7 právd o manželstve, ktoré vám v kostole nepovedia

2
1282

Už ste si niekedy priali, aby ste mali odpovede na test predtým, ako vstúpite do triedy? Možno ste niekedy tie odpovede mali, ale to si radšej nechajte pre seba. Počas môjho vysokoškolského štúdia som absolvoval niekoľko veľmi ťažkých testov. To je pri technických odboroch normálne. Ak ste aj vy strávili nejaký čas na vysokej škole, určite si pamätáte na dni, keď sa s vyučujúcim rozoberalo, čo by sa v teste mohlo objaviť. Profesor vstúpil do triedy plnej študentov (niektorých som predtým nikdy nevidel) a dal nám prehľad o nadchádzajúcom teste v podobe repetitória. Ak ste vynechali tento deň, bolo by bláznivé očakávať, že test spravíte.

Potom to prišlo. Dodržiaval som odporúčania. Študoval som podklady, ktoré nám rozdal vyučujúci. Ale v deň skúšky profesor predo mňa položil na stôl papiere… a tam to bolo. Neznámy vzorec alebo rovnica, ktoré som predtým nikdy nevidel. Alebo aspoň také, ktoré som nevidel v tých študijných materiáloch. S odstupom času si uvedomujem, že učiteľ nemal v úmysle, aby repetitórium bolo úplné a vyčerpávalo každú tému. Jednoducho do repetitória nebolo možné zahrnúť všetko z odporúčanej literatúry, poznámok a prednášok.

Presne tak to je i s cirkvou a manželstvom. Som vďačný za základy, ktoré mi dala cirkev ohľadom manželstva. Sú to dobré študijné materiály. Ale v teste sú aj veci, o ktorých som nevedel, až kým som doňho nevstúpil. Takže vám dávam niekoľko odpovedí k testu, o ktorom niektorí ani neviete, že vás čaká. Ja som vyrastal v cirkevnom spoločenstve. Strávil som väčšinu času s kresťanmi. O manželstve mi povedali veľa. Ale týchto 7 právd o manželstve som v kostole nikdy nepočul.

  1. Sex je dar od Boha. Spoznávajte ho

Nepochybujte… Boh naozaj stvoril sex. Ale ako čas plynul, Boží ľud dovolil Zlému, aby mu tento dar ukradol. Bez boja.

Nikto ma nikdy nepoučil o sexe… vyrástol som v kresťanskej rodine. Môj ideový základ o sexe bol tvorený priateľmi v škole a filmami, ktoré som pozeral. Veľké OCH ACH. Práve kvôli tomu oblaku lží vytvorenom v tínedžerskom veku je pre mňa ešte aj dnes namáhavé prežívať sex v jeho plnosti.

Je čas, aby si Boží ľud zobral dar sexu naspäť. Klamstvá, ktoré ho obklopujú, ničia životy a ničia manželstvá. Ak ste v manželstve, vyzývam vás, aby ste objavovali sex. Objavujte jeho bohatosť pre slávu Božiu. Proste spoločne s manželkou o sexuálnu intímnosť.

Rodičia, nastal čas, aby sme viac nedovolili Zlému, aby vytváral obraz sexu pre naše deti. Poučte ich. A začnite skoro. Priemerné dieťa je vystavené pornografii vo veku 11 rokov. Jedenásť!!! Mnohí rodičia čakajú, kým dieťa nie je na strednej škole a až vtedy sa „o tom“ porozprávajú. V tom čase už netvoríte základy sexuálnej výchovy, len sa snažíte zbúrať základy postavené Satanom.

Kňazi a pastori, o tomto som presvedčený. Situácia v našej kultúre je príliš zlá na to, aby ste svoju úlohu úplne prenechali rodičom. Rozprávajte o sexe. Ak rodičia odmietajú vzdelávať svoje deti, potom to musíte urobiť vy. Nenechajte sa predbehnúť Zlým. Nesprávne porozumenie sexu ničí mladých ľudí. Ničí náš národ. Ničí našu civilizáciu. A my nič nerobíme!

Sex je prekrásny dar stvorený Bohom pre muža a ženu, ktorí si sľúbili, že strávia zvyšok pozemského života spoločne. Ak ste vydaté/ženatí… otvorte tento darček a tešte sa z jeho bohatosti.

 

  1. Na svete je viac ako len jedna osoba pre teba

Spriaznené duše sa nerodia… musia sa vytvoriť. Neviem, kde vznikla predstava o pojme spriaznená duša, ale je nesprávna. Udržať si zdravý funkčný vzťah je viac o odovzdaní sa ako o dokonalosti. Každý človek na Zemi je nedokonalý. V skutočnosti by nemusíme stráviť svoj život len s jednou konkrétnou, pre nás určenou osobou.

Tiffani (moja manželka) nie je dokonalá. Má chybičky, ktoré ma frustrujú. Ale uvedomil som si, že táto frustrácia je v skutočnosti odraz mojej nedokonalosti. Mám ju veľmi rád. A ľúbim ju každým dňom viacej. Som jej oddaný.

Stretávam príliš veľa mladých ľudí, ktorí majú nereálne očakávania. „Nemohol som sa s ňou oženiť, pretože pri jedle mľaskala.“ „Jednoducho nebol ten pravý… mal taký čudný tik, keď sa usmieval. Ale viem, že moja polovička je stále tam niekde. Musím len hľadať ďalej.“

Ale si ju/ho práve minul.

Čo ak Boh nechce, aby si našiel dokonalú osobu, ale aby si si našiel nedokonalú osobu, ktorá ťa pritiahne bližšie k Nemu? Čo ak si Boh praje, aby si si vzal osobu s chybami, aby tým odkryl aj tvoje? Čo ak ťa Boh chce naučiť, že pravá hodnota a život sú v odovzdaní sa jednej osobe navždy a nie vo vyčerpávajúcom celoživotnom hľadaní toho pravého?

Spriaznené duše sa nerodia… musia sa vytvoriť.

  1. Prvý rok manželstva je ťažký… skutočne ťažký

Čo sme komu urobili? Zvládneme to vôbec? Prečo je to také ťažké? Všetky tieto otázky som sa sám seba pýtal veľakrát počas prvého roku v manželstve. Preli sme sa. Hádali sme sa. Bolo to ťažké. A každý deň som si myslel, že sa niekde stala chyba. Myslel som, že máme zlé manželstvo. Nikto ma nevaroval, aký bude prvý rok. Ale vy to ako varovanie berte… ten prvý rok je náročný. Ak ste práve v tejto fáze a rozmýšľate, že to vzdáte… blahoželám. Konečne ste… svoji!

Ale povzbudzujem vás… nevzdávajte sa. Všetci s tým bojujeme. Vy nie ste ojedinelí. Vytrvajte. Lepšie dni prídu. Vaše manželstvo sa zlepší. Neopúšťajte ju/ho. Ak teraz odídete, pripravíte seba (a svojho partnera) o mnohé radostné roky. Vydržte.

  1. Bez partnera by sme neboli kompletní

Nenávidím ťa, Jerry Maguire. Vymyl si mozgy celej generácii ľudí, ktorí uverili tejto lži. Manželia tu nie sú preto, aby niekoho dopĺňali. Zjedol som to aj s navijakom a kým som nezanechal predstavu, že by moja žena mala zapĺňať nejaké moje prázdno, skutočne som ju nemiloval. Predtým som bol vždy frustrovaný a očakával som, že Tiffani bude robiť veci, ktorých ani nebola schopná.

Ak ste prázdny, zlomený alebo neistý a veríte, že manžel/ka bude zázračný liek na vaše problémy… tak sa pripútajte. Bude to hrboľatá cesta. Iba Boh môže vaše diery zaceliť. Nikdy si skutočne nevychutnáte krásu manželstva, ak si budete myslieť, že partner je tu na to, aby z vás urobil úplného človeka.

 

  1. Vezmite si niekoho, kto má podobné ciele, sny a vášne

Vziať si kresťana, to iste. Ale ja by som zašiel ešte ďalej. Vezmite si niekoho s podobnými vášňami a túžbami. Rozumiem, že to má svoje limity. Ľudia predsa nie sú stroje. Nijakí dvaja ľudia nebudú chcieť presne tie isté veci v živote. Ale ak túžite po misiách v zahraničí a vaša potenciálna polovička neznáša cestovanie, určité napätie sa dá očakávať.

Synergia je v manželstve veľmi dôležitá. Ak máte s manželom rovnakú víziu, bude vám rozumieť a podporovať vaše úsilie. Bude vás na vašej ceste povzbudzovať. Bude empatický. Je v tom veľká sila, keď dvaja ľudia žijú s rovnakými cieľmi, túžbami a zanietením pre život.

  1. Manželstvo nie je pre všetkých

Sv. Pavol hovorí o tomto v Prvom liste Korinťanom. Hovorí členom cirkvi v Korinte, aby zostali v tom stave, v akom sa nachádzajú. Ak sú slobodní, nech ostanú slobodní. Ak sú ženatí, nech ostanú v manželstve. Ale neskôr hovorí takto:

„Teda aj ten, kto vydáva svoju pannu, dobre robí, ale kto nevydáva, robí lepšie.“ (1 Kor 7, 38)

Robí lepšie? Toto som v kostole nikdy nepočul. Možno nastal čas, aby Boží ľud akceptoval skutočnosť, že nie každý je povolaný do manželstva. Rozprával som sa s mladými mužmi a ženami, ktorí sa obávali, či si nájdu životného partnera. Úplne ich to stravovalo. Ten tlak prichádza zväčša od… NÁS. Z cirkvi. Keď človeku ťahá na tridsiatku, predpokladáme, že niečo nie je v poriadku, ak ešte nie je v chomúte. Musí mať nejakú chybu.

„Boh Ťa žehnaj, chúďa moje. Máš skoro tridsať a si stále slobodný? Musí to byť ťažké!?“

Mali by sme sa hanbiť. Obávam sa, že mnoho stroskotaných manželstiev je dôsledkom vonkajšieho tlaku, ktorý sa ich snaží dotlačiť do povolania, ktoré nebolo Božím zámerom. Manželstvo je sväté a dobré, ale je tiež možné nasledovať Krista bez partnera.

  1. Svadobný deň je klam… neuverte mu

Mám rád svadby. Veľmi rád ich celebrujem. Ten zriedkavý moment, keď môžem urobiť božské vyhlásenie, ktorý navždy mení stav dvoch ľudí. Veľmi silné.

Ale v čím viac individualistickej „ja“ kultúre svadby vytvárajú potenciálne nebezpečnú situáciu. „Každé dievča sníva o svojom svadobnom dni.“ Vtedy je všetko o neveste a ženíchovi. Všetci sa na nich dívajú. Povzbudzujú ich. Blahoprajú im.

Mnoho párov podľahlo tomu svadobnému klamu… všetko sa točí okolo mňa. Ale manželstvo vyžaduje presne opačný postoj. Úspešný svadobný deň je taký, kde sa všetci starajú o teba. Úspešné manželstvo je také, kde sa ty staráš o svojho manžela. Počas svadobného dňa si ty v žiari reflektorov. V manželstve žiadne reflektory nie sú. Svadba je o veľkých slovách, ktoré väčšina párov nikdy nezoberie vážne. Manželstvo je o tom, ako slová pretaviť na činy. Svadba je radostná a slávnostná. Veľa období v manželstve je o vytrvalosti a nevzdávaní sa ani počas búrok.

Radujte sa zo svadobného dňa. Pripravujte sa naň. Oslávte to. Ale neurobte tú chybu a neuverte, že toto je skutočnosť. Po pätnástich minútach slávy sú reflektory navždy preč. Už to viac nie je o tebe… (a to je veľmi dobré… veď uvidíte).

 

http://frankpowell.me/truths-sex-marriage-never-learned-church/, preklad: Marta Filková

 

2 komentárov

  1. to, ze manzelstvo nie je pre vsetkych, viem z hodiny nabozenstva, ale prave akby farari hovorili ludom, nech sa tak nehrnu do manzelstva, tak cirkev by bola zase ta zla. No povedzte nieco ludom…. zase cirkev obmedzuje sex. Nie je nikoho starost, ci ides do klastora, ci do manzelstva ci neskodne existujes len tak bez toho

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno