Prežime aj doma s deťmi Sviatok Najsvätejšej Trojice

0
609

Nech je aj tento deň sviatkom vo vašej rodine. Priblížme detičkám veľké Božie tajomstvo Najsvätejšej Trojice. Môžeme ich zobrať k potôčiku a názorne im ukázať príbeh svätého Augustína a chlapca, ktorý prelieval vodu z mora do maličkej jamky.

 

Príbeh sv. Augustína a chlapca na pláži, ako to v Zlatej Legende z roku 1275 popisuje Jacobus de Voragine, janovský arcibiskup

Na živote svätého Augustína, ako aj po jeho smrti, ukázal Boh mnoho ďalších zázrakov, ktoré boli pridlhé na to, aby som ich zapísal v tejto knihe. Predpokladám totiž, že by zabrali viac než ďalšiu rovnako dlhú knihu. Avšak medzi inými opravami tu zahrniem jeden zázrak, ktorého maľbu som videl na oltári svätého Augustína u dominikánov v Antverpách, hoci ho v legende nenachádzam, ani v angličtine, francúzština, či v latinčine.

Tento slávny lekár napísal a zostavil mnoho diel, ako sa spomína vyššie. Medzi iným napísal aj knihu O Trojici, v ktorej o nej zanietene premýšľal a uvažoval, a to až kým jedného dňa idúc po africkom pobreží, premýšľajúc o Trojici, nenašiel na pláži malé dieťa. To robilo malú jamku do piesku, v ruke malo malú lyžicu a ňou naberalo vodu z veľkého mora a nalievalo ju do jamky.

Sv. Augustín ho uzrel a udivený ho žiadal, aby vysvetlilo, čo robí. A ono mu dalo odpoveď: „Chcem naliať všetku túto vodu z mora do tejto jamky.“

„Čože?“ povedal. „To je nemožné, ako sa to dá, keď more je také veľké a rozľahlé, a tvoja jamka a lyžica také malé?“

„Áno, skutočne,“ povedalo, „ja však ľahšie a skôr prečerpám všetku vodu mora do tejto jamky, ako ty svojím nepatrným chápaním pochopíš tajomstvo Trojice a jej božstva, pretože tajomstvo Trojice je v porovnaní s tvojou inteligenciou a mozgom väčšie a rozľahlejšie, tak ako aj toto more v porovnaní s touto malou jamkou.“

A s tým dieťa zmizlo. Potom si každý človek môže vziať príklad, že nikto, a obzvlášť jednoduchí sčítaní ľudia, vzdelaní, nemajú premýšľať o vysokých veciach Božích vo väčšej miere, ako o nich vieme zo svojej viery, pretože len naša viera postačí.

Prevzaté zo stránky: http://www.fisheaters.com/customseastertide9.html

Preklad: Soňa Zaňová
Titulný obrázok: Renata Sedmakova / Shutterstock : Holy Trinity. Detail from fresco of scene from apocalypse from 19. cent. in main apse of Altlerchenfelder church, Vienna.
Úvodná fotografia: www.pixabay.com