Vrchol Vianoc – Slávnosť Zjavenia Pána (6.1.)

0
663
Hans / Pixabay

Pred dvanástimi dňami sme slávili poníženie Božieho Syna do jasieľ na okraj spoločnosti, dnes slávime, že to chudobné a bezbranné dieťa je Boží Syn a vládca sveta. Grécko-latinsky sa dnešná slávnosť nazýva Epiphania Domini, čiže Zjavenie Pána [ako Boha]. Pochádza z Alexandrie, ktorá bola jedným z najvýznamnejších stredísk gréckeho kresťanstva, a spomína sa už niečo po roku 200. V rámci neho sa oslavovalo Pánovo narodenie (aj s príchodom mudrcov), krst a prvý zázrak premenenia vody na víno, pri ktorom „zjavil svoju slávu“.

Obsahy tohto sviatku sa hromadili v sporoch s heretikmi a s pohanmi. Sviatkom narodenia sa stal proti heretikom bazilidiánom, podľa ktorých sa vraj Ježiš stal Bohom až pri krste (keď Boh hovorí „ty si môj milovaný Syn“). Kresťanské slávenie chcelo naproti tomu ukázať, že Ježiš sa ako Boh už narodil. Krstnú tému tohto sviatku však údajne posilnilo to, že v Alexandrii sa v tomto termíne oslavovala pamiatka božstva času Eóna, pri ktorej sa naberala voda z Nílu. Pritom sa vraj verilo, že v noci z 5. na 6. januára z niektorých prameňov prúdi víno.

Príchod mudrcov z ďalekej krajiny je protipólom príchodu jednoduchých pastierov zo susedstva. Naznačuje, že Ježiš prišiel pre všetkých, múdrych aj jednoduchých, bohatých i chudobných, Židov i pohanov. V evanjeliu sa spomínajú ako „mágovia“ (magoi), čo je perzské slovo označujúce ľudí, ktorí sa zaoberali poznávaním, náboženstvom, astronómiou. Ich počet sa v evanjeliu neuvádza, no podľa darov ich Origenes (pol. 3. stor.) ustaľuje na troch. Túto udalosť nepoznáme z iných zdrojov, len z evanjelia, ale aj mnohé iné staroveké udalosti máme doložené len jedným prameňom.

Krstný rozmer tejto slávnosti vysvetľuje, prečo požehnávame trojkráľovú vodu. Takisto sa žehnajú aj domy a medzi číslice vyjadrujúce bežný rok sa na ne píšu písmená C+M+B. Podľa Rímskeho rituálu ide o mená mudrcov, ako boli známe z tradície (9. stor.), podľa teológov ide o skratku latinského „Christus mansionem benedicat“ čiže „nech Kristus požehnáva tento dom“.

Kedysi táto slávnosť bývala druhou najdôležitejšou po Veľkej noci, no dnes sa jej obsah postupne rozdrobil – krst sa pripomína v nedeľu po Zjavení Pána, zázrak v Káne v nedeľu po Krste raz za tri roky (najbližšie budúci), Kristova vladárska moc na slávnosť Krista Kráľa na konci liturgického roka. Stále je však vrcholom Pánovho uponíženia sa do jasieľ rovnako, ako je Veľkonočná nedeľa vrcholom Pánovho uponíženia sa na kríži.

 

Oslavujeme v rodine

Ponúkame vám tip na aktivitu, ktorou môžete doma osláviť sviatok Zjavenia Pána.

Traja králi museli byť veľmi výnimoční ľudia, čo myslite? Veď takú obrovskú hviezdu muselo vidieť časom viac ľudí… a oblohu nepozorovali len oni. No neuspokojili sa s tým, že by si povedali: „No aha, aká veľká hviezda!“ Boli natoľko múdri, že porozumeli hviezde ako znameniu od Boha a hľadali v knihách, čo to môže znamenať. A našli: kdesi sa narodil veľký Kráľ! Možno sa mohli zastaviť aj tu… ale oni šli ešte ďalej. Mali v sebe túžbu ísť sa tomu Kráľovi pokloniť. To nebolo ako prejsť z jednej ulice na druhú k tvojmu kamarátovi Jurkovi zo školy. Bola to dlhá, náročná a aj nebezpečná cesta. Predsa sa na ňu vydali, aj keď nevedeli, ako dlho a kam pôjdu – iba to, že ich hviezda povedie. Veľa riskovali, ale predsa došli a odovzdali v maštaľke skutočnému Kráľovi, malému Jezuliatku, svoje dary: zlato, kadidlo a myrhu. Neodradilo ich ani to, že tento Kráľ nemal trón, ani to, že bol malinký… ich oči videli dobre cez srdce. Keď to tak spočítame, tak títo králi, títo mudrci, mali 5 dôležitých vlastností:

1. boli vnímaví a hľadali, čo im Boh chce povedať

2. boli odvážni a vydali sa na cestu

3. nebáli sa riskovať, lebo mali pevnú vieru

4. vedeli obdarovať tým najlepším, čo mali – niesli každý svoj dar

5. dobre videli srdcom, nielen očami

Hm, byť takým kráľom by sa chcelo aj mne, aj tebe, však? Lenže, Jezuliatko už neleží v Betleheme, tak ako na to? Čo alebo koho hľadať? Ako byť taký múdry, odvážny… ako oni? Dá sa to? Dá. Predstavte si, že existuje fanklub týchto troch kráľov – dôležité je, aby každý, kto chce byť členom tohto fanklubu (a nielen na Vianoce!), splnil týchto päť bodov, ktoré oni žili. Ak sa to niekomu podarí, dostane sa nielen do tohto fanklubu Troch kráľov, ale získa aj výnimočné ocenenie: Rád Troch kráľov, ktorý má právomoc udeliť každá maminka alebo ocko… tí majú tajnú dohodu s Troma kráľmi, že ich môžu zastupovať.

 

Získajte Rád Troch kráľov

No a čo to pre nás znamená? Byť vnímaví… a hľadať, čo Boh chce. Kde to dobre nájdeme? No predsa tam, kde Boh hovorí! Takže: ak začneme spoločne čítať sv. Písmo, dobre počúvať na sv. omši, modliť sa… už začínam byť vnímavý na to, čo hovorí Boh a poznávam Jeho vôľu. Za toto môže mama alebo ocko udeliť prvý bod. Byť odvážni…to by sme chceli, však? Hoci sa to nezdá, byť odvážni treba aj vtedy, ak môj mladší braček rozhádže hračky a treba ich upratať – a mne sa do toho nechce. Toto je odvaha, ktorú museli urobiť aj traja králi: prekonať svoju lenivosť, pohodlie – a vykročiť. Skúsiš? Za to je druhý bod. No to riskovanie, možno sa mama trošku mračí – ale aj to sa dá. Pozri: Ty vieš, že mama s ockom majú toho dosť veľa, aby ste sa mali všetci fajn. A niektoré veci sa možno rodičom zdajú, že ty ešte nevieš dobre urobiť. Je to risk skúsiť to… ale niečo sa dá. Napríklad: opatrne vyložiť nákup z tašky tak, aby sa nič nerozbilo, neroztrhlo… skôr, než mi to mama či ocko povie. Alebo spratať riad, hoci mama má nové taniere a je na ne taká hrdá. Alebo… čo je ešte tajnejšie: skôr, než v sobotu mama s ockom vstanú, pripraviť pre všetkých potichu raňajky… To je super výkon na tretí bod – pretože máš vieru, že Boh ti požehná a že robíš dobre! No ten štvrtý bod by nemal byť problém: napríklad v tom, že vieš, že tvoj kamarát veľmi túži po takom aute, ako máš ty… aj keď aj ty sa s ním rád hráš alebo ak máš takú úžasnú štvorfarebnú pastelku, ktorú ti Zuzka tajne závidí. Králi dali to najlepšie, čo mali… a mali veľkú radosť v srdci. Toto by mal byť pre člena fanklubu problém? Posledný bod je náročnejší, ale keď sme už zvládli štyri, dáme aj tento! Byť vnímaví a vidieť srdcom, nielen očami, čo to znamená? Napríklad to, že ak ťa maminka možno ráznejšie napomenie, neofuč sa… tvoje srdce musí vidieť viac, ako tvoje oči: napríklad to, že mama je prechladnutá, unavená, nevyspatá… pretože celé noci liečila tvoju sestričku a sama pri tom ochorela z vyčerpania. Hoci tvoje oči vidia mamu, ktorá sa hnevá trošku viac, ako inokedy, tvoje srdce rozumie, čo je za tým a povie: „Mami, prepáč. Ako by som ti mohol pomôcť, aby si si oddýchla?“ Alebo ju aspoň objať a pohladiť a povedať: „Mám ťa rád, mami.“ Budeš sa čudovať, aký je to liek!

No a čo čaká ocka a mamu pri kontrole plnenia úloh k získaniu Rádu Troch kráľov? Vystrihnúť z papiera menšiu kométu, asi o veľkosti 5 cm, na ktorej hviezda má päť cípov, urobiť na nej dierku, prevliesť tam parádnu červenú šnúrku, zaviazať ju na krátko na mašličku a spolu s ňou uviazať aj zicherku. Za každú úlohu z fanklubu kráľov môže mama a ocko vyfarbiť jeden cíp hviezdy – a až sú splnené všetky úlohy, slávnostne pri fanfárach odovzdať Rád čerstvému šikovníkovi z fanklubu Troch kráľov – s tým, že do stredu napíše jeho meno. Možno si z toho môžete urobiť spoločnú úlohu, kto tých hviezd získa viac… a možno rozšíriť hru aj do vašej triedy či na stretko… časom zistíte, že nepotrebujete mať toľko vyznamenaní na tričku či na nástenke: že robiť dobro je skvelé len tak, lebo som skrytý pomocník Troch kráľov a viem, že v každom človeku je skrytý Boh, ktorému môžem poslúžiť…

Bude neuveriteľné, koľko radosti môžete týmto spôsobiť – a my sa budeme tešiť, ak nám o tom, ako sa vám darilo, a čo vaše dobro spôsobilo, aj napíšete k nám do redakcie.

 

Matúš Sitár, Mária Kohutiarová

 

 

Trojkráľový koláč

Zábavný koláč, v ktorom jeden nájde aj prekvapenie. Trojkráľový koláč je jednoduchý na prípravu a recept pochádza z francúzskej kuchyne.

100_9951Na 6 porcií potrebujeme:

  • 2 ks lístkové cesto hotové rozvaľkané
  • 150 g mandle v prášku alebo lupienkové
  • 3 ks vajcia
  • 160 g cukor práškový alebo krupica
  • 2 ks hruška veľká sladká stredne dozretá
  • 60 g tmavá čokoláda
  • 1,2 dl mlieko
  • 120 g maslo zmäknuté!
  • 1 ks veľká fazuľa alebo bôb

 

 

100_9953Postup:

Ošúpeme, rozštvrtíme hrušky a zbavíme ich jadierok. Každú štvrť nakrájame ešte na tri pozdĺžne plátky. Na veľkej panvici roztopíme orech masla a hrušky osmahneme, najlepšie aj trochu skarameizujeme, ak ich posypeme 1 PL cukru.
Zmiešame v okrúhlej alebo vysokej nádobe maslo s cukrom, pridáme 2 vajcia a mandle – ak nemáme najemno pomleté, môžu sa použiť aj lupienkové, ale je lepšie ich rozmixovať. Miešame (metličkou) až kým nezískame vláčny krém.
Na okrúhlu formu na pečenie koláčov (ako na kiš) rozložíme hotové rozvaľkané lístkové cesto aj s papierom. Obstrihneme presahujúce časti. Na cesto roztrieme krém, pričom na vonkajších okrajoch necháme 2 cm voľné miesto.
Navrch rozložíme plátky hrušiek a posypeme nahrubo posekanou čokoládou. Medzi hrušky skryjeme fazuľu či bôb (naozaj len 1 ks fazule, ide o hru, kto na ňu narazí, stáva sa „kráľom“ a má právo po zvyšok dňa nosiť papierovú korunu).
Navlhčíme okraje spodného cesta a prikryjeme druhým cestom. Okraje dobre stlačíme spolu (tlakom vidličky). Potrieme zvrchu rozšľahaným tretím vajcom.
Vložíme do rúry predhriatej na 180°C a pečieme 25-30 minút.