Ako si udržať iskru v manželstve. Rady od „starších” párov

0
4912

Rozprávky a iné obľúbené romantické filmy nás nechávajú veriť tomu, že keď si navzájom povieme „áno“, posledný kúsok skladačky zapadol na svoje miesto, záhada toho druhého bola vyriešená a randeniu je koniec. Veď predsa, kto už by chodil na rande s vlastným manželom/ manželkou? Dlhoročné páry však o tom majú inú mienku.

To, že ste s niekým zosobášený a myslíte si, že sa navzájom už nemôžete lepšie spoznať, ešte neznamená, že vzájomným schôdzkam by mal byť navždy koniec. Práve naopak. Pre vzťah je veľmi dôležité i naďalej si vyhradiť čas na seba samých, rozprávať sa o každodenných záležitostiach, vzájomne relaxovať a uvoľniť sa. A také rande v sebe spĺňa všetky podmienky. Každý ma samozrejme iný štýl, tu však ponúkame pár tipov a inšpirácií od žien, ktoré veria, že randenie sa nemusí skončiť pred oltárom.

1. Zaznačte si to v kalendári

Rušný životný štýl je najčastejšou výhovorkou pre zrušenie spoločne naplánovaných chvíľ. No podobne ako zrušenie schôdzky u zubára i odsunutie rande s vašou polovičkou sa vám skôr či neskôr vypomstí.Nikto nemá pochybnosti o tom, že skombinovať zamestnanie oboch manželov a školský život detí je ťažká úloha. Ale zaraďte si to v kalendári medzi priority, ktoré určite musia byť hotové a bez odkladu.

Krizia Liquido, editorka časopisu Verily´s hovorí, že po dvoch rokoch manželstva, rušnej práci, starostlivosti o dieťa, pričom druhé je na ceste, zistila, že viesť si s manželom spoločný kalendár, je nevyhnutnosť. Krizia označila seba a svojho manžela ako dvoch extrémne zaneprázdnených a nezávislých ľudí a len vďaka spoločnému kalendáru majú istotu, že majú pár večerov v týždni iba pre seba. „Viesť si spoločný kalendár a vzájomne si ho prejsť každý deň (buď hneď ráno alebo pred spaním) nám umožnilo dosahovanie našich pracovných a profesionálnych cieľov, no s jednou jasnou prioritou, vyhradeným časom pre naše manželstvo.“ hovorí Krizia.

Summer Bellessa, producentka programu The Girls With Glasses (Dievčatá v okuliaroch), zdôrazňuje dôležitosť plánovania a vyhradenia si „kvalitného času“, t.j. aktívny relax, stretnutie sa s priateľmi, rodinou, jednoducho oddych. Summer hovorí, že pravidelný prísun tohto „kvalitného času“ dodáva človeku viac energie a síl, ktoré sú potrebné na prekonanie ťažkých momentov a kríz, ktoré v živote určite prídu.

2. Rob neočakávané

Pre mnohé páry je finančne náročné ísť na exotickú dovolenku alebo si zájsť na večeru. Ale rande nemusí byť limitované len na drahé večere, kino a dokonca ani nevyžadujú, aby ste opustili váš dom. Svedčí o tom i skúsenosť jednej zdravotnej sestry, ktorá je vydatá už 42 rokov a má 4 deti. V tomto článku vystupuje pod pseudonymom Katherine McCourt. Podľa jej dlhoročných skúseností vás spontánne a bezstarostné rande prenesie späť do tých čias, keď ste sa s vašim partnerom ešte len spoznávali.

Katherine z času na čas nechala vtipný a trochu i tajomný odkaz pre manžela s miestom a časom ich schôdzky, keď deti zaspia. Napríklad: „Keď sa dedina ponorí do tmavej noci, stretneš ma pod veľkým dubom.“ Vždy si so sebou priniesla i deku, sviečky, fľašu vína a hudbu. Katherine hovorí, že je dôležité si vybrať nejaké súkromné miesto, aby si deti nemysleli, že idú niekde na oslavu. Obohatiť si to môžete i zvolením nejakej témy, jej obľúbené sú polynézka alebo karibská, čo vám dáva možnosť nosiť letné šaty, namiešať si rôzne kokteily a pustiť si Boba Marleyho.

Ďalší nápad je napríklad ísť spoločne na piknik cez víkend. Osvedčená je i návšteva múzea, v ktorom ste ešte neboli alebo si pozrite novú hru v najbližšom divadle. Úplne najjednoduchšie riešenie je ísť spolu na trh a potom si spoločne navariť niečo chutné.

3. Majte spoločné koníčky

Podľa najnovšej štúdie na vzorke 1000 amerických manželských párov je dokázané, že mať najmenej 3 spoločné koníčky je kľúč k manželskému šťastiu. Vďaka spoločným záujmom uvidíte svojho partnera v novom svetle, zažijete veľa zábavy a oživí sa i vaša konverzácia.

Bezkonkurenčný je napríklad šport. Vďaka nemu sa budete cítiť zdravo a plný energie. Tieto dva elementy vás budú motivovať k fyzickému výkonu i po ťažkom a dlhom dni v práci. Alana Newman, zakladateľka Happy Couple Workout a spoluzakladateľka programu Happy Couple Creed: How to Make Your Love Last a Lifetime (Krédo pre šťastné páry: ako si udržať lásku po celý život) vysvetľuje: „Je dôležité nepodceňovať starostlivosť o svoje telo a ak to môžete spojiť s budovaním váško vzťahu, je to ideálna situácia.“ A navyše, môžete šport brať ako nový typ rande. Elena Kilner, čitateľka časopisu Verily hovorí, že i po 9 rokoch manželstva a 5 deťoch   chodia spolu s manželom športovať, čo im dodáva iskru do vzťahu. „Môj manžel a ja sa venujeme Crossfitu a skutočne nás to zblížilo. I napriek tomu, že kondične sme obaja úplne iní, je to niečo, čo robíme spolu a prináša nám to záujem o naše spoločné pokroky.“

Je určite zaujímavé vidieť vášho partnera mimo dennej rutiny. Podľa Katherine aj po mnohých rokoch spoločného života vás ten druhý môže prekvapiť talentami, ktoré ste predtým nevideli. Môžete vyskúšať spoločné študovanie nového jazyka a naplánovať si jeden večer v týždni, kedy budete hovoriť iba tým jazykom a spoznávať jedlo a kultúru daného jazyka. Nič vás tak nerozosmeje ako vzájomné chyby a prízvuk v inom jazyku. Pre tých náročnejších je tu možnosť navštevovať prednášky na univerzite na tému, ktorá vás oboch zaujíma. Alebo sa obaja môžete stať dobrovoľníkmi v organizácií, ktorú považujete za dôležitú. Katherine ďalej hovorí: „Je dôležité spoločne sa zabaviť a mať čas na seba. Život môže priniesť ťažké situácie, kedy humor a zábava pominú, a preto je dôležité stavať na predošlých skúsenostiach. Je to ako s plánovaním dovolenky a spoznávaním nových miest. Naplánujte si spoločné chvíle a zábavu s vaším partnerom, ktorý si tiež zaslúži spoznávanie.“

Monica Gabriel, http://verilymag.com/how-to-keep-the-spark-advice-from-old-married-couples/

Preklad: Adriána Vandenbossche

Úvodný obrázok: www.pixabay.com