Nechať sa ako rodina zlákať… Pôstom

0
2929

Posledné náznaky Vianoc zmizli, slnko sa zrazu ukazuje častejšie ako sme boli počas januára zvyknutí, a na dvere klope Pôst. Prečo je fajn nechať sa ním zlákať?

Môžeme začať tým, že Pôst je ideálnou príležitosťou na rozvoj domáceho liturgického života. Po „hluchom“ povianočnom období prichádza 40 dní s veľmi špecifickou liturgickou témou.

Pôst má tiež v Cirkvi dlhodobú tradíciu. Typicky židovská tradícia pôstu v pondelky a štvrtky (teda druhý a piaty deň po sobote) sa medzi prvými kresťanmi zmenila na praktizovanie pôstu v stredu a piatok, na pripomenutie Kristovho zatknutia a umučenia.

40 dní pôstneho obdobia nás pozýva byť blízko Ježiša počas jeho 40-dennej samoty na púšti, ale takisto nás volá kráčať po boku izraelského národa na jeho ceste do zasľúbenej zeme.

Tak ako pre Izraelitov, aj pre nás má byť tento čas procesom odpútavania sa od našich bôžikov, pozemských istôt a pohodlnosti. Jeden príklad za všetky: pamätáte sa, ako vyvolený ľud tesne po vyslobodení z egyptského otroctva začal protestovať? Namiesto toho, aby sa radoval zo slobody a chválil svojho Vysloboditeľa, zacnelo sa mu po Utláčateľovi. Ani nie tak kvôli otroctvu… ale ten chlieb a plné hrnce mäsa, čo mali k dispozícii! A tu ich nejaký Boh chce snáď hladných vodiť po púšti! Trvalo im približne 40 rokov, kým sa aspoň trochu naučili Bohu dôverovať, že im dá všetko, čo potrebujú (vodu, mannu, mäso, uzdravenie…) A že ak Boha dajú na prvé miesto, dostanú od neho všetko ostatné – vrátane zasľúbenej zeme.

Nuž, my máme teda len 40 dní, ale zato každý rok! Máme ich využiť na odpútavanie sa, zbavovanie sa zlozvykov a vôbec, na oslobodenie sa od vecí, ktoré nás rozptyľujú a ťahajú preč od nášho jediného Boha. A, naopak, máme pestovať dobré návyky, približovať sa k Bohu a nechávať sa k nemu pripútať.

Pôst teda nie je príležitosťou vytrestať samého seba za svoje hriechy a urobiť sa „hodným“ Božej lásky. Je to čas čakania a prípravy, zdokonaľovania sa s pomocou Božej milosti. Čas, kedy máme zomierať sami sebe, aby v nás mohol rásť (zmŕtvychvstalý!) Ježiš… 

Ako na Pôst s deťmi

Viem si predstaviť, že na rozdiel od Adventu a Vianoc, pôst nie je vaše obľúbené liturgické obdobie –  najmä čo sa týka jeho prežívania v rodine spolu s deťmi. Žiadny Mikuláš, adventný kalendár, ani Jesseho strom. Určite však nestrácajte nádej.

Tu je niekoľko tipov na rodinné prežívanie Pôstu, inšpirovaných najmä americkou autorkou a mamou desiatich detí, Kendrou Tierney:

  • Rozlúčte sa s pred-pôstnym obdobím

Ak chcete, aby deti ľahšie pochopili kontrast medzi doterajším obdobím a príchodom Pôstu, môžete si v utorok (alebo skôr) pred Popolcovou stredou zorganizovať doma poriadnu slávnosť.

Aj keď to môže znieť zvláštne, tento zvyk nájdeme v mnohých krajinách a kultúrach. Viete napríklad, že slovo karneval pochádza z lat. carne vale, čo doslova znamená lúčenie sa s mäsom?

V Amerike je to Mardi Gras alebo „tučný utorok“, v Poľsku je to deň, keď sa súťaží v jedení šišiek, a na Slovensku sú to fašiangy a nám známy zvyk „pochovávania basy“. Ak chcete takúto „rozlúčku“ osláviť so svojou rodinou, môžete si napríklad s deťmi vyrobiť karnevalové masky a usporiadať si rodinný karneval, na ktorý pozvete aj ďalšie rodiny. Takisto môžete robiť veci, ktorých sa chcete vzdať počas Pôstu (televízia, videohry). 

Ak ich máte v obľube, môžete si pripraviť typické fašiangové dobroty, ako sú šišky alebo fánky. V utorok pred začiatkom pôstu je tiež dobré dojesť sladkosti, ktoré máte doma a zvyšok z nich (napr. neotvorené balenia) buď veľmi dobre ukryť alebo niekomu podarovať. Užite si s deťmi čas plný zábavy a „hodovania,“ a touto veľkolepou rozlúčkou privítajte príchod pôstneho obdobia.

  • Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš

Popolec má byť v prvom rade pripomienkou našej smrteľnosti (nie hriešnosti) – preto ho dostáva každý veriaci, bez ohľadu na vek. Čím viac si uvedomujeme, že raz naozaj zomrieme, tým sme motivovanejší prispôsobiť tomuto faktu aj svoje myšlienky a skutky. Popolcová streda je teda v tomto zmysle naozaj tým najvhodnejším začiatkom pôstneho obdobia.

Aby vám toto „Memento mori“ zostalo v pamäti počas celého Pôstu, môžete si zvoliť jeden alebo viac symbolov v domácnosti (napr. hodiny, obraz, nápis alebo maketa lebky), ktoré vám túto realitu budú pripomínať. Mojimi najobľúbenejšími z tejto kategórie sú slnečné hodiny z poľských Wadowíc (rodisko Jána Pavla II.) s výstižným nápisom „Czas ucieka, wieczność czeka“. Môžete si ich napríklad vytlačiť ako obrázok a zavesiť na stenu.

Samozrejme, takisto netreba zabudnúť, že popol nám síce pripomína pominuteľnosť – ale z tohto popola vzíde na Veľkú noc nový život! „Memento mori“ teda ani zďaleka nemá byť o depresiách a zúfaní si. Práve naopak – má byť pripomienkou toho, že sme na ceste do nášho domova v Nebi, a že jedinými otvorenými dverami je Zmŕtvychvstalý Kristus.

Okrem prísneho pôstu (ktorý treba, samozrejme, dodržiavať podľa možností každého člena rodiny) je viacero hravých spôsobov, ako realitu Popolcovej stredy priblížiť deťom:

  • Zostali vám ratolesti z minuloročnej Kvetnej nedele? Ak vám to dovoľujú možnosti, spáľte ich v kovovej nádobe a dovoľte deťom rozsypať popol v záhrade alebo inde v prírode.
  • Namiesto „pochovávania basy“ pochovajte Aleluja, s ktorým sa lúčime na celé obdobie Pôstu. Nechajte deti vyrobiť a ozdobiť nápis Aleluja, zahrabte ho do zeme alebo piesku. Pripravili sme pre vás aj jednoduchý fotonávod: 

Na stiahnutie TU: Zastolom-post-pochovavanie

  • Žite pôst s deťmi viditeľne a konkrétne

Táto zásada je užitočná v rámci rodinnej liturgie vo všeobecnosti, nie len v Pôste. Počas neho však o to viac, že toto obdobie je dlhé a ak nám ho niečo nepripomína, ľahko zabudneme.

Ako teda urobiť Pôst konkrétnejším?

  • Použite pôstne dekorácie na viditeľných miestach. Fialové obrusy (napr. zo sady Obrúskov v litrugických farbách, ktorú sme pre vás s láskou vyrobili; počas Pôstu sú pre vás pripravené za zvýhodnenú cenu), kamene, tŕňová koruna, dlhé klince, špeciálny svietnik, kríž. 
  • Na stôl alebo do modlitebného kútika vystavte kartičku s textom „Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu.“ (Jn 12,24) Nech sa páči, stiahnuť si ju môžete TU: Karticka Ak psenicne zrno nepadne do zeme 1

  • Vytvorte a nalepte si na stenu/dvere pôstny kalendár. Deti potrebujú vidieť, ako blízko sú k cieľu. Použite napr. 40 fialových políčok a 6 „veselých“ políčok, ktoré budú označovať nedele a každý deň jedno políčko odlepte. Nezabudnite, nedele do pôstneho obdobia nepatria! Každá predstavuje „malú“ Veľkú noc.
  • Na Popolcovú stredu sa ako rodina porozprávajte o svojich pôstnych predsavzatiach. Predstavte deťom túto tému pozitívne, vysvetlite im zmysel predsavzatí a nechajte ich rozhodnúť sa, či sa k vám budú chcieť pripojiť.Každý člen rodiny si môže na papierik napísať: „Tento Pôst sa každý deň budem snažiť menej …, viac …, nikdy …, a vždy …“ 

Nechajte výber predsavzatia na deti a ak to bude potrebné, pomôžte im s úpravami, aby pre nich predsavzatie bolo výzvou, no zvládnuteľnou. Jednotlivé predsavzatia si môžete navzájom povedať, ale dovoľte deťom nechať si ich pre seba, ak sa na to necítia. Napokon všetky zozbierajte do misky alebo krabičky, ktorú počas Pôstu necháte na mieste vašej rodinnej modlitby.

Tip: Ak vám to vyhovuje viac, môžete sa tiež rozhodnúť pre spoločné predsavzatia ako rodina.

  • Pred jedlom (po modlitbe) vždy rátajte do 40. Aj najmenšie deti tak budú môcť lepšie pochopiť, že pôst je časom očakávania a prípravy.
  • Vytvorte si priehľadnú nádobu na kvetinové (prípadne iné) semienka a nechajte deti vždy vhodiť do nádoby semienko za každý dobrý skutok. Na Veľkú Noc semienka spolu s deťmi zasaďte a sledujte spolu, ako budú rásť a robiť svet krajším.“
  • A napokon, ak sú vaše deti už staršie a dostatočne zrelé (podľa odporúčaní Sofie Cavalletti, autorky Katechéz Dobrého pastiera by mali mať aspoň 6 rokov), modlite sa spolu s nimi (aj s inými rodinami) krížovú cestu. Prispôsobte ju veku detí, urobte ju pre ne zaujímavou a nezľaknite sa, ak deti prežijú istý smútok z Ježišovho ukrižovania. Je to adekvátna reakcia. Rozoznajte ju, využite túto situáciu na otvorený rozhovor a nezabudnite deťom pripomenúť, že Ježiš smrť porazil a že Veľká noc je tu čo nevidieť.

 

Úvodná fotografia: www.pixabay.com

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno