Sekundárna neplodnosť

0
1598

Sekundárna neplodnosť.

Niekedy môže byť ťažkou úlohou o nej hovoriť…

Jedna moja kamarátka sa spýtala mňa a ďalšej priateľky, ktorá čelila neplodnosti, ako o tomto probléme hovoriť s tými, ktorí tým prechádzajú. Ktoré sú tie správne veci, ktoré povedať? Nebola to jednoduchá otázka s jednoznačnou odpoveďou. Myslím si, že to závisí od toho, akým typom človeka sú a v ktorom bode procesu sa nachádzajú. Je to veľmi súkromná záležitosť. Zdieľam sa o tom len teraz, aby tento zápas priniesol niečo pozitívne.

Najťažšou vecou ohľadom sekundárnej neplodnosti je, že ľudia príliš ľahko predpokladajú. Keď niekto nemá deti, možno usúdiť, že buď urobili toto rozhodnutie sami, alebo bolo urobené za nich.

Ľudia, ktorí nemajú deti, často nedostávajú otázky o ich plodnosti. Celkovo si myslím, že ľudia sú citlivejší, že sa nebudú na to pýtať. Keď už dieťa máte, všetci predpokladajú, že ak nemáte viac detí, musela to byť vaša voľba, alebo ešte nie ste „pripravení“ na ďalšie atď. Keď sa ma ľudia na to spýtajú, som k nim otvorená a odpoviem: „No, stále sa modlíme k Bohu o viac detí. Prosím, pomodlite sa aj vy na tento úmysel.“ Zistila som, že byť otvorená pre rozhovor je dar. Teraz, keď som sa viac modlila a mám väčší pokoj, môže byť tento rozhovor vlastne formou evanjelizácie.

Spolu s manželom sme oddaní katolíci. Dokonca, aj keby naša viera a katechizmus „dovolili“ umelé oplodnenie a iné prostriedky, nemyslím si, že by to bola cesta pre nás. Existuje niečo o Živote v okamihu počatia a, podľa môjho chápania, umelé oplodnenie dáva embryá do chúlostivej morálnej dilemy.

Našťastie, manžel a ja vieme o liečbe a, čo je dôležitejšie, o diagnostike, ktorá nasleduje učenie Cirkvi a náš vlastný morálny kódex. Oblasť NaProTechnológie je zaujímavá a je novou vedou, ktorá sa v skutočnosti pokúša „opraviť“ základný reprodukčný problém; nie je „náplasťou“  – ako riešenie formou umelého oplodnenia často býva.

K dispozícii je veľa informácií na nasledujúcich webových stránkach:

  • drhilgers.com
  • popepaulvi.com

(Pozn. prekladateľa ‒ v slovenskom jazyku nájdete informácie na webovej stránke: www.plodar.sk )

Nemyslím si, že som pripravená dostať sa k jadru svojej cesty, ale Boh manžela a mňa zavolal, aby sme sa zblížili, mali zmysel pre humor a diskutovali o rôznych veciach, o ktorých by sme sa inak nerozprávali. Dokonca sme mali diskusiu o adopcii a pestúnskej starostlivosti a možno ich v budúcnosti zvážime. Teraz sa zameriame na naše požehnania.

  • Som požehnaná, že mám lekárku, ktorá je úžasnou kamarátkou a katolíčkou, ktorá nasleduje svoju vieru.
  • Som požehnaná, že žijem v krajine s úplnými novinkami v oblasti zdravotnej starostlivosti a liekov a že mám finančné prostriedky, ktoré mi umožňujú mať prístup k niektorým z týchto liečebných postupov.
  • Som požehnaná, že mám manžela, ktorý nás vedie v testoch plodnosti a liečbe tak, aby boli v súlade s katolíckym sociálnym učením a dokonca mi pichá injekcie.
  • Som požehnaná, že sa za nás modlí nespočetné množstvo ľudí.
  • Som požehnaná, že mám nádherné dieťa, ktoré nám už Pán daroval.

Pred nejakým časom som uzavrela s Bohom „dohodu“ a mala by som naozaj dobre vedieť, že s Bohom sa dohody neuzatvárajú. Naposledy mi to prinieslo asi osem rokov pokorných skúseností (sľúbila som si potom, že sa vždy dôkladne zamyslím, či sa budem znovu modliť za pokoru). Takže touto „dohodou“ bolo požiadať Boha, aby mi dal ťažkosti / skúšky v oblasti plodnosti, ak by to znamenalo premenu  srdca nejakého človeka. Trvalo mi to asi rok vnútorného zápasu priznať sa manželovi, že som to urobila a že to môže byť príčinou našich skúšok. Myslím si, že obaja sme v našej viere dostatočne zrelí, aby sme vedeli, že Boh „netrestá“ alebo nedáva zlé veci, ale oceňuje obete a kríže, ktoré sme ochotní niesť pre druhých.

Modlievam sa takúto vlastnú modlitbu:

Budem sa pýtať a vytrvám v pýtaní sa a klopaní na dvere ako vdova, ale pokúsim sa pokorne prijať každé „nie“, ktoré mi dáš, s pokojom. Budem sa naďalej pokúšať a pýtať sa, ale s Tvojou pomocou Ti sľúbim, že poviem „nie“ horkosti a sklamaniu. Tvoje cesty nie sú našimi cestami, a ak ma tvoje „nie“ privedie bližšie k tebe, pokúsim sa ho objať.

Secondary Infertility

Preložila: Júlia Kavcová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno