Nenávidím PPR (no aj tak ho potrebujem)

5
1086

Všimli ste si niekedy, ako sa v istých kruhoch propaguje PPR (pre nezasvätených – prirodzené plánovanie rodičovstva)? V reklamách vidíme lesklé fotky párov, ktoré ruka v ruke tancujú s blaženými úsmevmi na tvárach na lúke plnej kvetov.

Zblíži vás to! Zmení vám to život! Ak budete mať prehľad o manželkinom cykle, budete taký zaľúbený ako nikdy predtým! Aspoň to sa hovorí.

Pravdou však je, že PPR je svinstvo.

Nenávidím je možno prisilné slovo, no PPR prináša hocičo len nie dokonalé šťastie. Prináša sexuálnu abstinenciu. A to v manželstve! Ak mám byť naozaj úprimný, s PPR sa človek nedostane k úžasnému tancu na lúke, ale skôr k raneným citom, mrzutosti, nevrlosti a k záchvatom hnevu. (Netrápte sa, bol som na spovedi…)

Napriek tomu je to však to najlepšie, čo môže byť, a hneď vám aj poviem prečo.

TAJNÁ LÁSKA…

PPR potrebujem, pretože odhaľuje tajný ľúbostný pomer, ktorý sa snaží vyhrať nad láskou k mojej manželke. Nazýva sa sebaláska.

Inak povedané, nenávidím PPR, lebo v mojom srdci je ešte stále veľmi veľa sebectva a nezrelosti, a zdržanlivosť v manželstve to vynáša na povrch so všetkou špinou.

Keď som sa začal pripravovať na manželstvo, mal som prečítaných nespočetne veľa kníh a článkov o tom, ako byť skvelým manželom. Bol som presvedčený, že budem tým najlepším mužom na svete. „Toto mám zmáknuté,“ myslel som si samoľúbo. Potom som sa však oženil. Všetky zdanlivo jasné a jednoduché rady do manželstva sa čoskoro vytratili. Veľmi rýchlo som si uvedomil, že nie som nič viac než sebecký chumaj. Netrpezlivý, hrubý, náročný a necitlivý. Človeče, ako rýchlo som sa musel naučiť prekonávať sa.

Hoci je pravdou, že čím dlhšie som ženatý, tým je pre mňa milovať svoju ženu ľahšie. To, čo som kedysi robil s námahou, je dnes pre mňa prirodzené. Sú obdobia, kedy mám skutočne pocit, že na to idem dobre a rozvíjam sa – a s Božím požehnaním to snáď tak aj je. Potom však PPR začne vystrkovať rožky a vrhať svetlo na to, koľko sebalásky ešte stále číha v temných zákutiach mojej duše. A toto sebectvo musí zahynúť.

MANŽELSTVO JE KRÍŽ

Takže vidíte, spoločnosť nám klame. Tvrdí, že manželstvo je o sebauspokojení, o šťastnom živote až do smrti, o využívaní druhých na dosiahnutie vlastného šťastia. O jednom a pol dieťati vo vile na 800 metroch štvorcových, s dvomi mercedesmi na príjazdovej ceste. A aby som nezabudol, tým najlepším na manželstve je sex – neobmedzený antikoncepčný, chránený sex. Ak partner nespĺňa vaše „potreby“, máte právo ísť ďalej a nájsť si niekoho, kto ich spĺňať bude.

Toto je však na míle vzdialené od pravdy. Manželstvo nie je o tebe. Je o tom, že stratíš samého seba, o tom, že necháš svoje staré ja umrieť. Je o tom, že sa rozdáš. Je o takej láske k tvojej manželke, akou Kristus miloval svoju nevestu Cirkev – až na kríž.

Všimli ste si niekedy, že každá sviatosť v sebe ukrýva obraz smrti? Pri krste sa ponárame do Kristovej smrti. Pri kňazskej vysviacke kňazi ležia na tvári. Eucharistia je sprítomneným Kristovým umučením. Pri spovedi vchádzame do spovednice, ktorá vyzerá ako rakva. Pri každej sviatosti musíme zomrieť sebe samému, aby sme získali milosť a život, ktorý tak zúfalo potrebujeme.

Ak by ste náhodou zabudli, tak manželstvo je tiež sviatosťou – a na to, aby sme mali šťastné, dobré a verné manželstvo, budeme musieť stále zomierať sebe samým. Existuje duchovný zákon, ktorý hovorí, že čím viac sa držíme vlastného šťastia a uspokojenia, tým menej ho máme. Čím viac však zomierame sebe samým a žijeme pre ostatných, tým viac radosti cítime.

V pravom slova zmysle je manželstvo mučeníctvom, skutočnou smrťou – avšak smrťou, ktorá prináša život.

A ČO TEDA ppr?

O čo ide? PPR je náročné a máme sklony ho nenávidieť, pretože do manželstva často vstupujeme s hlavou plnou našich práv, potrieb a požiadaviek. Inými slovami, veľmi často nechceme dávať, ale brať, a to preto, lebo s dávaním prichádza vždy aj bolesť.

Pravdou však zostáva, že PPR a sebazaprenie, ktoré predstavuje, zúfalo potrebujeme. Bez neho by všetka tá nezrelosť a sebectvo a nenásytnosť bola stále tu, pochovaná pod vrstvami sebaklamu. Prejavilo by sa to viac či menej nenápadne v mnohých ďalších oblastiach manželstva, pričom by sa narušilo intímne puto medzi manželom a manželkou. Áno, stále by to tu bolo a stále by to spôsobovalo škodu.

Manželstvo je sviatosťou, pretože Boh túži premeniť naše srdcia. Manželstvo nie je o dvoch príjmoch, o velikánskom dome a predražených autách. Nebudete sa vždy cítiť ako v americkom sne, až pričasto je skôr nočnou morou. Manželstvo podľa Božieho plánu je ťažké a miestami bolestivé, pretože má byť školou pravej lásky, a pravá láska má vždy podobu kríža.

Nechápte ma zle, správne prežívané katolícke manželstvo je plné radosti. Táto hlboká radosť je však vždy vedľajším, nie hlavným produktom. Pramení z lásky, ktorá zabúda na seba a plní Božiu vôľu, nikdy nie zo sebectva či bezohľadnosti. Na to, aby sme našli šťastie, ktoré hľadáme, sa musíme zriecť samých seba.

Čiže, teším sa z PPR? Kdeže. Niekedy ho doslova nenávidím. Ale, človeče, ako ho len potrebujem. A ty tiež.

http://www.catholicgentleman.net/2016/05/i-hate-nfp-but-need-it-anyway/

Preklad: Michaela Beňová

5 komentárov

  1. strasne kecy, autor nepouceny vlastnym sebectvom dava opat text jedineho spravneho pohladu na vec. Co ale mozno cakat od cloveka, ktory po intenzivnej priprave na manzelstvo don vstupoval ako, citujem, „netrpezlivy, hruby, narocny, necitlivy a sebecky chumaj“ ? Zrejme teda opat iba vylucne spravny pohlad na akukolvek temu. Mam pocit, ze svoju skusenost zovseobecnuje a je schopny pohladu na vec len zo svojho miesta. Zrejme ho nikdy nenapadlo, ze dokonale sledovanie manzelkinho cyklu nemusi prekazat len jemu, ale aj jeho manzelke. Moja zena nie je nadsena ze by sme mali byt spolu len pocas prisneho intervalu v casti periody ked hormonalna hladina zien je najmenej nastavena na sex (najviac zas pocas plodnych dni, logicky). Mame 4 deticky, ktore sa narodili s priblizne 2rocnymi rozdielmi, aktualne je rodicovstvo dost vycerpavajuce, ale stihame to. Pred dalsim pripadnym tehotenstvom ale potrebuje manzelka istu pauzu, predstava ze by sa to malo riesit abstinenciou sa vsak nepaci ani jej. A nepaci sa jej ani rozvrh manzelskych intimnosti podla kalendara jej periody. Z tohto pohladu sa autor na vec nepozeral. Okrem ineho nemam rad nazov planovane rodicovstvo, znie to tak normalizacne. Zobrali sme sa a po par rokoch mame 4 deti, zrejme teda budeme musiet zacat planovat 🙁 …celkom frustrujuci pocit.

  2. Zacinam mat pocit ze par vyuzivajuci ppr je vzorom v krestanskom spolocenstve aj ked ma nula alebo len jedno dieta, pricom manzelia ktori maju 4 deti ale pouzivaju metody ktore povazuju za bezpecnejsie, teda ‚nepovolene‘ su neakceptovatelni. Dost paradoxne. Myslim ze casti komunity tu unika nieco podstatne.

    • a mozno tu unika nieco Tebe. – nic v zlom, ale hladaj pravdu a Pravda ta oslobodi. Skus nepocuvat autora ale opytaj sa priamo Autora – on dava odpovede a spravne a dobre pre nase dobro. Bud k sebe uprimny.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno