Rok so svätou Brigitou Švédskou

2
6984

23. júla si každý rok pripomíname svätú Brigitu Švédsku, patrónku Európy. Vynikala cnosťami, vychovala 8 detí, neskôr spolu s manželom  vstúpili do rehole a po manželovej smrti ešte založila nový rád, poznáme ju aj ako mystičku a misionárku. O jej živote sa môžete dočítať viac aj tu alebo tu.

V rámci svojich mystických zjavení dostala od Ježiša veľké prisľúbenia pre tých, ktorí sa počas jedného roka pomodlia každý deň 15- krát Otče náš a 15-krát Zdravás Mária a k tomu pripoja krátku modlitbu. Túto ročnú pobožnosť schválil 31. mája 1862 pápež Pius IX. a môžete si ju pozrieť tu.

Túto ročnú pobožnosť som sa začala modliť takto pred rokom a dnes by som chcela pozvať aj teba, aby si sa ku mne pridal. Okrem všetkých prisľúbení, ktoré ňou získaš, bude aj tvoja cesta s Pánom oveľa intezívnejšia. Patrím medzi tých, ktorým v modlitbe pomáha rutina. Pomáha mi, keď mám stanovený harmonogram, keď mám stanovený čas modlitby, prípadne konkrétnu modlitbu, ktorú sa pomodlím aj keby neviem čo, za každých okolností, každý deň. Ročná pobožnosť ma zaviazala k pätnástim minútam každý deň a verím, že aj s pomocou drahej svätej Brigity sa mi to podarilo. 

Počas celého roka som vypozorovala pár vychytávok, ktoré mi pomohli a ktoré zlepšili aj môj duchovný život. O tieto vychytávky by som sa teraz v malej chvíľke chcela podeliť. Nie je to žiadna raketová veda, ale aj základné veci si treba nanovo uvedomovať a pripomínať. 

Rada #1: Dostupnosť

V prvom rade nech je samotná modlitba pre teba dostupná. Vytlač si ju v malom formáte, aby si ju mohol nosiť so sebou kdekoľvek pôjdeš. Je dobré ju mať uloženú aj v telefóne, ak by si si vytlačenú verziu zabudol. Proste dostupnosť nadovšetko. Do tretice, stále si vieš nájsť modlitbu aj online. Ja som si vytlačila aj mini obraz svätej Brigity, ktorý som mala priložený k modlitbe. 

Rada #2: Pripomienka

Ak máš tendenciu zabúdať, pomôže ti jednoduchá pripomienka v mobile, ktorú si stanov na konkrétnu hodinu, kedy vieš, že už budeš v tichu a budeš sa modlitbu vedieť pomodliť. Ja som ju mala nastavenú na 21:00 večer, ale odporúčam aj ráno. Ak nefunguješ v technickej dobe, môže to byť mini pripomienka v podobe papierika na zrkadle alebo si nechaj stále vytlačenú verziu modlitby na nočnom stolíku, tak sa ti pripomenie aj ráno aj večer. Mne sa často stávalo, že sa mi modlitba sama počas dňa pripomenula, že som si na ňu spomenula (myslím, že to vďaka Duchu Tešiteľovi, ktorý nás učí modliť sa), ak som náhodou túto pripomienku ignorovala, večer som to pri zaspávaní nad modlitbou ľutovala. Čo môžeš urobiť teraz, neodkladaj na neskôr.

Rada #3: Rutina

Týmito predošlými krokmi si z modlitby vytvoríš istú rutinu. Je dobré stanoviť si presný čas alebo aspoň časť dňa, kedy sa modlitbu pomodlíš. Mne táto rutina pomáha práve vtedy, kedy sa mi modliť naozaj nechce alebo som príliš unavená. Rutina zachraňuje. A vraj práve najnudnejšie momenty modlitby sú pre Pána tie najvzácnejšie. Nejde ani tak o to, s akým oduševnením sa modlíš, ale o to, že si náchádzaš čas a že si verný. Prvý mesiac tejto ročnej pobožnosti bol pre mňa veľkým potešením, ale nasledujúce mesiace som zažívala veľké sucho a prázdno, možno také, aké zažíval Ježiš na kríži. Pamätám si pár momentov, kedy bola pre mňa táto modlitba veľkým zážitkom – najčastejšie, keď som sa ju modlila s niekým, keď som sa ju modlila v prírode. Aj rutinu treba niekedy oprášiť.

Rada #4: Modli sa nahlas

Ak niečo vyslovujem nahlas, pomáha mi to uvedomovať si viac prítomnosť a hĺbku daných slov. Ak to bolo možné, vždy som sa snažila modliť aspoň jednu časť modlitby nahlas, niekedy to bol Otče náš, niekedy Zdravas Mária, inokedy samotný text modlitby. Nie vždy mi to takto vyšlo, ale vždy, keď som tomu dala šancu, modlitba ma viac tešila.

Rada #5: Nemodli sa sám

Modlitbu som sa začala modliť s mojou dobrou priateľkou, v podstate bola ona tá, ktorá dala posledný podnet, aby sme s ročnou pobožnosťou začali, lebo sme ju už dlhšie poznali a dlhšie sme sa o nej rozprávali. Tak ako vo všetkých návykoch, aj v modlitbe je dobré mať parťáka. Niekoho, kto sa sem-tam pomodlí s tebou alebo minimálne viete o sebe, že sa túto modlitbu “spoločne” modlíte, aj keď ste od seba kilometre vzdialené. Môžete sa ju modliť ako manželia, snúbenci, či ako súrodenci spoločne, dobré je, keď ste súčasťou jednej domácnosti, ale nie je to podmienka. Ak nemáš nikoho, s kým by si sa modlil, mysli na to, že sa s tebou modlí samotná svätá Brigita.

Rada #6: Pozývaj ostatných

Ak nemáš nikoho, s kým by si sa modlil, tak pozývaj ostatných do modlitby. Áno, niekedy a pre niekoho to môže byť zahanbujúce, lebo zrazu odhaľuješ niečo zo seba, ukazuješ, ako sa modlíš a čo sa modlíš, ukazuješ svoje vnútro, ale toto zahanbenie často vystrieda radosť, keď tvoji kamaráti povedia áno a pomodlia sa s tebou. Na jednom výlete som k tejto mojej pobožnosti každý deň pozývala mojich súputníkov. Vždy som mala obavu, či ich tým neotravujem. Ale po troch dňoch boli oni tí, ktorí prišli počas dňa s otázkou, kedy sa dnes budeme “modliť Brigitu”. Neskôr som sa dokonca dozvedela, že sa ju tiež začali pravidelne modliť. Hurá.

Rada #7: Prečítaj si knihu

Zjavenia, ktoré sv. Brigita mala, sú spísané v knihe s jednoduchým názvom “Zjavenia sv. Brigity Švédskej”. Táto kniha je cirkvou schválená a vydalo ju vydavateľstvo Zachej.sk. Ja som si knihu prečítala asi až po viac ako polroku kráčania v modlitbe so svätou Brigitou. Myslím, že bolo dobré, že som s tým trochu počkala, bola som na jednotlivé obrazy a zjavenia viac pripravená. Myslím, že ak sa modlíš niekoho modlitbu, je len dobré daného človeka viac spoznať, či už sa budeš modliť so sv. Terezkou či sv. Benediktom, cez ich riadky sa k nim môžeš priblížiť viac a modlitba sa stane ešte intímnejšou.

Rada #8: Medituj pri kríži

Celá pobožnosť je zameraná na meditáciu Kristovho kríža, na jeho jedinečnú a neopakovateľnú obetu za nás, na meditáciu každej jednej rany a úderu, ktorý obdržal, na vcítenie sa do všetkých slov, ktoré na kríži vyslovil. Skús sa ku krížu viac priblížiť, nielen stáť obďaleč. Skús si k nemu kľaknúť, skús ho objať, je krvavý a možno aj ty budeš mať ruky od krvi. Ku Kristovmu krížu sa približuje ľahšie, keď sami zažívame svoje kríže. Nepochybujem o tom, že každý z nás minimálne jeden taký má. Objímaj ho, Kristus ho objíma s tebou.

Rada #9: Ďakuj

Vždy 23. dňa v mesiaci si uvedomím, že už ubehol ďalší mesiac, a že som ten mesiac vytrvala. Napĺňa ma to radosťou. Ďakujem vtedy za všetky dobrodenia, ktoré mi Kristov kríž doniesol, ďakujem za vykúpenie skrz jeho kríž. A pri každej modlitbe prosím svätú Brigitu, aby mi pomáhala na mojej modlitebnej, ale aj mojej malej krížovej ceste. Vždy pomáha. Aj vy “buďte vďační”. 

Na záver malá ochutnávka – záverečná časť ročnej pobožnosti:

Prosím Ťa, najmilší Ježišu, svojím bolestným utrpením a vyliatou drahocennou krvou poraň moje srdce, aby som sa k Tebe úplne obrátil. Moje srdce nech je Ti večným príbytkom, moje reči nech sa Ti ľúbia a koniec môjho života nech je plný zásluh, aby som dosiahol večnú nádheru. So všetkými svätými neba po celú večnosť.

Zdroj fotografie: www.pexels.com

2 komentárov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno