Tvorkyne VyFARBIvániek: Ponúkame ženám welness s Bohom

0
764

Tri žienky: Lucka Kováčiková, Alenka (Amálka) Harineková a Zitka Rydzyková prijali výzvu a pustili sa do projektu s názvom VyFARBIvánky. V našom rozhovore sa dočítate, čo sú to VyFARBIvánky, komu sú určené a ako vidia ich príbeh samotné autorky. 

Milá Zitka, Amálka a Lucka, predstavte nám toto milé dielo: VyFARBIvánky…

Zitka: VyFARBIvánky ponúkajú nový spôsob modlitby pre ženy. Spájajú nedeľnú liturgiu Božieho slova s priestorom pre reflexiu a modlitbu, s autorskými zamysleniami a obrázkami na vyfarbenie. Ženy prostredníctvom Božieho slova načúvajú Duchu Svätému a nájdené slová si môžu zapísať, prípadne doplniť myšlienkami zo zamyslenia alebo z obrázku, ktorý je vždy nakreslený s úmyslom priblížiť Písmo aj cez obraz duše ženy.

Amálka: Vyfarbivánky majú podtitul – Wellness s Bohom. A prečo? Lebo všetci z času na čas potrebujeme wellness, oddych, čas pre seba… 

Vyfarbivánky predstavujú čas pre seba s farbičkami a Sv. písmom, no hlavne s Bohom, aby sme si všetci oddýchli a načerpali nových síl.

      Lucia: Cieľovou skupinou sú ženy. Pozývajú zo sveta Marty do sveta Márie – lebo obe sú veľmi dôležité. Nie sú cieľom, nie je to o tom, že si vyfarbím, prečítam a hotovo. Nie sú ani o výkonnosti. Mnohé žienky nám s ľútosťou dali spätnú väzbu, že nie vždy všetko stihli. To nevadí! Boh nás chce pozvať oddýchnuť si. Myslím, že toto dielko môže pomôcť aj v boji s perfekcionizmom, dokonalosťou, výkonnosťou a s tým, že „musím“. Čiže, sú pomôckou – pre niektorú to môže byť priestor stretnutia na strome, ako sa Ježiš stretol so Zachejom, pre inú z nás to môže byť studňa v Samárii. Ale to je iba obraz, lebo Ježiš nás chce stretnúť na tom našom mieste – v kuchyni so stúpajúcim tlakom na nášho manžela, v posteli snažiac sa zaspať, v dobrom rozhovore s priateľkou, na nákupe so štyrmi deťmi, keď objavujeme nové miesto so striami alebo našimi zlyhaniami, ale aj na výlete s deťmi a v tichu nášho bytu, keď deti zaspia alebo keď odložíme messenger.

Takže je určený ženám. Ako sa môžeme k nemu dostať?

Zitka: Na našej facebookovej stránke s rovnomenným názvom VyFARBIvánky sa záujemkyne môžu zaregistrovať pomocou svojej  emailovú adresy, na ktorú im včas pred daným dňom príde pdf z VyFARBIvánok na vytlačenie. Zaregistrovať sa môžete priamo tu http://bit.ly/vyfarbivanky_prihlasovanie.

V prípade otázok sa neváhajte obrátiť priamo na kreatívny tím aj mailom na newsletter@vyfarbivanky.sk alebo ich môžete kontaktovať na ich Facebooku www.facebook.sk/vyfarbivanky

Ak sa zaregistrujem ihneď, najbližšie mi príde VYFARBIvánka kedy?

Zitka s manželom

Amálka: Registrácia sa robí prioritne – ako už Zitka vyššie spomínala – prostredníctvom online formulára na našej fb stránke. Každý, kto sa prihlási, bude ich dostávať. Samozrejme, kedykoľvek sa môžu ženy z odoberania odhlásiť. My sa z každého prihláseného člena veľmi tešíme, lebo sa chceme deliť o dar, ktorý nám Boh vložil do srdca. Tento rok sme ich trocha zmenili. A to tak, že ich neposielame pred každou pôstnou nedeľou (ako minulý rok), ale na Popolcovú stredu, Kvetnú nedeľu a na každý deň Veľkého týždňa. Zaregistrovať sa dá kedykoľvek – potom stačí počkať do dňa, kedy príslušné pdf vyFARBIvánok rozosielame.To znamená, že VyFARBIvánok na Kvetnú nedeľu a Veľký týždeň príde 2-3 dni pred tým. Snažíme sa však myslieť aj na tých, ktorí by mali záujem aj o predošlé vyFARBIvánky, preto vždy v novom e-maili sú na stiahnutie aj tie staršie VyFARBIvánky.

Ten názov je veľmi zaujímavý. Hovorí o tom, že sa bude v ňom maľovať a vyfarbovať. Ešte niečo by nám mal evokovať?

Amálka: Boží vánok do duše 🙂

Lucia: Presne tak. A my – rovnako ako vy – sa tešíme na to, čo všetko dobré a krásne pre nás Boh prichystal. Majú evokovať otázky a odpovede : Aké je to farbiť Vánok? Aké je to nechať sa oVanúť Duchom? Objaviť to môžeme iba my samy.

Autorky ste tri. Môžete sa nám, prosím, predstaviť?

Zitka: Kreslím vo vyFARBIvánkach obrázky. K obrazovému umeniu som mala vždy blízko. Realizáciu som však poňala veľmi prakticky. Kreslila som obrázky a pracovné listy pre eRko. V súčasnosti som doma s deťmi, preto sa môj záujem preorientoval na spiritualitu ženy.  

Amálka

Amálka: Volám sa Alena, no väčšina ľudí ma pozná ako Amálku. Je to také trochu moje umelecké meno. Vo vyFARBIvánkach mám na starosti grafický vizuál a e-maily. Už vyše 10 rokov sa aktívne venujem grafike a veciam okolo toho. Napriek tomu, že som vyštudovala špeciálnu a predškolskú pedagogiku. Grafika ma veľmi chytila za srdce, a preto sa snažím svoj dar dávať týmto spôsobom ďalej. Teraz som predovšetkým mamou, mamou na plný úväzok malej slečne Alžbetke a čochvíľa k nej pribudne súrodenec. Ale, aby som nezabudla 😉 – som šťastne zaľúbená do môjho manžela, s ktorým žijeme na Orave.

Lucka

Lucia: Vo vyFARBIvánkach mám na starosti texty a zamyslenia. Slovo a jazyk je pre mňa niečo tajomné a fascinujúce. Asi z toho vyplýva aj láska k cudzím jazykom, ktoré som študovala a voľný čas trávim tiež učením sa ďalšieho jazyka. Je to môj spôsob sebarealizácie, tak ako pre mnohé z nás pečenie alebo šitie, na ktoré, žiaľ, v pokore musím priznať, že nemám – a som vďačná, že po dlhšom náročnom čase hľadania som našla niečo „svoje“.

Veľmi rada trávim čas vo vzácnych rozhovoroch. S mojimi dvoma deťmi a manželom objavujeme krásu života, ale navzájom sa aj pekne obrusujeme do diamantov :D. Niekedy je to bolestivé, ale stojí to za to.

Aký je príbeh (pôstnych) VyFARBIvánok okom každej z vás?

Zitka: Príbeh VyFARBIvánok je stále v začiatkoch. Niečo, čo sme ponúkli ako malú čiastočku, si Boh premenil na pomerne veľkú vec, ktorá robí ženy radostnými a milujúcimi, lebo vedia, že ony boli milované prvé. Je to preto príbeh zázračný, a veľmi sa tešíme, ako si naše plány do budúcnosti Boh premení.

Amálka: Myslím si, že vznikli preto, aby sa nám Boh priblížil. Aby sa sklonil k zemi a dotkol sa nás a dotkol sa človeka.

Lucia: VyFARBIvánky sú pre mňa veľkým darom. Povedali sme si, že majú zmysel, aj keby mali osloviť čo i len jednu dušu a priviesť ju bližšie k Bohu.
Aké prekvapenie, že oslovujú až tri – mňa, Zitku, aj Amálku – lebo my samy sme ich tvorbou veľmi obohatené.
To, čo pre každú z nás Boh prichystal počas trávenia času s Ním, je tajomstvo, ktoré objaví až každá z nás po vyhradení si času na vyFARBIvánok.
Veľmi sa mi páči aj to, že môžem objavovať, ako Boh túži vstupovať do reality každej z nás, v tom, čo žijeme – nie do tej, ktorú by sme chceli my alebo svet.
Chcem teda aj povzbudiť ostatné žienky, čomu sa snažím učiť ja sama – prijať svoj život tu a teraz. Hľadala som sa, čo by som mohla robiť ja – skúšala som piecť, kúpila som si korálky na tvorbu hand-made vecí… Túžila som nájsť spôsob sebarealizácie, ale v skutočnosti som sa porovnávala a kopírovala život niekoho iného.
Som rada, že Boh nechce výkony a že každá sme veľmi preveľmi potrebná práve tam, kde sme. O to viac, keď na nás nesvieti žiara reflektorov alebo nedostávame lajky, či o nás nepíšu v Zastolom :D.
Myslím si, že je dôležité pochopiť význam Pôstu. Pôst by nás mal viesť k tomu, kde je prázdno a pusto a neprehlbovať prázdnotu, ale naplniť ju Božou dobrotou, kreativitou, pokojom, mlčaním… a každý už vie sám, kde hľadá svoje falošné útechy. Pri pôste napĺňame svoje potreby Bohom a nie falošnými nádejami, ľuďmi, vecami…  

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno