Harry Potter – zradná učebnica mágie

17
16859

Poplašné správy o prepojení Harryho Pottera na mágiu, ba až satanizmus, som dlho považovala za prehnané s škrupulantské. Ale keď do knižnej a filmovej potterománie dorástli naše deti, chcela som tie argumenty „pre istotu“ poznať. Prednáškam o zlých stránkach HP sa dlhodobo venuje kňaz Pavol Hucík. Dlhý večerný rozhovor s ním na fare v Hrboltovej (mestská časť Ružomberka) nebol bez zimomriavok…

Pavol Hucík vo svojom tínedžerskom veku praktizoval tzv. bielu mágiu, čiže nepoužíval ju na škodenie druhým. Ako však zdôrazňuje, každá mágia je zlá, lebo človek sa v nej usiluje o niečo, čo mu Boh bežne neumožňuje. V rámci svojich možností mu to však rád umožní Satan, aby na človeka získal vplyv. A preto sa každý magický úkon koná s viac alebo menej priamou pomocou diabla.

Prvé klamstvo HP

Práve v tom je prvé veľké klamstvo Harryho Pottera– presviedča, že biela mágia je dobrá, môže človeku pomôcť. Pavol Hucík sa venuje obetiam mágie a pomáha im oslobodiť sa spod vplyvu diabla. Na Slovensku absolvoval viac než 100 prednášok na túto tému a aj vďaka tomu osobne pozná viacerých, ktorých HP inšpiroval vyskúšať mágiu naostro. „Niet lepšieho spôsobu, ako naučiť široké masy, a najmä deti, že mágia je dobrá,“ tvrdí. Niektorí to skúsili hneď, iným to ostalo v podvedomí a na mágiu sa obrátili, keď sa ocitli v ťažkostiach. Napríklad, keď človeku ochorie dieťa, vo svojom zúfalstve hľadá akúkoľvek pomoc.

Pavol Hucík dokonca pozná dievča, ktoré bolo aktívnou kresťankou a dnes je satanistkou, pričom prvý krok k mágii urobilo práve po prečítaní Harryho Pottera. Tvrdí, že HP je učebnicou mágie. „Dieťa sa tam dozvie prakticky všetko. Je to reálna mágia, prezentuje sa tam približne 15 okultných praktík a desiatky princípov, ktoré reálne fungujú vo svete mágie: aspoň 60 skutočných zaklínaní, skutočné mená démonov a čarodejníkov, ozajstné satanistické pozdravy používané na sabatoch atď.,“ hovorí s tým, že sám – ako znalec bielej aj čiernej mágie – by to lepšie nenapísal. To je aj jeho odpoveď na otázku, či si Rowlingová len nenaštudovala potrebné informácie o mágii, aby napísala zaujímavú knižku, ako to bežne robia autori, keď chcú písať napr. o stredoveku alebo o vojne a musia si naštudovať, čo sa vtedy obliekalo, jedlo, ako sa žilo, aké existovali zbrane, taktiky, pravidlá v armáde… „Toto by laik nikdy nenapísal,“ tvrdí hrboltovský farár. „Stredoškolské učebnice píšu vysokoškolskí profesori.“ Takže Rowlingová musela všetko poznať až príliš dobre.

Druhé klamstvo HP

A musela mať zlý zámer. Dôkazom toho je druhé veľké klamstvo Harryho Pottera– stieranie hranice medzi dobrom a zlom. V bežnej rozprávke je dobro a zlo jasne pomenované. „Táto kniha má s rozprávkou spoločnú len formu,“ konštatuje P. Hucík. Samotný Harry Potter má podľa neho viacero zlých vlastností (je povýšenecký, ironický, násilnícky, pomstychtivý, tvrdohlavý, lakomý, klame…), ktoré vôbec nie sú odsúdené. Najviac sa však hranica medzi dobrom a zlom stiera práve tým, že Harry je siedmym horcruxom Voldemorta. Voldemort je v knihe paralelou Satana, stelesnením zla. Svoju dušu vtelil do siedmich „horcruxov“, čo je skratka zo spojenia „horribilis crux“ (hrôzostrašný kríž). Horcruxy sú protikladom siedmich sviatostí, v ktorých je prítomný Ježiš. „Mať v sebe dušu iného je definícia posadnutosti,“ vysvetľuje P. Hucík. „Takže Harry Potter je posadnutý. Voldemortom.“ To znamená, že hlavná dobrá postava knihy je zároveň súčasťou hlavného záporáka…

Podobne ako paralela horcruxy – sviatosti sú do HP prepašované aj ďalšie symboly, v ktorých sa diabol – „Božia opica“ – opičí po kresťanstve. Napr. Voldemortovo meno sa akože nemôže vyslovovať a volajú ho „ten-koho-netreba-menovať“ alebo „veď-viete-kto“ – čo je podobné ako meno Jahveho v Starom zákone. Had, s ktorým sa Harry rozpráva v ZOO, pripomína hada v raji, s ktorým sa rozprávala Eva. Harry má na čele blesk, ktorý je bežným symbolom satanistov. Pripomína Ježišovu vetu, že videl Satana „padať z neba ako blesk“. Napokon, samotný Harry Potter má pripomínať Ježiša Krista, lebo tiež musel zomrieť, aby porazil zlo, a potom vstal z mŕtvych.

Debatovať, vysvetľovať, modliť sa

Nehovoriac o tom, sú v Harrym Potterovi prítomné iné zlá, ktoré nesúvisia s mágiou. Okrem spomínaných Harryho zlých vlastností je tam napr. klamstvo bežne zobrazované ako vhodný prostriedok na dosiahnutie „dobra“; podrýva sa autorita rodičov (Harryho muklovskí adoptívni rodičia sú zobrazení ako hlúpi, úbohí a smiešni); oslabuje sa autorita učiteľov (väčšinou sú negatívne vykreslení). Dieťaťu sa servírujú vyslovene hororové prvky: vraždy, príšery, krvavé rituály odpozorované zo skutočných satanistických čiernych omší… „Základná schéma deja je: ublíženie – nenávisť – túžba po pomste – odplata – radosť z pomsty,“ zdôrazňuje P. Hucík.

Zdá sa teda, že nie je správne brať Harryho Pottera len ako neskutočnú rozprávku. Na otázku, či môže uškodiť, aj keď ho dieťa číta s úplnou nevedomosťou a v dobrej viere, že ide len o pútavý dej, P. Hucík odpovedá jasne: „Keď sa chytíš kábla pod napätím, čo ti pomôže, že si o tom NEVEDEL? Zraní ťa to, alebo dokonca zabije.“ Nevedomosť neochráni. „Prekliatie účinkuje aj na dobrých, keď siahajú po prekliatych veciach, samotná nevedomosť ich pred pôsobením prekliatych vecí neochráni. Lebo diabol je jednoducho násilník.“ Zároveň však nie je zástancom radikálnych názorov, podľa ktorých treba deťom zamedziť akýkoľvek prístup k HP. „Dieťa sa tomu tak či tak v dnešnom svete nevyhne,“ hovorí. Ako prostriedky na očistenie sa od diablovho vplyvu odporúča predovšetkým osobný hlboký vzťah s Ježišom Kristom a modlitbu zrieknutia sa zlého. Zároveň by rodičia a učitelia mali s deťmi rozoberať konkrétne pasáže z HP a ukázať im, čo a prečo je zlé. A napokon, treba deťom ponúknuť alternatívu – príbehy, rozprávky alebo životopisy postavené na pravde a princípoch evanjelia. „Napríklad zvukové nahrávky biblických príbehov so slovenskými hercami sú úžasné, deti ich ,žerú‘, len im ich málokto ponúka. Podobne príbehy Narnie, Bruna Ferrera, pátra Gabriela a iné.“

Dospelých i deti do boja so zlom najlepšie vyzbroja Božie princípy, ktoré môžeme spoznávať vo Svätom písme. Duch Svätý dáva hlbšiu, krajšiu a trvalejšiu radosť.

 

Citáty:

Joseph Ratzinger: „Ide o jemné zavádzania, ktoré nebadane, ale práve vďaka tomu hlboko pôsobia a rozkladajú kresťanstvo v duši človeka skôr, než sa mohlo správne rozvinúť.“

Gabriel Amorth, vatikánsky exorcista: „Začnite Harry Potterom, ktorý vystupuje ako sympatický čarodejník, a skončíte u diabla. Nepochybujem, že v týchto knihách je zjavne podpísaný.“

(Na základe Vašich reakcií sme 8.5.2020 pristúpili k vymazaniu záverečnej časti článku, ktorá sa venovala osudom jednotlivých hercov. Ďakujeme za všetky Vaše komentáre, venujeme im pozornosť a téme Harryho Pottera sa budeme na našom portáli ďalej venovať.)

 

Fotografia: pexels

17 komentárov

 1. prosim vas, odkial mate, ze emma watson ma lesbicky vztah? niezeby to bola najpodstatnejsia info z celeho clanku, len ma to trochu soklo, ze je to tu takto napisane, pritom nikde inde som sa o tom nedocitala. trochu teda pochybujem o pravdivosti ostatnych info o hercoch.. aj tak mi to pride trochu zvlastne takto o nich pisat, ini co nehrali v hp tiez maju rozne zivoty, preco by to malo suvisiet prave s tymto filmom? je zname ze tieto zname celebrity maju kadejake problemy, zavislosti, rozbite vztahy atd.. nie len ti co hrali v problemovych filmoch.

 2. Nevidím zmysel vypichnuť pár hercov z obrovského množstva, ktorí tam hrali. Niektorí uplne bezvýznamný ako nejaký krčmár Tom – že mal autonehodu? Važne, to ako spolu súvisí s Harry Potterom? To je veľmi slabá kauzalita. Tak další herci:
  Alan Rickamn (Severus Snape) celý život žil so svojou manželkou a zomrel na rakovinu pankreasu ako 69-ročný. Dostal tu chorobu lebo hral v HP?
  Dávala som tomu članku šancu, niektoré myšlienky mi prišli zaujímavé, ale ten záver ma uplne zničil a ukázal sa veľmi prvoplánový.

 3. Čo sa týka informácií týkajúcich sa mágie, takýchto článkov je na internete veľa, takže ma neprekvapuje, že sa to po čase opäť niekde objavilo. Nikomu jeho názor v tejto veci neberiem a nechcem ani oponovať.

  Čo ma však zarazilo, je viacero tvrdení z druhej časti článku. Viacero z nich na mňa po tom, ako som prečítala/videla naozaj množstvo kníh, rozprávok a príbehov (Harryho Pottera, Narniu, Pána prsteňov, či inú fantasy literatúru). pôsobí dosť „pritiahnuto za vlasy“. Tak trochu sa mi zdá, že človek dokáže nájsť nejaký problém naozaj vo všetkom, stačí sa len poznažiť.

  Spomeniem aspoň niektoré veci, ktoré ma v článku vyslovene zarazili:
  „Harryho muklovskí adoptívni rodičia sú zobrazení ako hlúpi, úbohí a smiešni.“
  Harryho muklovskí adoptívni rodičia uprednostňujú svojho biologického syna pred adoptívnym. Harryho šikanujú, ponižujú a zanedbávajú, je pre nich bremenom. Toto je dokreslené ich ďalšími charakterovými vlastnosťami. Podobné motívy môžeme vidieť vo viacerých príbehoch či rozprávkach, kde sa macochy a nevlastní rodičia zle správali k svojim nevlastným deťom.

  „oslabuje sa autorita učiteľov (väčšinou sú negatívne vykreslení)“ – tak ako v každej škole, aj tu sa vyskytuje viacero obľúbených aj neobľúbených učiteľov. Niektorých spôsob prednášania je nudný, iní si radi na niekoho „sadnú“, niektorí namiesto vyučovania rozprávajú svoje zážitky, ďalší sú zase veľmi múdri a obľúbení a ďalší priateľskí k študentom a iní zase prísni. Nemusím dlho ani rozmýšľať, aby som ku každému našla príklad zo svojich školských čias a rovnako z Harryho Pottera. Fakt toto vnímate ako nehorázny problém?

  Ako napísala v komentári aj marina, celebrity často žijú zhýralým životom (nepopieram, že táto skutočnosť je naozaj smutná) a nesúvisí to s tým, či hrali alebo nehrali vo filmoch o Harrym Potterovi. Mrzí ma tón, akým je informácia o hercoch napísaná, človek z toho má pocit, ako keby Radcliffe alebo Watsonová teraz robili svoju kariéru v porno-priemysle a mohlo za to ich účinkovanie vo filmoch o Harrym Potterovi. Okrem toho nevidím dôvod používať slovo „feministka“ ako niečo negatívne a okrem toho by ma skutočne veľmi zaujímal zdroj, z ktorého čerpáte informáciu o tom, že by mala byť Emma Watson lesba. A mimochodom, Rupert Grint sa nedávno stal otcom, narodila sa mu dcéra a so svojou partnerkou prežíva krásne obdobie svojho života.

  Neprekáža mi, keď sa objavia články poukazujúce na prvky skutočnej mágie v Harrym Potterovi. Prekáža mi, keď z článkov cítim snahu o väčšiu senzáciu prostredníctvom prikrášlených, prehnaných alebo nepodložených informácií.

 4. Pani Rončáková, okrem biblie a spisov pána Ratzingera si pri hodnotení akejkoľvek knihy, treba prečítať aj nejaké (aspoň) skriptá z dejín literatúry, z teórie literatúry a príbuzných vedných odborov. A už úplne mimo je, že povyšujete kresťanský svetonázor nad všetky ostatné. Pokora, láska k blížnemu… aj keď je to hneď satanista. Ak RKC nepochopí, že kresťanstvo, tak ako ho ona interpretuje, je rovnocenné iným pohľadom na svet, teda nie lepšie (netvrdim, že horšie), je na ceste pýchy a tá vedie do pekla.

 5. clanok ma zaujal – svojim sposobom – tak som si vyhladala aj dalsie clanky autorky (blog na inom portale), kde autorka pise aj o inych knihach. nuz, mozno sa mylim, ale podla tohto sa mi zda, ze bud HP vobec necitala, pripadne neprecitala celu seriu, len reprodukuje nazor duchovneho. inak by sa zrejme odvazila s nim aj polemizovat, zda sa mi, ze v pripade HP neslo o citanie s porozumenim a mnohe vyroky v clanku su pouzite v zmysle prislovia: kto chce psa bit, palicu si najde.
  je mi to luto, lebo o knihach, co precitala, pise inak a zaujimavo.
  tento trend tazenia proti HP je specialitkou najma u nas, skoda 🙁
  no a potom poznam rodiny, kde nedovolia detom HP (lebo udajne z toho budu nocne mory!), ale kludne mozu pozerat na netfixe vikingov, hrat agresivne pocitacove hry a podobne, pripadne citaju ine knihy, ktore su mozno aj horsie, ale ved o tych duchovne autority mlcia, tak co.

 6. Tento clanok je tak trosku zlatanina. Informacie nakuskovane piate cez deviate. Autorka HP necitala, len reprodukuje nazory ineho cloveka (a ten to mozno necital tiez). Nepovazujem sa za znalca akejkolvek magie – bielej ani ciernej, tak k tomu sa vyjadrovat prilis nebudem. Ze hlavna postava ma chyby? V ktorej rozpravke nema? Dobro a zlo tam nema dostatocny kontrast? Podla mna ma, len niekto nevie prezut, ze v realite nie su veci ciernobiele, ale obcas sme v sedej zone. Aj krestan zlyha, zhresi, bojuje a niekedy je tvrdohlavy, lakomy a klame… a hadam ho za to nebudeme chvalit, lebo sa nevenuje magii. Ibak, HP je mimoriadne stedry a deli sa aj v casoch, ked sam ma minimum. A to naozaj mam chapat tento clanok tak, ze zneuzivajuci pestuni ci rodicia vas mozu tyrat, nedat vam jest, psychicky vas deptat a nemaju za to niest dosledky? Ze vyobrazenie toho, ze aj take veci sa deju je zhadzovanie autority rodicov vseobecne? Lebo toto je pritiahnute za vlasy. Zaujimave, ze ked bola vytknuta faktograficka nepresnost casti clanku o hercoch, tak bola vymazana. Nie opravena, vymazana. Aj faktograficke chyby v prvej casti povedu k vymazaniu, ci snad k overeniu faktov?
  Mnohi ucitelia su zobrazovani aj pozitivne ci neutralne, tak ako v beznom zivote. Tiez ma ucilo zopar takych, co brali plat za nic a rozpravali nam o svojom psovi, pripadne za 30 rokov praxe zabudli, ze obcas treba aj doplnit vedomosti, kedze veda sa nezastavila v case Newtona. Ono nie vsetci ucitelia su hrdinovia svojej doby, vsakze.
  Co sa tyka realnosti zaklinadiel, mozno ak by som vycvicila patricne psa, reagoval by na Accio, a hlasom aktivovane otvaranie dveri by sa mozno dalo nastavit na Alohomora. Inak mi nefunguju, ale nemam prutik, mozno preto. Mozno, ale iba mozno autorka studovala rozne magicke a mytologicke systemy, aby dala dielu autenticitu, vykreslila atmosferu… pre mna je znepokojivejsie, co chrli zo seba v poslednej dobe okolo Fantastickych zverov, ale to je ina tema. Ale autorka presunula moje tazisko nahliadania na dielo skor death of author konceptom nez cez authorial intent. Toto totiz nie je Biblia. Niektore aspekty su tam znepokojive aj pre mna. Ale ono je to asi otazkou pohladu. Horcrux v Harrym je pre mna skor obrazom spojenia a posadnutostiale nie v demonickom zmysle. Knihy urcite odporucam citat v komunikacii s rodicmi a diely 5-7 podla mna nie su vhodne do 13 rokov. Ale to je moj nazor.
  Umysel blogu bol asi dobry, ale ak sa ako argumenty pouziju nepravdy, polopravdy a neurcite neoveritelne formulacie, straca vypovednu hodnotu pre mnohych citatelov.

 7. Viete prečo si celý svet rád uťahuje z katolíkov? Kvôli ľuďom, ako ste Vy. ……Dúfam že podobnú recenziu napíšete aj o biblii. Je plná mnohoženstva ktoré ohrozuje tradičnú rodinu. Cudzoložstvo, mágia a diabol v nej vystupujú nespočetne krát. Nakoniec dobro vyhrá nad zlom… Povedzte mi prosím, prečo máte dvojaký meter

 8. Podobné informácie o Harry Potterovi sa začali šíriť ešte v čase, keď som mala 10 rokov a nastúpila som na 8 ročné cirkekvné gymnázium. Po niekoľkých mesiacoch som si v kresťanskom časopise pre deti, ktorý sme v triede odoberali, prečítala článok, že HP je v poriadku. Nakoniec som si prečítala prvú a aj všetky ostatné knihy. A nevidím v nich o nič viac mágie ako v slovenských ľudových rozprávkach. Aj tam sa často využívajú čary na pozitívne, ale i negatívne účely. A lsti či drobné klamstvá majú aj dobré úmysly, na zmiatnutie nepriateľov. Janko a Marienka zabijú ježibabu práve vďaka klamstvu, nie odvahou. Zhavranelých bratov je 7. Nezakliala ich žiadna zlá čarodejka, ale milujúca mama. A v závere ich opäť kúzlom zachráni sestra.
  Z tohto pohľadu sa môžeme pozrieť na akékoľvek rozprávky či príbehy a označiť ich za okultizmus, hoci sú to len klasické archetypálne príbehy len v inom prevedení. Tieto vyjadrenia k HP mi preto pripadajú už dlhé roky skreslené a tendenčné. Deti vo veku 10+ už by mali mať dostatočne rozvinuté kritické myslenie na to, aby vedeli rozlíšiť kedy sa Harry a jeho kamaráti správajú dobre a kedy nevhodn3. A potom sú tu ich rodičia, ktorí sa s nimi môžu o knihe porozprávať a prípadne ich usmerniť.

 9. Prečo je Harry Potter pre kresťana neprijateľný?
  Pozrime sa, čo na to hovorí človek najpovolanejší – Exorcista Košickej arcidiecézy – PhDr. Imrich Degro, PhD.
  Harry Potter je zlý.Prečo? Po prvé, je tam prítomný gnosticizmus a manicheizmus, čo sú starokresťanské bludy, ktoré hovoria, že existuje dobrý a zlý boh. Títo bohovia sú si rovnocenní, neustále medzi sebou bojujú a raz vyhráva jeden, inokedy druhý. Toto presvedčenie / názor / je nezlučiteľné s kresťanskou vierou a s Bibliou. Po druhé, v Harrym Potterovi sa nachádza to, čo vyčítali Ježišovi: že pomocou Belzebuba vyháňa zlých duchov. Ježiš na to povedal, že ak je kráľovstvo vnútorne rozdelené, neobstojí. Aj v Harrym Potterovi sa pomocou mágie bojuje proti mágii. Inak povedané, zlom sa vyháňa zlo. Napokon, Harry Potter vedie deti k lenivosti a pohodlnosti. Deti sa potom pohybujú vo virtuálnom fantastickom svete, kde nemusia nič robiť a kde sa všetko vyrieši pomocou mágie.
  Viac o téme okultizmu v knihe:
  https://www.zachej.sk/produkt/24739/niciva-sila-okultizmu

  • ach jaj, clovek najpovolanejsi… na literaturu? knihy o HP nie su priruckou magie, je to dobrodruzny pribeh. carodejnicky svet funguje ako kulisa.
   zaujimave je, ze ine knihy z anglosaskeho prostredia, kde su tiez prvky magie, su pre krestana ok.
   trochu mi na tychto „kritickych“ clankoch vadi, ze vsetky su vagne, neuvadzaju konkretne citaty z knihy. vid argument o gnosticizme a manicheizme.
   a ze HP vedie deti k lenivosti: ako prosim vas? z tohto naozaj vidiet, ze kto to pisal, naozaj nema to dielo precitane. to si myslite, ze cely pribeh je len o tom, ako HP mava prutikom?
   ak takymto sposobom pristupujete ku kazdej literature, tak neviem…

 10. Zdravím, tu Michal Ľubušký. Asi ste mi nedopatrením neuverejnili komentár, ktorý nijak neporušoval zásady slušnosti. Radím sa tiež do radov katolíkov, nie som žiadny trol. Tak skúsim znovu:

  V biblii sa mnohokrát vyskytuje cudzoložstvo, mágia, fyzické týranie, dualita dobro VS zlo atď atď. Dobro v nej nakoniec vyhrá nad zlom. Nevidíte isté paralely medzi bibliou a sériou o Harry Potterovi? Vlastným deťom ukazujete v obrázkových knižkách, ako Ježiš premenil vodu na víno v Káne Galilejskej, na druhej strane Vám prekáža mágia v Harry Potterovi, ktorý je žánrovo úplne iná kniha (lebo každému je jasné, že je to proste fatnazijná literatúra). Nie ste tak trochu pokrytec, presne ten pokrytec akých ježiš vykazoval z chrámu? Ja ako katolík som z Vášich názorov zhrozený. Som členom rodiny, kde mi boli podobné knihy v detstve zakazované, a nekončilo to len pri knihách. Vďaka bohu naši na staré kolená dostali rozum. Viete kam tým mierim? Ste matka. Prosím, neizolujte deti od okolitého sveta, nebudú naň pripravené a na konci sa to vypomstí Vám.

 11. chcela by som este dat autorke (ale aj inym) do pozornosti nasledujuce video, kde o harrym potterovi rozprava jordan peterson, ktory je inak aj v slovenskych konzervativnych kruhoch vcelku oblubeny. vypichnem hlavne uvahu, ktora zacina okolo 4:05.
  https://www.youtube.com/watch?v=5CapI3z7VtA
  a snad uz tymto moje komentovanie k tejto teme koncim.
  v podstate ani nejde o harryho pottera, ako skor pristup, ked sa viac nechame ovladat strachom, bez hlbsej uvahy a skumania, ci uz je to v teme harry potter, ockovanie, hello kitty, atd atd

 12. Ďakujem autorke za tento článok. Knihy o HP citát nebudem a film poviem vam je veľmi lákavý pozrieť si ho znovu a znovu. Tak ako Eve bolo lákavé jablko v rajskej záhrade. Skúsme povedať teraz diablovi NIE.

 13. dobrý deň prajem, kto na základe tohto kratšieho článku nepochopil pointu o Harry Potterovi a jeho súvislosť so satanom – odporúčam obsiahlejšiu verziu, kde sú podrobne rozpísane prepojenia so satanom.

  https://zastolom.sk/pavol-hucik-harry-potter-mania-ukazuje-ze-clovek-je-duchovna-bytost-deti-tuzia-po-veciach-medzi-nebom-a-zemou/

  Osobne som čítala všetky knihy a videla niekoľkokrát všetky časti filmov HP. Pasáže filmov viem aj odrecitovať. Donedávna som brala HP len ako rozprávku ale keď som dospela a pochopila že satanizmus je všade okolo nás, začala som sa viac zamýšľať aj nad faktami od exorcistov, ktoré som donedávna nepripúšťala.
  Takže ľudia milí, ak sa rozhodnete ignorovať tieto fakty o ktorých vám hovorí kňaz, ktorý sa sám v minulosti venoval bielej mágií,- potom ste sa sami rozhodli pre ZLO. Prosím Vás buďte slušní a neútočte tu na pani redaktorku, ktorá v rozhovore s kňazom- exorcistom prináša jeho odborný pohľad na vec, v snahe ochrániť aj vaše duše pred nevedomosťou, či nedostatočným chránením sa od zlého.
  Jana

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno