Psychiater Max Kašparů: Dnešné deti ani netušia, čo robia ich rodičia v práci

0
1832

Ponúkame vám krátky úryvok z čerstvo vydanej knihy Záchranné koleso Maxa Kašparů, v ktorej tento známy a skúsený psychiater a čerstvý kňaz ponúka odpovede na otázky o vzťahoch, manželstve, výchove i viere.

Čo pre vás znamená rodina?

Ak by som mal použiť symbol, bola by to maternica už narodeného dieťaťa. Toto dieťa prežíva v tele matky tri faktory: je chránené, rastie a vyvíja sa. Potrebujeme to všetci po narodení: v rodine by sme mali byť chránení, telesne sa vyvíjať a duševne sa rozvíjať.

Existuje aj niečo špeciálne, čo by mal odovzdať otec synovi a dcére? A tiež, čo je poslaním mamy, aby to „darovala“ ďalej svojim deťom?

Dnes už v rodinách nevidíme to, čo bolo kedysi bežnou súčasťou. Syn už odmalička videl, ako jeho otec pracuje, a dcéra sa zasa učila od mamy všetko potrebné pre život. Dnešné deti ani netušia, čo robia ich rodičia v práci, niektoré ani nepoznajú názov ich firmy. Netušia, čo urobiť, ak sa niečo doma pokazí. Ak je problém s práčkou, nevedia prať v rukách. Ak má poruchu nejaké jednoduché zariadenie, nikto z mladých ho nevie opraviť. Mladí nepoznajú domáce práce. Nemal ich to kto naučiť, nemali to kde vidieť. Chýba manuálna zručnosť.

Čo ešte chýba?

Dnešné deti nemali možnosť pozorovať u druhých, ako budovať vzťahy, ako pristupovať k hodnotám a životu. Mnohé rodiny totiž dnes viac prežívajú, než žijú. Viac si užívajú, než prežívajú a vo vzťahoch je viac obetí, ako objatí. V rodinách chýba poriadok. Už od staroveku platí: „Zachovaj poriadok a poriadok zachová teba!“

Nezáleží na tom, kto nastaví v rodine zdravú disciplínu, ale nie je jedno, kto ju porušuje: či sú to deti alebo aj rodičia. Odovzdať deťom poriadok je jedna z veľkých úloh rodičov. Je veľmi dobré a užitočné, ak sú na to obaja rodičia zrelí.

Ak človek študuje za kňaza alebo lekára, potrebuje dlhoročné štúdium. Rodičom sa však môže stať každý veľmi rýchlo. Dá sa na to pripraviť – byť dobrým rodičom?

Vyštudovať za kňaza a lekára nemusí byť veľký problém. Rozdiel však je, či sa niekto stane lekárom a je lekárom a či sa stane kňazom a je skutočne kňazom. Platí to rovnako aj o rodičovstve – je iné stať sa rodičom a byť rodičom.

Takúto školu vzdelávania a štúdia by mala poskytnúť pred svadbou vlastná rodina. Svadba je potom „promócia“ a štúdium kontinuálne pokračuje ďalej – učíme sa aj z vlastných chýb. Po svadbe ide o manželskú atestáciu. Spomínam si neustále na pátra Ladislava Simajchla, ktorý hovoril, aby rodičia vychovávali svojich synov už od malička ku kňazstvu – všetkých a bez rozdielu.

Prečo?

Ak sa v dospelosti stanú naozaj kňazmi, budú dobrými kňazmi. Ak sa v dospelosti oženia, budú – tiež – dobrými manželmi.

Knihu Záchranné koleso Maxa Kašparů, ktorá ponúka odpovede o vzťahoch, manželstve, výchove, rodičovstve i viere si môžete zakúpiť v eshope tu.

autor: BeneMedia / Matúš Hasil

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno