10 otcov, ktorým rodičovstvo pomohlo ku svätosti

0
1221

Štúdie ukazujú, že otcovia majú obrovský vplyv na výchovu a formáciu svojich detí. Úloha otca je náročná, takže kedykoľvek sa, oteckovia, cítite nedocenení alebo si neviete dať rady s tým, ako spraviť to najlepšie pre vaše deti, nezabúdajte, že v tom nie ste sami. Množstvo mužov zistilo, že obetavosť vyplývajúca z otcovstva je presne to, čo potrebovali k vlastnej svätosti. Títo muži sú skvelými príkladmi a budú sa modliť i za vás.

  1. Philip Howard

Wikipedia CCGeorge Gower Philip Howard, gróf z  Arundelu

Philip sa narodil v Anglicku v roku 1557 v čase nepokojov, keď byť veriacim mohlo dostať človeka do veľkých problémov. On sa však o náboženstvo veľmi nezaujímal. Namiesto toho sa sústredil na stále vyššie priečky svojho kariérneho rebríčka. Všetok svoj čas trávil na kráľovskom dvore, zriedkavo vídajúc svoju ženu a syna doma.

Jedného dňa počul na súde kňaza Edmunda Campiona hovoriť o viere, následkom čoho sa jeho život začal pomaly meniť. Konkrétne začal tráviť viac času so svojou rodinou a začal sa i viac modliť. Nakoniec bol kvôli viere odsúdený na trest smrti – v tom čase byť katolíkom bolo v Anglicku nezákonné.

Jeho rodičovský tip: Tráviť čas s deťmi je pre ne oveľa cennejšie než úspech v kariére ich otca.

  1. Augustín

Wikipedia CC Svätý Augustín rozjíma o Sv. Trojici, keď sa pred ním zjaví Ježiš ako dieťa

Predtým, než sa stal Augustín kresťanom, mal so svojou milenkou syna. Chlapec, menom Adeodatus, bol pýchou a radosťou svojich rodičov. Augustín sa nikdy neoženil, ale bol svojmu synovi vždy nablízku, aj keď byť v tom čase slobodným rodičom ponúkalo mnoho výziev. Nakoniec boli otec a syn spolu pokrstení.

Jeho rodičovský tip: Bez ohľadu na manželskú situáciu, v ktorej si sa ocitol, môžeš byť dobrým otcom.

  1. Svätý Martin (Martin z Tours)

Wikipedia CC Svätý Martin and žobrák, El Greco, cca 1597-1599.

Martin ako mladý muž pokračoval v šľapajach svojho vlastného otca a stal sa vojakom v rímskej armáde. Ako vojak sa musel rýchlo naučiť, že čnosti, ako napríklad odvaha, sa môžu ľahko stať zlozvykmi, keď sa dostanú do extrému. Obzvlášť muži môžu bojovať s agresiou, nesprávnymi prejavmi mužnosti a výzvami kvôli svojej cti. Martin ukazuje, že byť mužom nemusí nevyhnutne znamenať byť i „alfa samcom“. Strávil svoj čas obhajovaním slabých a zraniteľných ľudí a nehanbil sa zosadnúť z koňa, aby svoj zimný plášť podal trasúcemu sa bezdomovcovi. Otcovia môžu byť silnými vodcami, ale naozaj začnú žiariť až vtedy, keď sú tiež súcitní.

Jeho rodičovský tip: Sila otca sa dokáže prejaviť v jemnosti.

  1. Ľudovít

Kráľ Ľudovít IX. z Francúzska bol známy ako láskavý a spravodlivý vládca. Je však na tomto zozname aj kvôli tomu, že dal svojmu synovi najlepšiu radu, akú môže otec synovi niekedy dať: „Radšej dovoľ, nech všetky tvoje končatiny trpia každým možným spôsobom trápenia, než by si mal vedome upadnúť do smrteľného hriechu.“ Vedel, že nič vo svete nestojí za to, aby ste zradili svoje princípy. Učil svojho syna, aby sa za každú cenu nenaháňal za svetským úspechom, ale aby sa stával silným v cnosti.

Jeho rodičovský tip: Buďte ochotní poskytnúť svojim deťom náročné rady.

  1. Ján Pavol II.

FrancoisLochon | Gamma-Rapho | GettyImages Ján Pavol II. v Papue, Indonézia v januári  v 1995

Pápež Ján Pavol II. bol duchovným otcom pre miliardy ľudí (titul „Pápež – Pope“ je odvodený od slova „Otec – Papa“). Veľmi dobre sa našiel v tejto role a ponúkol múdre rady o manželstve, sexualite a deťoch. Jeho láska k všetkým ľuďom a ochota spomaliť a stráviť čas s nimi ukazuje dôležitý aspekt otcovstva – ten kvalitný čas s deťmi je cenným darom, ktorý môže dať len otec. Dokonca aj v rámci jeho obrovskej zodpovednosti Ján Pavol II. nikdy nedovolil svojej práci, aby ho obrala o čas so svojimi deťmi. Naopak, ešte ako mladší muž brával často skupiny mladých ľudí na výlety a lyžiarske zájazdy do hôr.

Jeho rodičovský tip: Akýkoľvek čas strávený s deťmi je kvalitne strávený čas.

  1. Svätý Jozef, robotník

Wikipedia CC Svätá rodina s Duchom Svätým, Murillo, 1675-1682

Napriek tomu, že sa objavuje vo vianočnom príbehu, o Jozefovi, manželovi Márii, je toho málo známe. Azda aj preto vznikli o ňom dve tradície. Prvá je o tom, že bol starším mužom a bol rád, že vôbec k nejakému synovi prišiel. Druhá je taká, že bol mladým mužom vstupujúcim  do svojho produktívneho  života. V tejto druhej verzii je známy ako „robotník“ kvôli svojmu povolaniu tesára.

Ak by bol mladý, jeho obeta byť dobrým otcom by bola ešte pôsobivejšia. Oženil sa so ženou, ktorá nečakala dieťa od neho, a potom sa rozhodol, že sa vzdá svojich vlastných detí, aby podporil toto malé dieťa – Ježiša. Náhradní otcovia sú skutoční otcovia a ich úloha pri výchove detí si zaslúži obrovský rešpekt.

Jeho rodičovský tip: Stojte pri svojej rodine bez ohľadu na to, aké ťažkosti vzniknú.

  1. Šimon z Cyrény

Šimon, zaoberajúci sa v 1. storočí najmä svojím podnikaním v Jeruzaleme, pravdepodobne netušil, do čoho sa dostane, keď sa zastavil zistiť, prečo sa na ulici zhromaždil dav. Čoskoro prišiel Ježiš nesúci svoj kríž na ceste k svojej smrti. Keď ho už z posledných síl niesol, Šimon bol náhodne vybraný z davu, aby niesol kríž počas zvyšku cesty. Táto skúsenosť zmenila jeho život a Šimon sa stal nasledovníkom Ježiša. Neskôr poúčal svojho syna Rúfusa o tom, čo sa mu stalo, a vychovával ho v kresťanskom duchu. Rúfusa dnes spolu s jeho otcom považujeme za svätých.

Jeho rodičovský tip: Buďte otvorení pred svojimi deťmi v tom, čo vaša viera pre vás znamená.

  1. Thomas More

WikipediaCC SirThomas More, Hans Holbein, the Younger

Thomas More bol otcom štyroch detí. V 16. storočí slúžil britskej vláde ako kancelár (niečo podobné ako štátny tajomník v USA) počas vlády kráľa Henricha VIII. Keď sa Henrich rozhodol rozviesť sa so svoju ženu a vziať si svoju milenku Annu Boleynovú, jedine Thomas  z celej vlády odmietol s týmto súhlasiť. Ako otec a manžel bránil krásu manželstva a rodiny až do posledného výdychu – a za tento „zločin“ bol popravený.

Jeho rodičovský tip: Otec musí mať zásadný postoj voči obrane rodiny.

  1. Franz Jagerstatter

Franz sa narodil v Rakúsku v roku 1907 a nikdy nepoznal svojho biologického otca. Možno v dôsledku toho mal ako mladý muž povesť rebela a dcéru mimo manželstva. Neskôr sa usadil, oženil sa a mal tri ďalšie dcéry. V roku 1938 si nemeckí nacisti násilne pripojili jeho mesto v Rakúsku. Formálne mesto prijalo svoju novú nemeckú identitu – Franz bol však jedinou osobou v celom meste, ktorá hlasovala proti nacistom. Neskôr sa dostal do nemeckej armády, ale odmietol bojovať a svedomito sa toho držal. Za tento zločin ho Nemci popravili. Možnože Franzovo otcovstvo a skúsenosť s tým, aký vzácny je život a ako má byť za každú cenu chránený, mu dali silu vôle zostať verný svojim princípom až do konca. Aký lepší príklad môže dať otec svojim dcéram?

Jeho rodičovský tip: Naše deti sledujú, či robíme naozaj to, čo hovoríme.

10. Sv. Štefan, Maďarsko

WikipediaCC Štefanovo narodenie zobrazené v ilustrovanej kronike, 14.  storočie

Zo všetkých jeho detí prežil iba jeden syn. Tento syn, menom Emeric, bol vychovávaný s duchovnými hodnotami svojho otca a tiež sa stal svätým. Vo svojom postavení kráľa v Uhorsku postavil Štefan mnoho kostolov a kláštorov a pomáhal predstavovať svojim ľuďom kresťanstvo. Na smrtiacom lôžku sa modlil k Najsvätejšej Panne Márii: „Tebe, ó, Kráľovná nebies, a Tvojej ochrane zverujem svätú Cirkev, všetkých biskupov a duchovenstvo, celé kráľovstvo, jeho vládcov a obyvateľov.“

Jeho rodičovský tip: Ak otec berie svoju vieru vážne, tak podobne budú aj jeho deti.

Autor: Fr. Michael Rennier

Zdroj: https://aleteia.org/2017/12/30/10-fathers-whose-parenthood-helped-them-become-saints/

Preklad: Vierka Urigová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno