Ako na technológie v novom školskom roku?

0
396

Skončili sa nám letné prázdniny, ktoré boli pre mnohé deti časom, keď boli častejšie na internete, mohli viac sedieť pred televízorom, hrať sa hry či zabávať sa s mobilom v ruke.

Je tu september, nový školský rok, čo je pre rodičov aj nová príležitosť na nastavenie či obnovenie domácich pravidiel, čo sa týka používania mobilu, telky, tabletu, hernej konzoly a podobne. Nebojte sa spísať pravidlá, stanoviť limity – deti ich potrebujú aj očakávajú.

Pripomeňme si tie najdôležitejšie zásady „digitálneho rodičovstva“:

  1. SÚ A BUDÚ NA INTERNETE

Ako rodičia sme zodpovední za deti v online aj v offline svete. Nezatvárajme si oči pred ich životom na internete. Aj tam (najmä tínežeri) nadväzujú priateľstva, aj tam hľadajú oddych a zábavu, aj tam unikajú pred problémami a často i pred povinnosťami. Pamätajme na to, že musíme ustriehnuť 3 veci: obsah, čas a priestor. Obsah – čo naše deti sledujú. Čas – koľko minút/hodín tam denne trávia. Priestor – kde sa pripájajú k wifi, kde sa s mobilom schovávajú, či ich vieme skontrolovať. 

2.MUSIA AJ VYPNÚŤ

Na každé dieťa platia iné pravidlá. Zamyslite sa nad každým svojim dieťaťom zvlášť, skúste mu našiť pravidlá na mieru. Dá to zabrať, ale ku každému veku musíme pristupovať inak. Okrem týchto špeciálnych pravidiel je dobré mať aj spoločnú rodinnú dohodu, napríklad o tom, kde techniku nepoužívame, kde ju odkladáme, kedy ju vypíname a podobne. 

  1. NEZVLÁDNU TO SAMY

Nenechávajme deti v digitálnom svete samé – zaujímajme sa o nich. Tento bod vie byť pre mnohých rodičov ťažko realizovateľný, pretože majú pocit, že svojim deťom nerozumejú. Často nevedia, ako ich v tomto majú sprevádzať, čo sa ich pýtať, ako nebyť nudní a trápni. Skúste sa o tejto téme porozprávať s inými rodičmi, začnite debatu vo svojich spoločenstvách, motivujte sa a povzbudzujte navzájom. 

  1. DETI BUDÚ DETI

Nezabúdajme, že akokoľvek sa ako rodičia rozhodnete, akékoľvek pravidlá doma nastavíte a aké vysoké nároky budete na svoje deti mať, vždy sú to deti a budú konať ako deti. Takže aj pomocou médií budú robiť chyby. Nemajme od nich očakávania ako od dospelých. Pokúste sa ich digitálne omyly zvládnuť. A ak sa vám bude zdať, že ich správanie je podozrivé, ak nebudú rešpektovať vaše požiadavky, ak u nich nájdete dôkaz o tom, že sledovali nevhodné stránky, niekoho šikanovali či zverejňovali nevhodný obsah – nebojte sa rázne zakročiť. V prípade potreby sa odhodlajte obrátiť aj na odbornú pomoc. 

  1. NÁJDIME BALANS

Áno, médiá a digitálne zariadenia sú dnes neoddeliteľnou súčasťou nášho aj ich sveta. Využívajme ich výhody, vzdelávajme sa aj v technologickej oblasti, no používajme ich s mierou. Buďme v tomto deťom vzorom. A aj keby na nás z mobilu vyskakovali neviem aké edukačné aplikácie, nezabúdajme, že práve osobné vzťahy, spoločne prežitý čas s rodinou a priateľmi hrajú kľúčovú, ba oveľa dôležitejšiu úlohu pri vzdelávaní a pri zdravom osobnom rozvoji.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno