Manželstvo a otcovstvo: dobrodružstvá v pokore

1
95

Zdá sa, že otcovstvo je v súčasnosti na zostupe. Počnúc obrazmi „otcov-idiotov“ v reklamách až po epidémiu osamelých matiek – máme tu skutočný problém, ktorý sa netýka iba našej modernej kultúry. Muži milujú dobrodružstvo a skutočným tajomstvom otcovstva je, že dobrodružstvo je v ňom prítomné každý deň. Nehovoríme teraz o dobrodružstvách typu oslobodzovanie rukojemníkov či boj s drakmi, aj keď – aj k tomu môže dôjsť, keď sa fantázia vašich detí rozrastie. Naozaj, mužom sa veľa naklamalo o tom, čo znamená otcovstvo. Sú strašení „stratou nezávislosti“ vo filmoch, televíznych reláciách a v iných moderných vyobrazeniach vzťahov. Ekonomické straty sú vmietané do tvárí budúcich manželov a obávam sa, že mnoho mužov to odstrašilo od záväzkov. Pridajte k tomu kultúru, ktorá je nepriateľská prejavom rytierskej mužnosti, a máte recept na katastrofu v otázke udržania rodiny pohromade. V prípade otcovstva určite hrozí strata, ale nie v zmysle, v ktorom ju väčšina mužov očakáva.

Než som sa oženil, myslel som si, že mám vyhraté. Každý víkend bol otvorenou knihou. Mal som priateľov, koníčky, ktoré vypĺňali môj čas, a parádnu káru, ktorou som sa mohol dostať, kam som chcel. Iba jedna vec mi chýbala: skutočná radosť. Ani všetky tieto veci nemohli naplniť medzeru v tom dobre žitom živote. Keď som stretol moju budúcu manželku, vedel som, že sa budem ženiť. Naozaj som o tom nemal žiadnu pochybnosť. Počul som všetky tie poznámky mojich priateľov, ktorí mi predpovedali záhubu, ak sa ožením. Jeden kamarát bol presvedčený, že mi natoľko chýba rozum, že povedal tieto slová; slová, ktoré každý, kto ich vysloví, musí vziať späť: „Ja sa nikdy neožením, manželstvo je pre hlupákov.“ Ani netreba hovoriť, že dnes je ženatý a má deti a myslím, že by som sa z tejto škodoradosti mal vyznať nabudúce pri spovedi (ale odbočil som).

Všetky koníčky a hračky, ktoré som si nahonobil, ma pomaličky opúšťali a nahradili ich dve malé dievčatká a nespočetné dobrodružstvá. Všetky tie veci, na ktorých som lipol, pomizli a chýbali mi menej a menej. Tu prichádza pokora. Život prestáva byť o mne a je viac a viac o mojej žene a dievčatách. Moje auto nahradil „obúchanec“, aby moja žena mohla mať dobré auto. Väčšinu svojich ostatných streleckých hračiek som predal, aby som mal na letenky, keď som chodieval navštevovať svoju manželku ešte pred svadbou. Čoskoro prišlo obmedzenie výdavkov a mnoho iného.

Teraz asi väčšina ľudí premýšľa, čo sa stalo s tou dobrodružnou časťou. Dobrodružstvo bolo vo vzdávaní sa všetkých tých svetských vecí, ktoré boli napokon nahradené povinnosťami voči manželke a deťom. Je tu tiež jedna dobrá vlastnosť, ktorú otcovstvo napína na maximum: trpezlivosť. Rozjašené deti, ktoré nechcú ísť do postele, vyčerpaná manželka, ktorá potrebuje pomoc po vašom vlastnom vyčerpávajúcom dni, chorý pes, ktorý vám nechal darček hneď na ráno, a mnoho iných vecí by otestovalo trpezlivosť kohokoľvek každý deň. To sú dobrodružstvá, ktoré vás ohýbajú a tvaru1jú ako muža v ohni otcovstva.

Prechod od vlastnenia mnohého po vlastnenie mála vo svetskom chápaní vám pomáha odtrhnúť všetko, čo nie je dôležité, a stať sa podobným MacGyverovi. Potrhaná plienka počas omše, tá posledná v prebaľovacej taške? Žiadny problém; mám lepiacu pásku! Stav, keď sme tlačení a napínaní vo všetkých bežných situáciách, nám pomáha stať sa odolnejšími voči skutočným prekážkam. Tie nepríjemnosti, ktoré vyzerali ako hory pred piatimi rokmi, sa božou milosťou zmenšili, aby ste mohli zvládnuť to, čo na vás dopustil.

To vyvoláva otázku pre tých, ktorí sú precitlivelí vo veciach záväzkov a otcovstva: si taký chlap, aby si prijal túto výzvu? Výzva a dobrodružstvo neprichádzajú zabalené do video hier. Neprichádzajú v tom, že sme naveky slobodní (ak to, samozrejme, nie je vaše povolanie, z čoho sa určite nevysmievam) alebo že žijeme v pivnici u rodičov až do stredného veku alebo aj dlhšie.

Výzvu a dobrodružstvo zažívame v každodennej pokore, ktorej musí čeliť každý otec. Sú zabalené do utierania zadku chorého dieťaťa, nosenia princeznovskej koruny a perového boa pri hre so svojou dcérou (neexistujú žiadne fotky a nikto nemôže dokázať, že som to skutočne urobil), vzdania sa svojich koníčkov, aby vaša manželka mala čas urobiť niečo doma, kým dáte pozor na deti, výletu na pohotovosť či do kopy iných každodenných udalostí. V tých ťažkých chvíľach budú okamihy, ktoré roztopia vaše srdce. Len musíte byť otvorení akémukoľvek dobrodružstvu, ktoré tento deň prinesie. Napokon, všetko na tejto zemi zhrdzavie, rozpadne sa, zhnije alebo vybledne. Duše vašej manželky a detí budú žiť naveky a to je to skutočné dobrodružstvo.

Ben Ewing

Preklad: Ľubica Neupauerová

http://www.catholicgentleman.net/2015/03/marriage-and-fatherhood-adventures-in-humility/

Ben Ewing je manželom a otcom dvoch dievčat. Pracuje ako technický riaditeľ v miestnej zlievárenskej firme počas dňa a ako Šarmantný princ z Popolušky a Krištof z Ľadového kráľovstva po večeroch. Ak nenosí perové boa a ligotavé korunky alebo si nešpiní ruky v zlievárni, môžete ho nájsť pri pražení vlastnej zmesi kávy alebo pri vymýšľaní vlastných receptov na doma varené pivo. Hoci pochádza z Colorada, v súčasnosti žije v severnej Indiane s manželkou Jeannie Ewingovou, dcérkami a psom (a aj ten je vlastne fenka).

1 komentár

  1. Je na tom kus pravdy. Sám vidím ako mnoho vecí proste musí ustúpiť, inak to fungovať nebude. Ale tie opustené veci nahradia iné, krajšie, živšie. Také, ktoré naplnia myseľ a zamestnajú ju naplno. Je ťažké zriekať sa, a bolí to, ale ide to.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno