Domáca liturgia po krôčikoch trochu inak

0
1508

Nový liturgický rok nemusí byť pre deti nudný, cudzí a abstraktný…

Začiatok liturgického roka ponúka príležitosť opäť hľadať vo sviatkoch, spomienkach a symboloch tajomstvá viery. Že zase? Nanovo? Tak tradične? Áno, ale opäť s pozvánkou ísť ešte hlbšie. Zaklopať aj tam, kde sme možno vlani kvôli zaneprázdnenosti nestihli k dverám od tajomstva ani pribehnúť, nieto sa dotknúť kľučky. A túto pozvánku, či skôr výzvu, môžeme predložiť aj našim deťom. Jednoducho tak, že si niektoré symboly prinesieme domov (viac o tom v prvej časti seriálu). O ostatné sa už postarajú otázky detí a ich prirodzené vnímanie Boha.

 

Koniec a začiatok

Na zlatom obruse na stole si tróni červená svieca. Aby ešte lepšie symbolizovala Nedeľu Krista Kráľa, vystrihli sme jej zo žltého papiera „korunku“.

foto4_1

Koniec liturgického roka otvára ďalší kruh – a je to azda najpríhodnejší čas pripraviť si pomôcky na nový rok. Alebo dať príbuzným tip, ako nám môže ich vianočný darček poslúžiť v priebehu celého liturgického roka (napr. detské knihy s nalepovačkami a úlohami k rôznym obdobiam – Vianoce, pôst, Veľká noc, omaľovánky s témou sviatkov, materiály o svätcoch, biblické pexeso…)

Obrúsky (príp. štóly na domáci krížik) – vo farbe zelenej, červenej, fialovej, bielej, zlatej a ružovej nám ušila šikovná kamarátka. Teraz ich tím portálu zastolom.sk pripravil i pre vás. Objednať si ich môžete TU.

foto4_2

Sviece v liturgických farbách (plus veľká biela svieca na paškál) a papierové obrúsky na stolovanie – pri ich výbere sa realizovali naše malé dámy. Na priblíženie liturgických sviatkov a symbolov sa dá použiť množstvo materiálov, ale tieto sú pre nás základné, keďže sa s nimi počas dňa najčastejšie stretávame pri spoločnom stolovaní či večernej modlitbe.

foto4_3

 

Adventné dobrodružstvá

Máme za sebou 11 čarovných adventov s deťmi na 11 spôsobov, no zakaždým je to odpočítavanie do Narodenia Pána plné krásneho napätia. Viackrát som sa presvedčila, že i tu platí – čím jednoduchšie, tým lepšie, efektívnejšie.

  • Možno postačí veľký papier na dverách s predkreslenou cestičkou, po ktorej sa panáčikovia našej rodiny (my ako srdiečka alebo postavičky s našimi reálnymi fotkami) budú pohybovať každý deň o kúsok bližšie do Betlehema.
  • Jeden rok sme si ušili zo starých pestrých látok betlehemskú dedinku s domčekmi na zavesenie, pomedzi ktoré viedla cestička k Jezuliatku. Očíslované domčeky fungovali ako vrecúška na odkazy, tipy na dobré skutky dňa, alebo maličkosti či ďalšie indície k pokladu.
  • Alebo sme do drevenej truhličky písali a kreslili odkazy pre Ježiška, čo sa nám v ten deň podarilo urobiť z lásky. Zámerne sme sa vyhýbali nejakým konkrétnym predsavzatiam /príkazom/, aby to deti nevnímali ako povinnosť bez lásky alebo ako niečo, čo by nevychádzalo z ich vnútornej motivácie (čím by sme zničili podstatu). Ak sme v nejakom kalendári použili kartičky s výzvami na konkrétny dobrý skutok, bolo to formou ponuky, tipu, nápadu. A keď sa nám to nepodarilo, nič sa nedialo. Bol tu nový deň adventu…
  • Iný rok sme využili vystrihovačkovú knihu A urobíme si Betlehem – každý deň kúsok príbehu a k tomu figúrka z príbehu na vystrihnutie. Bola to radosť pozerať sa, ako betlehem „hustne“ vystrihnutými zvieratkami a postavičkami, až kým Dieťa nezaplnilo aj jasličky.
  • Ďalším tipom sú klasické „skutkovníky“ – betlehemská omaľovánka s dielikmi a konkrétnymi farbami po splnení dobrého skutku, sebazaprenia, návšteve sv. omše… Dôležité je tu však odsledovať spomínanú vnútornú motiváciu (nerobiť dobro len preto, aby sme si niečo mohli vyfarbiť, J).
  • Staršie deti vlani zaujalo večerné čítanie knihy Putovanie troch kráľov s prekvapivými príbehmi na každý deň adventu. Bol problém skončiť len pri jednom príbehu a nepokračovať ďalej.
  • Katolícke noviny v rubrike Deťom každoročne pripravujú adventné kartičky so zamyslením alebo tipom na predsavzatie na každý deň. V archíve rubriky sa dajú nájsť viaceré „adventné cestičky“ s témou zvončekov, okienok, lampášikov, vločiek… Tento rok povedú malých čitateľov do Betlehema zamyslenia o láske a láskavosti v podobe farebných srdiečok.

 

Využili sme tieto kartičky pri majstrovaní štipcového kalendára.

foto4_4

Drevené štipce deti pomaľovali fixkami, očíslovali ich a lepiacou pištoľou pripevnili na veľký kartón. Štipce sme umiestnili do tvaru stromčeka – najdôležitejší deň na vrchole. Potom sme do štipcov pripevnili vystrihnuté kartičky so zamyslením na daný deň.

foto 4_5

Osobitou chvíľou je príprava adventného venca. Niekedy si ho vyrábame sami, niekedy dotvárame kúpený vlastnoručne vyrobenými ozdobami – ale vždy sa snažíme dať doň niečo osobité, aby bol len náš, a deti si ho slávnostne nesú v prvú adventnú nedeľu na posvätenie. Vlani sme vsadili na jednoduchosť a veniec mal symbolicky toľko ozdôb, koľko máme členov rodiny.

foto4_6

 

Advent ponúka ešte mnoho iných inšpirácií – o tom nabudúce.

Predchádzajúci článokMama z fary: Keď ťa zraní tvoje dieťa
Nasledujúci článokNová žena chráni pred potratom
Martina Jokelová-Ťuchová
Martina Jokelová Ťuchová žije s manželom a 6 deťmi vo veku od 15 po 2 rôčky v Dolnom Kubíne. Venuje sa tvorbe pre deti a aktivitám OZ Centrum Montessori DK, ktoré vedie spolu s manželom. Jej "srdcovkou" je kubínske átrium Katechéz Dobrého pastiera; organizovanie podujatí pre rodičov, kde sa môžu inšpirovať vo výchove a oddýchnuť si, no najmä kresťanský koučing, kde spoznáva premieňajúcu Božiu lásku v životoch druhých i u seba. Okrem svojho domova s krásnymi výhľadmi ľúbi oravskú prírodu, ale o trochu viac Tatry, háčkovanie, tancovanie so svojimi deťmi a tvorivosť na mnoho spôsobov. A kávu so smotanou a s manželom :-)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno