Už o mesiac zažije Slovensko blahorečenie Titusa Zemana, mučeníka z komunizmu

0
139

Jedinečná udalosť blahorečenia sa udeje na Slovensku po 13 rokoch, už o mesiac v Bratislave. V sobotu 30. septembra bude blahorečenie slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana (1915-1969). Na začiatku komunizmu zachránil dve desiatky saleziánskych bohoslovcov a kňazov, keď ich tajne odviedol do Talianska. Komunistický režim ho za to prenasledoval, mučil a ponižoval vo viacerých väzniciach vtedajšieho Československa a zapríčinil jeho smrť. Rehabilitovali ho až po páde komunizmu.

„Blahorečenie znamená, že Cirkev umožní kult nového svätca na území diecézy, kde zomrel alebo v rámci rehole, ktorej bol členom. Vyhlásenie Titusa Zemana za blahoslaveného sa udeje počas pontifikálnej svätej omše, ktorú bude v Bratislave slúžiť kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Od toho momentu bude mať Slovensko po 13 rokoch ďalšieho blahoslaveného,“ povedal provinciál saleziánov don Jozef Ižold.

„Máme v ňom človeka, pri ktorom všetky naše pochybnosti o tom, či je možné žiť podľa evanjelia v ťažkých časoch, sú vyvrátené. Lebo on žil podľa evanjelia v ťažkých časoch. V donovi Titusovi Zemanovi máme človeka, ktorý nás takpovediac aj provokuje aj napomína aj láskavo povzbudzuje, že sa oplatí v ktorejkoľvek dobe slobodne sa rozhodnúť pre krásu evanjelia a žiť podľa neho,“ povedal niekoľko týždňov pred blahorečením bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Bratislava zažije slávnosť blahorečenia posledný septembrový víkend. Začne sa v piatok 29. septembra o 20.00 h modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Martina. Hlavná slávnosť sa uskutoční v sobotu 30. septembra o 10.30 v Bratislave Petržalke na priestranstve pri Kostole Svätej rodiny. O 16.00 h bude v ten istý deň pripravený slávnostný ceremoniál v bratislavskej HANT Aréne (na vstup sú potrebné vstupenky, bude možné ich zakúpiť cez sieť ticketportal). Program vyvrcholí v nedeľu vo Vajnoroch, rodisku Titusa Zemana, svätou omšou o 10.30. Podrobnosti k programu sú na webstránke tituszeman.sk.

Začiatkom septembra vychádza vo vydavateľstve Don Bosco aj oficiálny životopis s názvom „blahoslavený Titus Zeman“.

Salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie.

Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote mučeníka Titusa Zemana i o procese jeho blahorečenia sa dozviete na webovej stránke www.tituszeman.sk .

 

Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov

 

– – –
Kontakt:
hamracek@tituszeman.sk
Mobil: 0903 825 148
www.tituszeman.sk

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno