Je vhodné oslavovať Halloween?

1
1985

Halloween na Slovensku tradíciu nemá, ale posledné roky sa začína praktizovať v niektorých školách či dokonca škôlkach a materských kluboch. Pri otázke, či Halloween ignorovať alebo sa zapojiť, je dôležité pripomenúť si pôvod tohto sviatku, poukázať na pozitíva a negatíva, ktoré môže do našich rodín priniesť. 

Bola som prekvapená, keď som na zahraničnej kresťanskej webstránke (aleteia.org) nachádzala články, ktoré hovoria v prospech Halloweenu – je v poriadku ho oslavovať, otázka je skôr ako. Ak ide o USA či Britániu, chápem, že vyhnúť sa Halloweenu je priam nemožné. Ťažko povedať, kde má Halloween svoj pôvod, zvykne sa spájať s keltským sviatkom Samhain, ktorý sa slávil 31. októbra. Zapaľovali sa ohne, ľudia sa prezliekali za temné bytosti. Kelti verili, že v tento večer je hranica medzi svetmi otvorená a na zem sa vracajú duchovia a mŕtvi. Niektorí však poukazujú na to, že tento sviatok sa vplyvom kresťanstva zmenil a integroval (Halloween = All-hallow’s-eve, teda Predvečer sviatku Všetkých svätých), začínalo sa ním sviatočné trojdnie, v ktorom si pripomíname smrť a posmrtnosť.

Obhajcovia Halloweenu pomenovali niekoľko výhod, ktoré, aj z pohľadu kresťanského života, prináša oslavovanie tohto sviatku: Podľa halloweenskeho zvyku deti chodia od dverí k dverám a pýtajú si sladkosti a ak ich nedostanú, obyvateľom domu niečo zlé vyvedú. Rodiny majú možnosť stretnúť a porozprávať sa so susedmi, s ktorými možno inokedy vôbec nie sú v kontakte, slávením tohto sviatku môžu rozvíjať svoju pohostinnosť. Halloween je čas vhodný na rozhovor s deťmi o duchovných témach – o smrti, o strachu, o existencii duchov a Zlého, je to príležitosť správne im tieto veci vysvetliť a podať 

Ale – nie sú 1. a 2. november a nasledujúce “dušičkové” obdobie pre nás dostačujúci priestor a čas na rozvíjanie a prehlbovanie duchovných tém napríklad aj s deťmi? Na Slovensku niet väčšieho “sťahovania národov” ako v období týchto sviatkov, príležitostí na rodinné a susedské stretnutia je teda tiež dosť. 

Aj keby sme prižmúrili oči nad tým, že Halloween je dnes najmä o biznise, vzhľadom na kresťanstvo nemôžeme popierať nesprávnu hodnotovú orientáciu osláv Halloweenu v dnešnej podobe. Halloween zameriava pozornosť detí na to, čo je morbídne a desivé. Ak sa oslavuje Halloween v školách,  žiaci sa môžu cítiť povzbudení strašiť svojich rovesníkov, oslava Halloweenu môže byť taktiež príležitosťou pre šikanu mladších žiakov staršími. Nehovoriac o desivých snoch či paranojách, ktoré Halloween u malých detí či citlivejších žiakov môže spustiť.

Pri spomienke na našich zosnulých si zas podľa starého katolíckeho zvyku pripomíname tých, ktorí nás predišli do večnosti. S deťmi navštevujeme cintoríny a v modlitbe si spomíname na našich predkov a blízkych zosnulých, často v tme a so sviečkami, čo pre tajomnú atmosféru a s tým súvisiaci zmyslový zážitok deťom úplne stačí. 

Dnešný Halloween predstavuje smrť ako rozklad a dôvod strachu. Deti pri príležitosti školského Halloweenu nosia morbídne kostýmy zabitých, zavraždených či zombíkov, čo je v ostrom protiklade s tým, ako sa na smrť pozeráme z perspektívy kresťanskej nádeje. Ako kresťania veríme, že v Ježišovi Kristovi nad nami smrť nemá moc a stáva sa nevyhnutnou bránou k večnému životu. Vražda človeka je zlom, ktoré treba odmietnuť, nie výjavom, z ktorého by sme si mali uťahovať či dokonca ho doma alebo v školách oslavovať.

Peknou náhradou zahraničného Halloweenu sa v niektorých farnostiach či spoločenstvách stáva pochod svätých v predvečer sviatku Všetkých svätých – teda v čase Halloweenu, kde sa deti či dospelí prezliekajú za obľúbeného svätca a takto preoblečení si spravia napríklad sviečkový sprievod. Deti tak zažijú čaro večernej atmosféry a inakosti bez nevhodných desivých obrazov. 

Úvodná fotografia: www. pixabay.com

1 komentár

  1. Dovolim si oponovat. Zazila som halloween v Kanade, deti co prisli do domu mali oblecene masky zvieratiek alebo rozpravkovych ci filmovych postav, rovnako ako u nas na karnevalovh na fasiangy, nic diabolske. Okrem toho na slovensku je niekolko sto rokov tradicia vyrezavania svetlonosov z repy prave na toto obdobie. Taktiez pripajam clanok od historikov, kde je popisane, ako kedy a akde Halloween vznikol a co tie tradicie znamenaju https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/halloween-diabolsky-sviatok

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno