Výchova k cnostiam: Láska

0
210

O láske sa všade hovorí, a predsa máme pocit, že jej je všade málo. Meniť láskou kúsok zeme môžeme aj tým, že pochopíme jej jazyky. Jazyk lásky hovorí o tom, ako naše city vyjadrujeme druhej osobe, ale tiež, ako lásku prijímame.

Cnosť „Láska“

Isto ste stretli človeka, ktorý sa usiluje o dobro. Takýto človek vyžaruje optimizmus. Kedykoľvek sa objaví, prináša radosť, pomoc… Tomuto človeku ľudia ľahko odpúšťajú aj jeho chyby a zlo, ktoré sa mu „podarí“, lebo robí vždy aj niečo dobré. Kto sa zameriava na konanie dobra, oslabuje zlo. Pri cnostiach neplatí: „Kto nič nerobí, nič nepokazí!“ Tu platí: „Nikto učený z neba nespadol.“

Jazyk Lásky

Nás v rodine oslovila teória o 5 jazykoch lásky. Pomohla nám pochopiť naše správanie, a čo je dôležité, aj potreby našich detí.

Jazyky lásky hovoria o tom, ako naše city vyjadrujeme druhej osobe, ale tiež, ako lásku prijímame. Rozdeliť ich môžeme do piatich základných skupín.

Ak chcete zistiť, do ktorej patríte vy alebo vaši blížni, stačí si prečítať základné charakteristiky a vybrať tú, ktorá vám najviac sedí. Je pritom normálne, že veľa ľudí patrí do zmiešanej skupiny, a rovnako je bežné, ak sa vám z času na čas páčia prejavy lásky aj zo skupiny, do ktorej tak celkom nepatríte.

Slová chvály

Takýto človek lásku prejavuje a prijíma najradšej slovne, a to komplimentmi, oceňovaním a povzbudzovaním.

Fyzický dotyk

Ak je primárnym jazykom lásky dotyk, tak milujete objatia, dotyky… Aby takýto človek lásku prežíval naplno, potrebuje milovanú osobu fyzicky vedľa seba.

Drobné služby

Existujú aj ľudia, ktorí svoju lásku dávajú najavo činmi, a to zdanlivo nedôležitými. Ráta sa aj každodenné vynášanie smetí či iné drobnosti. Počítajú sa však také služby, ktoré druhá strana oceňuje a pomáhajú jej.

Darčeky

Tento jazyk lásky prejavuje človek hmotnými vecami, nemusia to byť veľké drahé veci. Ide skôr o časté drobné pozornosti, ako sú kvety. Je to vždy niečo, čo môžete fyzicky chytiť a ukázať s pocitom, že na vás ten druhý myslel.

Spoločný čas

Sú to ľudia, ktorí merajú lásku časom stráveným vo dvojici a zbierajú spoločné zážitky. Druhému dávajú pocítiť, že sú tu pre neho a s ním, spoločne by šli aj na kraj sveta.

Nie je dôležité, aby partneri boli z rovnakej skupiny. Nemusia hovoriť rovnakým jazykom, ale mali by jazyku toho druhého rozumieť.

Trochu sme si túto teóriu upravili na našu rodinu a keď je zle, spomenieme si na prázdnu „emocionálnu nádrž“… Pri deťoch sa nám osvedčilo pravidlo „Nechaj všetko tak a venuj sa deťom.“ Ak sú deti „zlé“ a prudko rastie nervozita aj v nás – rodičoch, úlohy máme podelené. Manžel (ten má cit pre to mužské „láska ide cez žalúdok“) skočí po niečo pod zub a ja – mama objímam a „mojkám“. Našťastie zatiaľ to na moje deti funguje – sú v tom požehnanom veku, keď je objatie ešte liečivé. Napokon „kradneme tatinovi z taniera“ a kríza je na chvíľu zažehnaná. Toto pokladám za našu skúšku cnosti lásky. Ako rada by som mala upratanú domácnosť a… a tak sa len pozriem na obrázok s nápisom: „Minulý týždeň tu bolo upratané, škoda, že ste to zmeškali,“ a bojujeme ďalej. Možno to poznáte – alebo zažívate?!

Aktivity cnosti Lásky

Máj je mesiacom lásky. Môže byť pre nás krásnou príležitosťou pocvičiť našu nad-prirodzenú cnosť Lásku. Osvedčené bodovanie na chladničke môžeme trochu pozmeniť. Našu tabuľku bodovania sme zväčšili, aby sa dali do nej zapisovať drobné skutky lásky. Večer sa o konkrétnych prejavoch lásky  môžeme porozprávať. Skúsme zistiť, akým jazykom lásky hovoria členovia našej rodiny, a trochu ho pocvičiť. Deti sa môžu zapojiť do výroby darčekov pre blízkych. Moje ratolesti nám navrhli púšťanie balónov a keď balón letel, tak sme sa za jedného člena rodiny pomodlili. Alebo ich púšťať len tak – pre radosť!

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno