Čo sme sa naučili za prvých 10 dní manželstva

0
362

Viacerí dúfajú, že predtým ako sa postavia pred oltár budú už mať celkom jasnú predstavu o tom, čo ich v manželstve s daným partnerom čaká. Bez ohľadu na to, ako veľmi ste pripravený alebo koľko priateľov vám dávalo rady, manželstvo vás môže stále veľmi prekvapiť. Pravda je taká, že práve počas prvých dní manželstva si na fakt, že ste vydatá/ženatý musíte najviac zvykať. Jedna dvojica sa s nami podelila so svojimi zážitkami a ponaučeniami z ich prvých 10 dní po svadbe.

 

ONA sa naučila, že…

Prvá vážna hádka môže byť pokojne kvôli úplnej maličkosti. Napríklad zabudnutý uterák na zemi.

Neustále opakujete svojej milovanej polovičke, že uterák nepatrí na zem a i napriek všetkému ho tam vždy opätovne nájdete. Neznamená to, že ste zlyhali, ale naopak, práve čelíte vašej prvej skúške spolunažívania.

Je ťažké pamätať si, o čom všetkom boli manželské sľuby, keď ste ich povedali iba raz.

Po dni plnom hádok, nepochopenia, naťahovania sa alebo nudy (verte mi, prinajmenšom jedno z toho sa stane počas vašej svadobnej cesty) je dobrý zvyk povedať mužovi: „Sľúbila som ti, že ti budem verná a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí.“ Je to také malé upozornenie, že svadba nebola len o hostine a tancovaní. Bol to začiatok nového života, kde som sľúbila manželovi moju lásku vo všetkých životných situáciách, ktoré sú často neočakávané, nepríjemné a ťažké. Vzájomné opakovanie si manželských sľubov každý večer je skvelá pripomienka toho, o čom manželstvo vo svojej podstate vlastne je.

Čo je moje, je aj tvoje a čo je tvoje, je aj moje.

Až na pár výnimiek (zubná kefka a iné osobné veci) je od svadby všetko „naše”. Náš dom, chladnička, vankúše, záchod, plány, budúcnosť. Znamená to vzájomné zdieľanie úplne na inej úrovni.

V otázke plánovania detí musíte obaja poznať svoje postoje.

Tu stačí len povedať, že naša prvá dcéra je náš najobľúbenejší suvenír zo svadobnej cesty. Obaja sme boli otvorený deťom, len sme nevedeli, ako rýchlo sa nám to podarí.

Manželstvo vás nespraví imúnnym voči minulosti

Všetko, s čím sme sa nevedeli vyrovnať v minulosti počas nášho chodenia alebo zasnúbenia (ako napríklad vzájomná nedôvera, náladovosť, nezdravá strava, meškanie) automaticky nezmizlo alebo sa nezlepšilo iba preto, že sme sa vzali. Stále na tom musíme tvrdo pracovať!

 

ON sa naučil, že…

Sex nie je na požiadanie.

Pre viacerých to znie ako samozrejmosť, no nie každý to vie už od začiatku.

Manželstvo znamená, že nastala tá „skutočná práca“.

Plánovanie svadby bolo náročné, avšak tá skutočná práca začína až po svadbe. A navyše, v manželstve vám už žiadny svadobný plánovač nepomôže.

Manželstvo sa nedá vypnúť.

Chcete odísť na neplánovaný a spontánny výlet s priateľmi? A čo tak ísť na párty so starými známymi, keď cítite, že potrebujete „vypnúť“ od svojej ženy a nič jej o tom nepovedať? No, nie tak rýchlo. Predsa si sľúbil: „Kým nás smrť nerozdelí,“ a nie: „Kým sa na to cítim.“

Tvoja manželka je teraz najdôležitejšia žena v tvojom živote. Nie tvoja mama.

Namiesto: „Spýtam sa mojej mamy,“ by malo byť: „Spýtam sa mojej ženy.“

Nikdy sa nepýtaj: „Je to dosť dobré? Stačí to?“

Ak máš niekedy pokušenie spýtať sa svojej ženy túto otázku, znamená to, že si neurobil svoje maximum. Tvoja žena si zaslúži viac než len priemer, viac než len „dosť dobré, vyhovujúce.“ Daj jej vždy to najlepšie, čo vieš. Bez zbytočných otázok.

 

Preklad: Adriána Vandenbossche, http://verilymag.com/first-10-days-of-marriage-romance-relationships/

Monica Gabriel – Monica je editorka rubriky vzťahov pre magazín Verily a hlavná editorka portálu Verím v lásku. Monica skúma kultúrne trendy a píše o vzťahoch a ženskosti.