Recenzia: Mama má čas

0
90

timthumb.phpMama má čas. Tak trochu provokatívny názov (s nie veľmi priliehavým prekladom z anglického originálu Hands Free Mama) môže na prvý pohľad evokovať, že ide knihu primárne určenú pre ženy, ktoré sa nezastavia vo víre materských povinností.

Prvý dojem však klame. Kniha je výpoveďou ženy, ktorej pracovné povinnosti zabránili prežívať naplno jej poslanie matky dvoch detí. Mobilný telefón, emaily v čakárni u detského lekára, diár plný povinností. Nie je to tak trochu opis mnohých ľudí v dnešnej dobe? Práve preto si myslím, že kniha Mama má čas je nadčasová. Má potenciál osloviť mamy ale i otcov, mladých ale aj ľudí v zrelom veku.

Autorka ponúka recept ako postupne zmeniť svoj život od uvedomenia si svojej závislosti na mnohých veciach (ktoré nás oberajú o dôležité okamihy v živote), až po odpútanie sa od nich pomocou malých jednoduchých krokov. Netreba robiť nič veľké, treba sa však rozhodnúť pre „život s uvoľnenými rukami“ a byť

button_zachejdôsledný. Každá kapitola vypovedá o osobnej skúsenosti autorky, z ktorej vychádza zamyslenie a týždenné predsavzatie. To je na knihe sympatické – snaží sa byť sprievodcom pri premene čitateľa ponúkajúc mu malé kroky, ktoré však môžu zmeniť život.

Túto ambíciu potvrdzujú aj mnohé reakcie čitateľov blogu Rachel Staffordovej s ich svedectvami o malých osobných víťazstvách s vďačnosťou autorke blogu a celého konceptu života s uvoľnenými rukami. Niektoré z nich sú zdokumentované aj v kniheMama má čas.

Rachel Staffordová zdieľa citlivé oblasti svojho rodinného života s dcérami Natalie a Averyv snahe pomôcť iným mamám a ľuďom vyhnúť sa podobnej bolestnej skúsenosti. Sama hovorí o otváraní rán, ktoré sa môžu vyliečiť len týmto spôsobom.

Veľmi sa mi páči ústredná myšlienka, ktorá sa tiahne celou knihou – tou je vzdať sa snahy o dokonalosť za každú cenu. Odmenou je čas strávený s najbližšími, čarovné chvíle pozorovania vlastných detí, ich radosti a pokroky. Treba však vedieť vzdať sa vecí, ktoré boli pre nás samozrejmé – vybavenie všetkých úloh, štýlové oblečenie, dokonale prestretý stôl pre hostí, odpoveď na emaily. Vtedy začneme pozorovať zmeny v našom živote, budeme otvorenejší všímať si krásne okamihy, ktoré nám predtým unikali pomedzi prsty. Nemusia to byť veľké veci, ale sú nimi rozhodne tie, ktoré stoja za zmenu životného štýlu.

Kniha Rachel Macy Staffordovej bola pre mňa príjemným občerstvením v dnešnej dobe zameranej na výkon, budovanie kariéry alebo snahu o dokonalosť. Všetky jej slová sú pravdivé a v mnohom poučné. Mnohí čitatelia nájdu v autorkinej skúsenosti samých seba. Možno práve to im pomôže zastaviť sa a rozhodnúť sa pre život s uvoľnenými rukami.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: STAFFORDOVÁ, R. M. 2015. Mama má čas [Hands Free Mama], Bratislava : Tatran, 246 s., pevná väzba, ISBN 978-80-222-0721-8.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno