Ako tráviť čas prázdnin

0
316

Prázdniny sa rýchlo približujú a hoci väčšina z Vás už zhruba vie, ako ich strávi, ponúkame vám krátku reflexiu na to, ako toto obdobie čo najlepšie využiť.

Na začiatok je dobré zamyslieť sa nad tým, načo vlastne prázdniny sú a ako sa dá tento čas čo najlepšie využiť. Niekomu tieto otázky môžu prísť banálne, veď predsa vieme, že ide o regeneráciu a odpočinok. Ale prázdniny skutočne môžu dať nám i našim deťom oveľa viac ako len spomínaný odpočinok. Môžu byť príležitosťou k osobnému rozvoju, napríklad čítaním kníh, na ktoré bežne neostáva čas. Taktiež nám prinášajú veľa nových skúseností a príležitostí spoznať nových ľudí, prípadne obnoviť staré kontakty a samozrejme môžu byť zdrojom nádherných spomienok do budúcnosti.

Netreba tiež zabúdať, že prázdniny sú síce pre deti časom odpočinku od školy, ale zároveň sú časom a príležitosťou učiť sa iné veci iným spôsobom ako v škole. Môžeme spoznať veľa nových prostredí, miest, osôb či dokonca chutí a vôní. Na to, aby sme to dosiahli, nie je nevyhnutné navštíviť exotické krajiny. Dnešné deti môže pobyt na farme v rámci agroturistiky obohatiť viac ako výlet na druhý koniec sveta. Takýto efekt obohatenia majú aj rôzne práce, ktoré deti môžu počas prázdnin vykonávať a ktoré v prípade starších detí môžu byť aj príležitosťou k prvému zárobku.

Niektorí rodičia riešia otázku, či prázdniny tráviť spoločne s deťmi alebo oddelene. Žiaľ, čoraz viac rodín podlieha móde „prázdnin bez detí“ a takto strácajú jedinečnú príležitosť stráviť dlhší čas so svojimi deťmi, lepšie ich spoznať, spriateliť sa. Neznamená to nevyhnutne, že rodičia vždy musia tráviť čas s deťmi, avšak rozhodne je najlepšie, keď celá rodina trávi spolu dlhší čas. Niekedy snahou dostať deti na čo najdlhší čas mimo mesto dochádza k situácii, že časť dovolenky trávia deti s mamou, časť s otcom a spolu sú len cez víkendy. Ak si však rodina nevie nájsť čas na seba počas prázdnin, kedy potom? Postupom času, ako deti rastú, budú mať určite vlastné plány na prázdniny – tábory, kempy, výlety s priateľmi, ale je dobré udržať zvyk spoločných dovoleniek celej rodiny na čo najdlhší čas.

Ďalšou dilemou je otázka, či sú prázdniny pre deti alebo pre rodičov. V tomto prípade je najlepší kompromis podľa zásady: „Pre každého niečo.“ Nedáva zmysel úplné obetovanie celej dovolenky deťom. Nemali by sme robiť iba to, čo chcú deti, pretože aj rodičia majú právo na odpočinok. Po takejto skúseností by sme veľmi ľahko mohli dôjsť k rozhodnutiu „nikdy viac“ a ďalšiu dovolenku stráviť sami. Na druhej strane, ak budeme deti nútiť prispôsobovať sa dospelým (čo pre ne môže byť neuveriteľne nudné), môžeme v nich vytvoriť presvedčenie, že rodina a rodinný život vo všeobecnosti sú nudné a najlepšie je sa od neho čo najskôr oslobodiť.

Keď hovoríme o dobrom využití času, je celkom určite dôležité plánovanie času. Plánovanie priebehu celých prázdnin je vec prirodzená, ba možno povedať priam nevyhnutná. Je ale skutočne dôležité dôkladne plánovať priebeh každého dňa dovolenky? Skúsenosti ukazujú, že takéto plánovanie nám môže veľmi pomôcť k tomu, aby sme nestrácali čas, zrealizovali naše ciele, aby sme si skutočne odpočinuli neznervózňujúc sa z radu neprestávajúcich prekvapení. Prirodzene, nesmieme zabúdať, že sme na dovolenke a nečakané zmeny plánov nakoniec nemusia byť vôbec zlé.

Keď hovoríme o rôznych zmenách plánov a iných nepredvídateľných situáciách, nemali by sme zabúdať na niečo, na čo sa v našom usporiadanom svete často nemyslí. A síce – prázdninové dobrodružstvo. Ak sa zamyslíme nad tým, čo nám z prázdnin najviac utkvie v pamäti, tak pre mnohých to bude práve dobrodružstvo. A dobrodružstvo sa nedá presne predvídať, skrýva v sebe veľké množstvo emócií, niekedy tiež úsilie, nepohodlie a dokonca určité nebezpečenstvo. Dá sa to vôbec naplánovať? Určite nie úplne. Je to niečo značne nepredvídateľné. No rozhodne ho možno vyprovokovať. Je jasné, že skôr zažijeme nejaké dobrodružstvo na stanovačke kdesi v divočine, ako na do bodky cestovnou kanceláriou zorganizovanom výlete lietadlom či autom. Avšak pravdou je, že pri každom type dovolenky je možné prežiť dobrodružstvo a v mnohom to závisí od nášho prístupu k neočakávaným situáciám, ktoré nastanú. A teda záleží len na nás, či fakt, keď kvôli nečakanej búrke v strede bicyklového výletu zmokneme do nitky, bude začiatkom série nadávok, ponosovania a pokazenej nálady alebo veselej príhody, na ktorú budeme roky s úsmevom spomínať.

Ideálne strávený čas prázdnin nemusí byť nevyhnutne spojený s ďalekými cestami. Aj veľmi lacná dovolenka môže byť fantastická – ale tu sa môžeme dopustiť aj vážnych chýb. Spomenieme si len tri z nich: prvou je presvedčenie, že najlepšie sa oddychuje ničnerobením a dovolenku plánujeme v súlade s touto zásadou. Určite mi dáte za pravdu, že každý, kto aspoň raz v živote takúto dovolenku zažil, sa rýchlo presvedčil, že na konci nebol ani z ďaleka oddýchnutý. Druhou častou chybou je názor, že počas prázdnin viac času pri televízii a za počítačom deťom neškodí, dokonca im môže pomôcť zrelaxovať po útrapách učenia. V skutočnosti ale spôsobuje ešte väčšiu únavu, nehovoriac o iných možných škodách, ktoré sami o sebe môžu byť témou nie jedného, ale celej série článkov. A nakoniec treťou chybou sú prázdniny pre „efekt”. Takto sa vyberajú miesta dovoleniek v závislosti od toho, aké atraktívne fotografie sa tam dajú urobiť; chceme ísť tam, kde sa aktuálne jazdí alebo naopak – tam, kde ešte nikto nebol, aby sme mohli zapôsobiť. Takýto prístup – tak ako život všeobecne len pre efekt – nedá v konečnom dôsledku ani hlbšie uspokojenie, ani nebuduje rodinný život. Naše deti sa veľmi rýchlo prispôsobia takémuto štýlu a ich sebadôvera bude závisieť od toho, či majú najnovší model hernej konzoly, športové topánky také „ako všetci“ a rodičov, ktorí sú „in”.

Nuž sú pred nami prázdniny – množstvo možností a času – zamyslime sa nad tým, veď škoda by to bolo nevyužiť.

 

Janusz Wardak

Z poľského originalu preložila Marcela Garbiarová

www.akademiarodiny.sk

 

Niečo o autorovi:

Janusz Wardak je riaditeľom prestížnej chlapčenskej školy Sternik v Poľsku. Je autorom množstva prednášok a workshopov zameraných na výchovu a manželské vzťahy. V Poľsku aktívne publikuje v periodikách zameraných na výchovu detí, lásku, manželstvo a rodinný život. Podieľa sa na organizácii rodinných konferencií, ktoré sú v Poľsku veľmi populárne. Spolu s manželkou Annou sú 16 rokov manželmi a rodičmi siedmich detí. Patria k spoluzakladateľom Akademie familijnej, ktorá si svojimi kurzami zameranými na výchovu a manželské vzťahy získala v Poľsku veľkú obľubu.

Akadémia rodiny úzko spolupracuje s manželmi Wardakovými od začiatku svojej existencie.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com