3 kroky pre budovanie šťastného vzťahu založeného na spoločných cieľoch

0
575

Existujú protichodné názory na to, čo zabezpečí páru šťastie. Sadá vrana k vrane? Alebo sa priťahujú protiklady? Vlastne, ja si nemyslím, že na tom záleží. Osobne si myslím, že kompatibilita (či jej nedostatok) sa preceňuje. Páry všetkých tvarov, veľkostí, národností a vierovyznaní sú schopné spolu fungovať. Ale výskumy naznačujú, že tie najšťastnejšie a najzdravšie páry majú jedinečnú schopnosť vytvoriť si spoločný cieľ. Brad Pitt a Angelina Jolie sú toho výborným príkladom. Niektorí ich volajú „Brangelina” a najviac sú obdivovaní za svoju filantropiu a zanietenie pre humanitárne problémy. Sú to skutoční odborníci na tvorbu spoločných cieľov.

Netvrdím, že páry potrebujú milú prezývku, ktorá by vyjadrovala ich prepojenie. Vlastne, prezývka vôbec nezaručuje to, čo treba na zabezpečenie funkčnosti vzťahu. Namiesto toho by páry mali čo najskôr začať investovať do procesu vytvárania spoločných cieľov alebo do priateľstva založeného na spoločných hodnotách, cieľoch a snoch. Utvorenie spoločného cieľa je najvyššou úrovňou Domu zdravého vzťahu doktora Johna Gottmana, modelu pre komplexne zdravý vzťah. Základom tohto domu je silné priateľstvo a pozitívna perspektíva, ktorá umožňuje páru zvládať konflikty. Páry, ktoré dokážu efektívne manažovať konflikty, si môžu pomáhať pri uskutočňovaní životných snov toho druhého.

Ako s tým začať?

  1. Hovorte o svojich snoch

Voľba spoločného cieľa je o definovaní vášho odkazu ako páru. Začína to osobným skúmaním svojho zmyslu života, svojich cieľov a snov, ktoré sa snažíte dosiahnuť. Doprajte si chvíľu na zaznačenie si niekoľkých poznámok o svojom osobnom odkaze. Keď obaja získate pár myšlienok, nájdite si čas spolu ich prebrať a skúmať, ako môžete dosiahnuť svoje ciele ako pár.

Je dôležité poznamenať, že to pôjde oveľa lepšie, ak už máte za sebou základné práce na budovaní svojho priateľstva a riadení konfliktov. Hovoriť o svojich snoch je riskantné. Žiada si to kreatívnosť a odvahu a je dôležité poskytnúť si navzájom bezpečné prostredie. Dobrý terapeut vám s tým môže pomôcť alebo sa môžete dohodnúť a vyhradiť si čas práve na tento účel. Dohoda je kľúčová. A zameranosť na cieľ.

  1. Dohodnite sa, že budete mať „čosi”  

Máte „čosi”? Radi spolu lozíte po skalách? Nikdy by ste nepremeškali „Utorkovú pizzu”? Možno tým čímsi pre vás je nejaká hodnota ako štedrosť alebo pohostinnosť alebo dobrodružstvo. Vyhlásenie „čohosi” je prvým krokom pri vytváraní spoločného cieľa. Môže vám to pomôcť utvoriť a definovať si vašu identitu ako páru. Podľa všetkého, váš partner prináša niečo do vášho života. A podľa všetkého vy prinášate niečo do partnerovho. V dokonalom svete to niečo z vás robí lepších ľudí.

Objavovanie a stanovovanie si vlastného čohosi môže byť tvorivý proces. Začnite spísaním vlastného zoznamu želaní – všetkých vecí, ktoré chcete zažiť, objaviť alebo sa naučiť skôr než zomriete. Dokonca aj páry, ktoré sú skutočne rozdielne, tak určite nájdu veci, ktoré majú spoločné. Začnite tým, čo máte v zoznamoch podobné. To je vlastne aj pokročilá technika pre páry pokúšajúce sa zvládnuť konflikt; zameraním sa na svoj spoločný cieľ, svoje čosi, môžete prekonať svoje nekonečné spory, ktoré sa určite snažia vkradnúť do vášho vzťahu.

  1. Vytvorte si rituály

Ďalším spôsobom ako si vytvoriť spoločný cieľ je zaviazať sa k niekoľkým rituálom, ktoré patria iba vám ako páru. Najčastejšie si rituály spájame so sviatkami a je ťažké vylúčiť rodinu a priateľov z veľkých udalostí ako sú Veľká noc, Vianoce alebo Silvester. Ale rituály môžu a mali by byť vbudované do vašich denných a každotýždenných interakcií s vašim/vašou milovaným/ou.

Dr. Gottman navrhuje, aby si páry dali záväzok magických piatich hodín v týždni, ktoré zahŕňajú rozlúčky na začiatku a zvítania na konci dňa – čas venovaný obdivu, uznaniu a vyjadreniu citov. Vyhraďte si čas na kladenie otázok a rozprávanie príbehov. A čas na diskusiu o všetkých doteraz zámerne ignorovaných záležitostiach.

Na začiatok si skúste dať spoločné raňajky a rozprávať sa o dni, ktorý máte pred sebou. Dohodnite sa, že sa opäť zídete večer a pomôžete si navzájom zredukovať stres. Choďte spať v rovnakom čase. A potom, cez víkendy si zaveďte nejaké malé víkendové rituály. Možno sobota je deň, kedy si dáte dokonalú šálku kávy alebo si spolu zašportujete.

Tvorba spoločného cieľa nemusí byť náročná a nemusí ísť o nič veľkolepé. Môžete si vytvoriť spoločný cieľ z nejakého jedinečného výletu. A áno, je dôležité mať výročné rituály spojené so sviatkami a obdobím voľna. Ale je rovnako dôležité dať prioritu svojim mesačným a týždenným cieľom. Bude spolu dobrovoľníčiť každú tretiu sobotu? Potrebujete si každý týždeň zahrať karty? Dokonca aj každodenné rituály sú dôležité. Mám priateľa, ktorý vie, aký je deň v týždni podľa toho, akým spôsobom mu manželka pripravila vajíčka na raňajky. Nezdá sa mi, že by som vôbec vedel vymenovať sedem rôznych spôsobov prípravy vajíčok, ale oni to tak robia už 35 rokov. A funguje im to. Je to ich „čosi”.

Začnite s plánovaním spoločných cieľov dnes. Začnite určením si svojho sna, akokoľvek malého, a vytvorením plánu, akokoľvek jednoduchého. Potom sa ho držte. Vytvorenie a napĺňanie spoločného cieľa je neuveriteľnou cestou k budovaniu dôvery a oddanosti, dvoch základných častí každého partnerstva a základov silného domu pre vzťah.

 

http://verilymag.com/shared-meaning-in-a-relationship/

Preklad: Ľubica Neupauerová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno