Knižné novinky, ktoré stoja za pozornosť: Biblia pre mladých a Docat

0
700

Zamýšľali ste sa niekedy nad otázkami, či existujú dobré a zlé médiá, čo je to odpustenie, či je manželstvo nevyhnutne spojené s túžbou mať dieťa, či môžu zamestnanci štrajkovať?

Na tieto, ale aj na mnohé iné zaujímavé a často aj náročné otázky, nájdete v Docat odpoveď alebo aspoň základné nasmerovanie. Docat je sociálna náuka Cirkvi pre mladých, je to prerozprávanie náuky o spoločnosti a sociálnej náuky, ako ju rozvíja Katolícka cirkev vo svojich dokumentoch. Neobsahuje celé dokumenty, ale úryvky, ktoré podávajú základný prehľad cirkevného učenia a mali by mladého človeka motivovať k tomu, aby si tieto dokumenty prečítal celé.

V predhovore adresuje pápež František mladým tieto slová:

,,Želal by som si milión mladých kresťanov, najlepšie celú jednu generáciu, ktorá by bola pre svojich súčasníkov chodiacou sociálnou náukou. Svet zmenia iba ľudia, ktorí sa zaň angažujú, ktorí s ním pôjdu na periférie i doprostred špiny. Choďte aj do politiky a bojujte za spravodlivosť a ľudskú dôstojnosť pre tých najchudobnejších.”

Docat sa venuje týmto témam: Láska, Cirkev a sociálne otázky, Ľudská osoba, Spoločné dobro, Dôstojnosť ľudskej osoby, Solidarita, Subsidiarita, Rodina, Ľudská práca, Hospodárstvo, Politické spoločenstvá, Medzinárodné spoločenstvo, Životné prostredie, Mier, Osobná a spoločenská angažovanosť

V knihe sa okrem úryvkov z cirkevných dokumentov a zrozumiteľných odpovedí na rôzne otázky z okruhu sociálnej náuky nachádza aj množstvo citátov osobností z kresťanského sveta, ale aj osobností iného náboženského presvedčenia.

Docat odporúčam do každej kresťanskej rodiny ‒ okrem vlastného štúdia rodičov aj ako dobrý ťahák pre neraz náročné a zložité otázky mladých.

Biblia pre mladých je veľmi pekne graficky spracovaná. Kniha neobsahuje text celého biblického kánonu, ale state, ktoré sú vynechané, aspoň krátko zhŕňa, aby sa čitateľ zorientoval. Súčasťou Biblie sú úvody k biblickým knihám aj schematické mapy, napr. misijné cesty svätého Pavla. Podobne ako v Docat alebo vo všetkých dielach série Youcat aj v Biblii sú tematické obrázky, fotografie a na okrajoch stránok výroky svätých či významných osobností iných vierovyznaní.

Takáto forma Biblie je zaujímavá pre tých, ktorý chcú Sväté písmo poznať, ale odrádza ich veľký rozsah alebo nezrozumiteľné a ťažké pasáže. Iste takáto verzia nechce byť náhradou celého Svätého písma, ale môže byť skvelým začiatkom, zvlášť pre mladých ľudí, ktorým je primárne určená.

Ako povedal svätý Hieronym: Kto nepozná Písmo, nepozná Krista. Nech aj toto dielo prispeje k poznaniu Krista medzi mladými na Slovensku.

Knihy sa dajú zakúpiť v predajniach Spolku svätého Vojtecha, ale aj v iných náboženských predajniach či internetových kníhkupectvách.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno