Štěpán Smolen opäť v predaji! Prekvapivý bestseller: Za púštnymi otcami v štýle Narnie

0
1042

Máloktorej knihe sa to podarí: priniesť nielen pôžitok z čítania, vnútorné súznenie a pritakanie, keď máme pocit, že autor za nás vyjadril niečo, čo by sme sami lepšie nenapísali. Ale vniesť do života aj reálnu zmenu.

Ešte nedávno napísal český komentátor Tomáš Němeček, že medzi pražskou katolíckou mládežou frčí knižka kňaza Štěpána Smolena Buď, kde jsi. Dnes sa to už dá povedať aj o slovenskej katolíckej mládeži. Slovenské vydanie sa rozpredalo, do obehu sa akurát dostáva ďalšie. V mojej „bubline“ sú osobitne oslovené mamičky s malými deťmi. Na dovolenke SLH rodín som z každej strany počúvala: to si prečítaj, mala by to byť povinná literatúra, na najbližších 20 rokov mám o duchovné čítanie postarané…

Tak ako sa v ruskej klasike chodí k starcom niekam do pustatiny, prebrodí sa močiar, nájde sa jaskyňa, prijme sa požehnanie a rada v zlomovom životnom období – tak s touto knihou čitateľ navštívi niekoľko púštnych otcov z počiatkov kresťanstva. A s vysokou pravdepodobnosťou zistí niečo podstatné pre svoj život. Tieto zistenia sú, samozrejme, šité na mieru konkrétnemu pútnikovi, ale to, čo v kruhoch čitateľov zhodne rezonuje, je povzbudenie neklaňať sa bôžikovi (hyper)aktivity, zmeny a sebarealizácie.

Lebo dnes počúvame: naplň svoj potenciál, nepremárni príležitosť, neboj sa zmeny. Alebo: dožič si, maj čas pre seba a na seba, dbaj na psychohygienu, unikni všednosti a rutine.

A tu čítame: neunikaj, nerozptyľuj sa, zastaň, nečičíkaj si svoj život. Strácaj ho. Dobrý život sa dá žiť v každých podmienkach, lebo sa nemeria pôžitkom, ba ani úžitkom, ale… Čím?

Táto kniha je o tom, ako sa očistiť a vyprázdniť, aby sme sa napokon naplnili láskou. Sleduje spiritualitu púštnych otcov, ale smeruje presne tam, kam aj iné spirituality iných svätých. Človeku napr. viackrát musí napadnúť vnútorný hrad sv. Terézie Avilskej. Ona tiež dospela do takého zjednotenia s Bohom, že mohla aktívne žiť a pracovať vo svete a nebyť vo svojom hrade rušená.

Samozrejme, myšlienky mníchov zo 4. storočia nie sú Smolenovým objavom a možno ich nasávať z rôznych kníh, aj priamo z pôvodných spisov. Smolenovým objavom je štýl. Vo svojej otvorenej hre s čitateľom sám jasne deklaruje, že ho chce zaujať, a keďže to inak ako s dávkou vtipu, dobrodružstva a tajomstva nejde, používa všetky tieto páky.

Treba uznať, že sa mu to darí, na prvotinu parádne. V štýle Narnie čitateľ nikdy nevie, za ktorými dverami na seminárnej chodbe ho zasa oslepí saharské slnko, a keď si už zvyká, vhupne na studenú Sibír. V šortkách a havajskom tričku s tukanom, ako inak. Prináša to zábavné situácie a hlášky, ktorými máme chuť okamžite obšťastniť náhodne prítomného rodinného príslušníka. Je vzácne, keď tento druh situačného humoru neskĺzne do adolescentných heftov ako zo scénky na stužkovej, ale má čosi, vďaka čomu nie je trápny. Povedzme, duchaplnosť.

Autor, aj keď to maskuje, je inteligentný a sčítaný, za jeho dielom cítiť znalosť jazykov, dôslednú prácu s prameňmi, orientáciu v klasickej literatúre (očividne miluje zvlášť tú ruskú). Ale výsledok jeho práce je zároveň prudko stráviteľný.

Ak vyvoláva otázniky, tak najmä tie nad vlastným životom. A potom možno ten klasický: dobre, toto sú svätci, radikáli – ale čo my, bežní ľudia vo svete? Boh azda nestvoril tento krásny svet na to, aby sme všetci z neho utekali, nejedli, nepili, drasticky trhali pokrvné väzby? Aj na tieto otázky sú odpovede individuálne. Mnísi sú majáky. Našou úlohou je rozlišovať, čo nám ich svetlom Boh osvecuje.

A ešte jeden otáznik sa zvykne v súvislosti s touto knižkou objavovať. A síce rozpor s iným aktuálnym (českým) bestsellerom: Váchovými Nevyžádanými radami mládeži. O generáciu starší Marek Vácha radí žiť naplno, nepremárniť čas, realizovať svoj potenciál Božieho spolutvorcu. Nebáť sa výziev, aktivity, zmeny.

Ale obaja autori sa zároveň zhodne stavajú proti otročeniu smartfónom a iným žrútom času a energie, obaja pozývajú do ticha. V rámci svojich (separé) vystúpení na tohtoročných Bratislavských hanusových dňoch jeden odporúčal ako top knihu Sarahovu Silu ticha, druhý Sarahovho Boha alebo nič.

Je zrejmé, že obaja ponúkajú liek proti metaniu sa na plytčine. Vácha ho ponúka špeciálne začínajúcim vysokoškolákom, hľadačom svojho povolania. Smolen azda skôr tým, ktorí už aj vykročili, ale obzerajú sa.

Knihu Buď, kde jsi nájdete aj v našom eshope.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno