Toto zvláštne prianie vie byť tým najlepším, čo môžete želať novomanželom

0
2874

Želáme vám Božie požehnanie a tiež veľa…“

Predstavte si dvoch mladých ľudí, ktorí si práve pred Bohom a milovanými sľúbili lásku a vernosť do konca života. Vnímame v tom radosť, slzy dojatia, prípadne ryžu padajúcu niekde zhora. Počujeme priania zdravia, šťastia, hojnosti, detí, Božieho požehnania… No zrazu ako blesk z čistého neba započujú novomanželia: „Želám vám veľa kríz.“

Prajeme vám veľa problémov!

„Prečo by sa niekto, kto nás ľúbi a stará sa o nás, rozhodol vysloviť tieto slová práve v náš najkrajší deň?“ Je šokujúce počuť, že ľudia dúfajú, že si niekto bude prechádzať krízami, no naozaj ide o skvelé prianie novomanželom. Prečo? Lebo hovorí pravdu o tom, čo príde v budúcnosti a týmto ozrejmením môže pomôcť predvídať určité situácie. Veď sa predsa hovorí, že ostražitosť je najlepšia obrana.

To neplatí len pre manželstvo. Raz sa opýtali jedného podnikateľa, čo preňho znamená úspech. On odvetil: „Znamená to byť vždy pripravený na krízu.“ Z vlastnej skúsenosti viem, že tí, ktorí túto podnikateľskú pravdu neuplatnia v ostatných oblastiach svojho života, neuspejú. Možno si poviete: „Ako by mohlo naše manželstvo zlyhať? Ako, keď sme takí šťastní a zaľúbení?“ Pravdou je, že treba byť pripravení na ťažkosti, ktoré sú neodvratné.

Aj tie najkrajšie vzťahy sa pod váhou zlých skúseností, ťažkostí a zranení z kríz môžu úplne rozpadnúť, ak nebudú chránené práve vedomím slabosti a zraniteľnosti vzťahov.

7 rokov prebytku, 7 rokov hladu

Biblický príbeh o Jozefovi, ktorý pripravil Egypt na sedem rokov hladu (Genezis 41), je veľmi známy. Dva sny, ktoré dostal faraón od Boha, vyložiť Jozef tak, že predpovedal sedem rokov prebytku úrody, po ktorých má nasledovať sedem rokov hladu. Múdro odporučil, že jedlo by sa malo počas prvých siedmich rokov uskladniť tak, aby dokázalo pokryť aj nasledujúcich sedem rokov hladu. Tým zachránil Egypťanov a posilnil faraónovu pozíciu. Manželstvo je podobné. Ak sa chcú partneri vo vzťahu chrániť pred rokmi hladu, mali by si nahromadiť „zásoby“ vopred. Sýpky podobenstva by mali naplniť klasmi vernosti, lásky, porozumenia, obety a odpustenia. Neskôr sa k tomu budú môcť uchýliť, keď pôda každodenného života prestane prinášať vo vzťahu ovocie – či už pre znechutenie, fyzickú únavu, zmeny v záujmoch a návykoch, nedostatok rastu alebo hriech.

Zdolávanie kríz vie byť náročné, no ak sme na ne pripravení a vidíme ich ako možnosť rásť navzájom v láske, dokážu posilniť naše manželstvo. Dôležité je vnímať ich ako prirodzenú súčasť života a keď prejdú, sústrediť sa na úspech, že sme ich spoločne prekonali, nie na ťažkosti samotné.

Keď budeme novomanželom (a nielen im) želať veľa kríz – alebo ešte lepšie, veľa víťazstiev nad krízami – dúfajme aj, že porozumejú dôležitému posolstvu, ktoré sa v priani skrýva: krízy ako prídu, tak aj odídu, ale keď sa dvaja partneri naozaj milujú a stavajú svojmu manželstvu pevné základy, nerozpadne sa. Naopak, môžu pracovať na obrusovaní každej slabosti, ktorú tieto krízy odhalia. Tak manželstvo pretrvá a ešte sa posilní. Čo lepšie by sme teda novomanželom mohli želať?

Z originálu This odd phrase may be the best thing you can say to newlyweds preložila Tímea Perignáthová

Fotografia: pexels

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno