Jesseho strom ‒ praktický spôsob, ako ísť počas Adventu v rodine na hĺbku

7
36509

V istom momente hľadania, ako ísť pri slávení Adventu a Vianoc na podstatu, sme s manželom narazili na Jesseho strom. Presne si pamätám, ako som stála v chodbe bytu spolužiaka Ryana a jeho manželky Vidye a pozerala na zvláštny papierový úkaz na ich stene. Vysvetľovali mi, že ide o Jesseho strom, ktorý je vlastne rodokmeňom Ježiša Krista. Hovorili, že počas Adventu si každý večer čítajú stať zo Svätého Písma a symbol zodpovedajúci danému čítaniu si zavesia na papierový plagát v tvare stromu na stene. Náš prvý syn mal ešte ani nie dva roky a tento spôsob prípravy na Vianoce ma vtedy veľmi neoslovil.

Čo je vlastne Jesseho strom

Nejaký čas po návšteve spolužiaka som zistila, že Jesseho strom je fascinujúci spôsob pripomínania si dejín spásy. Nie je to aktivita medzi inými aktivitami. Nie je to aktivita, ktorú robia rodičia pre svoje deti. Je slávením Cirkvi tehotnej nádejou. Je to spôsob, akým rodina – domáca cirkev – slávi tajomstvo Pána prechádzajúceho dejinami až po vrcholný moment Vtelenia. Ukazuje na to, čo je dôležité – Kristus. Nie vygruntovaná domácnosť, nie dvadsaťosem druhov koláčov, nie záplava darčekov, nie rozkošná vianočná výzdoba. Je to Kristus, ktorého čakáme, po ktorom túžime, ktorého potrebujeme. Ann Voskamp, autorka knihy Tisíc darov či Cesta zlomenosti, v jednom rozhovore krásne hovorí: „Nechcem Vianoce, ktoré sa dajú kúpiť, ktoré sa dajú vyprodukovať. Túžim po Vianociach, ktoré šepkajú Ježiš…“ a pokračuje hovoriac o tom, že Vianoce dnes prežívame ako niečo, čo je potrebné vyprodukovať, urobiť. Vianoce sú však v skutočnosti niečím, čo je možné len prijať ako dar. Jesseho strom má moc nás k takýmto Vianociam priblížiť.

Jesseho strom u nás doma

My sme tento spôsob adventnej prípravy vyskúšali prvýkrát pred tromi rokmi. Najstarší syn mal vtedy štyri roky, dcérka rok.

Hneď na začiatku Adventu sme si kúpili smrek. Keď strom, tak strom predsa! Páčila sa mi myšlienka, že vianočný stromček nadobudne krásny duchovný zmysel – stane sa Ježišovým rodostromom. Na internete som vygooglila zoznam čítaní a papierové symboly. Všetko som vytlačila, symboly vystrihla a pripravila do škatuľky.

Jesseho strom sa nám s manželom veľmi zapáčil. Priniesol do našej rodiny spoločné večerné čítanie Božieho Slova a prežívanie atmosféry očakávania. Synček síce ešte prvý rok veľmi nerozumel tomu, čo sa deje, no na druhý rok – ako päťročný – už rád počas čítania Božieho Slova hľadal, ktorý symbol k nemu asi patrí. Občas mal chuť symbol vyfarbiť, inokedy sme ho na stromček zavesili čiernobiely. Boli večery, keď sme sa k čítaniu nedostali, pretože sme boli unavení alebo sme zabudli. Aj to malo svojím spôsobom zmysel. Očakávali sme Pána takí, akí sme. Unavení, zábudliví, uprednostňujúci menej dôležité pred dôležitejším. Chorí potrebujúci uzdravenie. Bolo však fajn, že vďaka plánu sme sa mali vždy k čomu vrátiť. Tento rok sa vďaka kamarátke Lenke – organizátorke Jesseho výmeny posúvame ďalej a na stromček budeme vešať 3D symboly vyrobené skupinou 25 mamičiek. Ale o tom trochu nižšie.

Čo na Jesseho strom potrebujeme?

Potrebujeme tri veci: strom, zoznam čítaní a symboly.

Strom – môže to byť plagát s nakresleným stromom zavesený na dverách alebo ihličnaté vetvičky vo váze. Ak sa rozhodnete pre reálny strom, ktorý kúpite hneď na začiatku adventu, kúpte si jedličku, tá vydrží. Smrek sa začne čoskoro trápiť a na Vianoce sa pri pohľade naň budete trápiť vy (vlastná skúsenosť). Inšpirovať sa pohľadom na rôzne prevedenie Jesseho stromu môžete napríklad TU.

Zoznam čítaní – existujú viaceré varianty. My sme pre vás pripravili zoznam inšpirovaný Ann Voskampovou. Stiahnuť si ho môžete TU.

Symboly – buď si ich môžete stiahnuť a vytlačiť alebo si ich môžete vyrobiť. Tento rok sme v spolupráci s ilustrátorkou Miškou pre vás pripravili vlastné autorské symboly. Stiahnuť si ich môžete TU.

Ako vyrobiť symboly na Jesseho strom

Symboly si môžete vyrobiť doma sami (náročnejšia verzia) alebo si môžete pomôcť viaceré maminky zorganizovaním Jesseho výmeny (jednoduchšia verzia, navyše veľmi milá). Jesseho výmena sa organizuje podobne ako vrecúšková výmena:

 1. Napíšte mail maminám zo svojho okolia či spoločenstva. Stručne predstavte hlavnú myšlienku –napríklad takto: „Milé mamičky, pozývam vás do skupinky vyrábajúcej symboly k Jesseho stromu. Jesseho strom je spôsob adventnej prípravy, ktorý pomôže rodine ísť na podstatu. Spočíva v každodennom čítaní state z Božieho Slova a vešaní zodpovedajúceho symbolu na strom. Výmena spočíva v tom, že každá mamina si vyberie jeden symbol, vyrobí z neho 25 kusov a na oplátku dostane od ostatných mamín 24 iných rôznych symbolov.

 

 1. Založte si na google discu tabuľku, do ktorej povpisujete mená mamín, ktoré sa rozhodli zapojiť. Ku každému menu napíšte symbol, ktorý si daná mama vybrala. Do tabuľky môžete tiež pridať stĺpček na adresu či telefónne číslo. Stanovte si termín, do ktorého materiály vyrobíte a dohodnite sa na spôsobe distribúcie. My sme sa stretli osobne – takmer všetkých 25 maminiek – v kaviarni. Na začiatku sme sa pomodlili a potom každá hovorila, ako prežívala proces výroby svojho symbolu. Zazneli pri tom naozaj krásne svedectvá hovoriace o tom, ako už len výroba symbolov utužovala rodinu či duchovne osviežovala jednotlivé mamy.

 

Iný spôsob distribúcie je nájsť obetavú maminku, ku ktorej všetky ostatné členky skupinky svoje výtvory prinesú, ona z nich pripraví 25 balíčkov a povydáva ich naspäť.

 1. Začnite vyrábať! Skúste si pred tvorením prečítať „svoju“ stať a pri výrobe sa modliť.

Tip na knihu o Jesseho strome

Už niekoľko rokov máme vďaka vydavateľstvu Kumran aj v slovenčine knihu Ann Voskamp – Najväčší dar: „Počínajúc Jessem, Dávidovým otcom, sleduje najväčší dar dejín ľudstva od Adama až k Mesiášovi – s adventným čítaniami z Písma, modlitbami a úvahami, ktoré nás deň po dni privádzajú k nádhernému Kristovmu prísľubu.“ Žiaľ, kniha sa rýchlo vypredala.

Nádherné ilustrácie, motívy Jesseho stromu a meditácie o dobrotivom Bohu a príbehu vykúpenia Ann Voskamp rozvíja deň čo deň počas adventu aj v novšej knihe – Odkrývanie najväčšieho daru. Vďaka ilustráciám si ju obľúbia aj deti, ktoré ešte nevedia čítať.

No a bez ohľadu na to, či budete mať symboly nakreslené alebo vyrobené, a viete čo, dokonca bez ohľadu na to, či budete Jesseho strom robiť alebo nie, s príchodom Adventu sa staňte ako rodina domácou cirkvou túžobne očakávajúcou príchod svojho Milovaného.

 

Foto: titulka, Lenka Kmeťová

*aktualizované 16.11.2020

7 komentárov

 1. Dobrý deň 🙂
  ďakujem veľmi pekne za tento článok. Presne toto som hľadala pri príprave adventu. Mám však otázku…trošku sa neviem vyznať v niektorých súradniciach. Napríklad 1 Sam 16,1-23-17,58, alebo Gn 27,41-28,22. Myslím, že sa asi iba vlúdila chybička, no mohli by ste to prosím nejako opraviť alebo objasniť? 🙂
  Ďakujem veľmi pekne.
  Požehnaný advent

  • Mate pravdu, je to velmi nezrozumitelne, pokusim sa to opravit tak, aby sa to dalo pochopit.
   Tie suradnice, ktore uvadzate: 1 Sam 16,1-23-17,58 znamená, že čítame v kapitole 16 verše 1-23 až po verš 58 v kapitole 17 (prakticky sú to celé dve kapitoly 16 a 17). Gn 27,41-28,22 znamená, že čítame od verša 41 v 27. kapitole po verš 22 v 28. kapitole.

 2. Veľmi pekný článok 😊už dávnejšie o výrobe jesseho stromu uvažujem .. budeme však len kreslut a vystrihovať symboly , na ich vyrábanie, žiaľ nie je času . Škoda , ja tu vlastne ani veľa veriacich kamarátok nemám , takze Vamv dobrom závidím takú krásnu skupinku žien, s ktorými môžete zdieľať aj takú vec ako jesseho strom 👏🏻😊 bývam v ba, takze ak budete robiť podobnú aktuvitu, rada sa pridám 😊

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno