Anton Chromík: Referendum postaví každého pred rozhodnutie

0
345

Referendum posilní manželskú kultúru a prinesie sebauvedomenie občanov, hovorí v rozhovore pre ZaStolom.sk Anton Chromík, otec piatich detí, právnik a jeden z hovorcov Aliancie za rodinu.

 

10552488_552688041510233_7166712190524261745_n

 

Ako sa cítite pred referendom? Nervózny?

Ak by to záležalo na mne, asi by som bol, ale záleží to na ľuďoch a na Slovensku. Netrpím mesiášskym komplexom a budúcnosť svojich detí majú v rukách ľudia sami. Bude to ich rozhodnutie, ktoré bude mať dobré ovocie, ak sa rozhodnú pre dobro rodiny. Ale veľmi sa teším, že sme im k tomu mohli dať príležitosť.

 

Ako vašu aktivitu v Aliancii za rodinu vítajú vaši najbližší – manželka a päť detí?

Mojich päť detí ešte nevie vyčítať svojmu otcovi nič. To je na tom dobré, ja si nevyčítam nič a teším sa na čas, kedy budem s nimi častejšie, lebo ich ľúbim. A moja manželka? Tú som si vybral pre jej nekonečnú obetavosť. Ja som sa dobre oženil, že sa ona zle vydala, tie následky už musí niesť ona (smiech).

 

Neobávate sa, že vaše referendové aktivity ohrozia vašu advokátsku prax?

Každú jednu vec som robil preto, lebo som bol presvedčený o tom, že je dobrá. Nezbohatol som, ale mám skvelých klientov, ktorých si vážim ako ľudí. Mám všetko, čo potrebujem. Advokácia je o pomoci ľuďom a v tom sa mi darí.

 

10270561_552688998176804_3322184790843202127_n

 

V rozhovore pre Rodinka.sk ste odpovedali, že ste povahovo skôr lenivý človek. „Verejné veci väčšinou do mňa takzvane vrazia, hoci ich veľmi nechcem.“ Ako do vás „vrazilo“ referendum?

Poznáte ten pocit, keď vidíte, že veci idú zlým smerom a nikto už neverí, že by to mohlo byť inak? Keď padá krajina za krajinou vo svojich najhlbších hodnotách, ktoré majú byť pre naše dobro najcennejšie. Ste nesmierne šťastný v manželstve, vidíte poklady svojich detí, každé jedno úplne iné, výnimočné a potom sa dozviete, že to vôbec nikto zhora nevníma ako podstatné? Ako právnik vidíte pár ťahov dopredu a poznáte, ako sa posúva tá hranica až k deťom a príde rozhodnutie X. v Rakúsku, v ktorom sa dozviete, že už nie je pre dieťa najdôležitejší otec a mama? Tá neodvratnosť pôsobí mrazenie v zátylku. Veziete sa k smrtonosnému vodopádu a nemáte inú možnosť ako rozkývať loď a skúšať pádlovať späť. Musí sa urobiť všetko, lebo byť pokojný v tej situácii je nezmysel a žiadnu krajinu tento falošný pokoj nezachránil.

 

Manželstvo medzi mužom a ženou, adopcia detí homosexuálnymi pármi, sexuálna výchova a eutanázia. To sú tri otázky, ktoré sa kladú v referende. Nie je to nesúrodý mix otázok spájajúci jablká s hruškami? Čo majú spoločné eutanázia napríklad s definíciou manželstva?

Je to logický celok. Rodina je ochranou nového života aj starého. Deti chcem učiť k hodnote odovzdávania života aj k úcte k životu samému. Chcem, aby moje deti prijímali život dychtivo, sviežo a s nadšením. Chcem, aby mali nespútanú, nezakalenú radosť z toho, že budú môcť byť spolutvorcami nových ľudských bytostí. Aby zažívali tú radosť z prijatia.

A nesmieme zabudnúť byť praktickí. Ak o niečo prebieha urputný zápas, nemôžeme sa tváriť, že my zápasiť nepotrebujeme. Že to bolo prorocké, svedčí aj to, že v auguste 2014 SaS otvorila celospoločenskú diskusiu k eutanázii a ohlásila, že do roka predložia zákon o eutanázii. Ešteže sme túto tému otvorili skôr my.

 

10569053_552688224843548_3694511102123758052_n

 

Myslíte si, že referendum 7. februára bude úspešné? Čo vlastne bude tým „úspechom“?

Je to veľmi jednoduché, úspešné už referendum je. Stačilo využiť možnosť vstúpiť do verejného priestoru a použiť nástroj referenda, ktorý nemôže byť ignorovaný. Koľko karikatúr by nevzniklo nebyť našej iniciatívy. O čo by bol svet humoru ochudobnený. To sa predsa musí oceniť (smiech). Ale teraz vážne. Hovorilo sa niektorý rok toľko o manželstve a rodine? Museli sa niekedy médiá toľko snažiť zakamuflovať to najdôležitejšie? Referendum postaví každého dospelého človeka na Slovensku pred rozhodnutie. Môže si vybrať život, dobro a rodinu. Ak si vyberie dobre, bude to mať pre jeho život dobré ovocie.

 

V prípade, že by prišlo málo voličov alebo by prišla z referenda iná odpoveď ako 3x áno, bude to znamenať neúspech?

Tí, ktorí prídu na referendum, budú úspešní. Tí, ktorí neprídu, budú neúspešní. Pravda sa nedá zmeniť, dá sa k nej pridať, alebo ju odmietnuť na svoju škodu. O tom je sloboda.

 

Ak bude referendum úspešné, aké budú ďalšie kroky Aliancie za rodinu? Aké praktické dôsledky prinesie referendum?

Referendum posilní manželskú kultúru, prinesie sebauvedomenie občanov Slovenska, čo je pre nich dôležité a tomu sa budú prispôsobovať aj všetky nástroje tak, aby sa rodina stala centrom každej politiky.

 

DSC_0883

 

Neobávate sa nízkej účasti voličov? Predsa len ani výsledky volieb neukazujú veľkú voličskú angažovanosť…

Na jednej tabuľke som asi pred týždňom videl napísané slová, ktoré povedal na Slovensku jeden svätý pápež: „Nebojte sa!“ Myslím si, že tým vystihol našu ustráchanú slovenskú dušu. Neviem, čoho by som sa mal obávať. Je to nástroj a už pomohol. Akou inou akciou by sme dosiahli vyššiu angažovanosť?

 

Je referendum len záležitosťou veriacich alebo Cirkvi?

V Aliancii máme ateistov, ktorí nám celé dni pomáhali zbierať podpisy, stačí to?

 

Prečo by podľa vás mali voliči v sobotu 7. februára 2015 trikrát voliť áno?

Lebo by sa nemali báť vziať osud tejto krajiny a svojej rodiny do vlastných rúk. Lebo aj liberál, by mal chcieť rozšíriť svoju slobodu rozhodovať o tom, čo sa jeho deti budú alebo nebudú učiť a zastaviť sa pred slobodou toho druhého a hlavne slabšieho, teda detí, ktoré majú právo na otca a mamu. A pokiaľ chce mať slobodu výberu, nemôže byť manželstvo všetko, lebo potom nebude vedieť, čo to manželstvo vlastne je.

Opľúvajú nás, nazývajú podobnými nacistom, talibancom, teroristom z Francúzska len preto, že povieme, že manželstvo patrí mužovi a žene a deti si zaslúžia otca a mamu. Kto tu ale potom nenávidí? Stojí za to postaviť sa, lebo zajtra nás za to, že to povieme, môžu zatvárať alebo prepúšťať z práce.