno