Ako vo vašej rodine prežívate Advent? (Anketa)

2
1894

Adventné obdobie máme pred dverami. Ak hľadáte, ako ho prežiť s deťmi vo vašej rodine, pozývame vás načerpať inšpiráciu na adventnej  návšteve v piatich rodinách. Nech sa páči, vstúpte!

Mária a Martin, deti: 6, 3 roky

Náš Advent máva také dva základné „oporné body“. Tými sú (jednoduchý) adventný veniec a tiež pomerne jednoduchý adventný kalendár. A oba tieto predmety nás privádzajú k modlitbe. Každé ráno deti otvoria okienko/obáločku adventného kalendára, kde sa skrývajú mená rodín našich priateľov, blízkych, známych. Celý deň potom strávime s danými ľuďmi v myšlienkach, modlitbe a podľa možností im aj dáme vedieť, že sme v ten deň mysleli práve na nich.

Potom večer sa modlíme okolo adventného venca, čo má takú inú atmosféru ako bežne cez rok. Opäť si pripomenieme aj priateľov z kalendára, odovzdáme celý prežitý deň… No a pomedzi to sú drobné príležitosti, kedy sa rozprávame o tom, že očakávame Vianoce, a teda príchod Pána Ježiša na tento svet, chystáme medovníčky, vianočné pozdravy… Tento rok by sme chceli do nášho Adventu viac zaradiť aj katechézky z Katechéz Dobrého pastiera. Uvidíme, ako sa nám to podarí.

 Lenka a Juraj, deti: 7, 5, 2 roky, 3 mesiace

Pre nás je Advent časom približovania príchodu Ježiša Krista na tento svet, čas stíšenia sa, očistenia a prípravy na tento príchod. Jeden kamarát to pekne vystihol – ako pôst si vyberie niečo, čo mu zapĺňa čas, ktorý by inak mohol venovať Bohu. Prišlo mi to ako dobrý kľúč k určeniu si pôstu. A tak sa aj ja budem snažiť nasmerovať tento rok našu rodinku:

  • k skorším vstávaniam, aby sme stihli každodennú rannú sv. omšu,
  • k vylúčeniu cukroviniek z nášho jedálnička, lebo sa mi zdá, že trávim veľa času určovaním a doťahovaním sa: kedy, prečo a koľko si deti môžu dať sladkostí,
  • a nakoniec, k spoločnému naplánovaniu a nákupu potravín na celé týždenné menu, aby som nestrácala čas každý deň uvažovaním, čo dnes uvarím, a čo k tomu potrebujem rýchlo dokúpiť, resp. prečo zrovna nechce zvyšok rodiny jesť to, čo som narýchlo dala dokopy.

Po vzore kamarátok sa chystáme s deťmi napísať na papieriky mená rodín a priateľov a každý večer vytiahneme jeden papierik z pohára a za nich obetujeme našu spoločnú modlitbu. Do druhého pohára budeme vhadzovať, za čo sme v ten deň vďační / čo sa nám páčilo na ktorom členovi rodiny, že to urobil. Tieto lístočky rozbalíme na Štedrý večer a spoločne si prečítame.

 

 

 

 

 

 

Katka a Tomáš, deti: 19, 16, 13, 7, 2 roky

….urobíme si adventný veniec a pri stolovaní si vždy zapálime sviečku/y,

…..plánujeme si vzájomne prekvapenia pod stromček,

…..ideme spolu na spoveď,

…..podľa chuti detí sa s mladšími zapájame do adventnej aktivity v našom kostole,

…..pečieme spolu s deťmi vianočné pečivo.

Zuzka a Juraj, deti: 10, 8, 5 rokov

Advent, čas očakávania, čas prípravy. Odkedy máme deti, tak sa snažíme túto dobu ozvláštniť, a to hlavne tak, aby sme poukázali na Toho, ktorý prichádza, aby sme sa tešili na Dieťa Ježiša, ktoré je zároveň Kráľom našich životov.

  • Máme adventný veniec, ktorý si nechávame posvätiť, máme ho na jedálenskom stole a každý deň sa pri ňom modlíme. Robíme si ho sami, snažíme sa o jednoduchosť (veď ešte nie sú Vianoce) a zachovanie symbolov – kruh, zelené vetvičky a prírodniny, sviečky fialovej (liturgickej) farby.
  • Tento rok máme v pláne zdobiť Jesseho strom, inšpiroval ma k tomu tento článok.
  • Snažíme sa čítať si s deťmi nejakú peknú adventnú knižku, výber je naozaj veľký. Minulý rok sme objavili knihu Vianočné mystérium a bolo to nádherné tajomné čítanie podľa mňa skôr pre školákov, ale aj najmladší vydržal. Keď som sa teraz detí spýtala, či si ju budeme čítať aj tento rok, tak nastal radostný výkrik: „No jasné!“ Už sa teším, ako budem čítať a keď Jozue udrie palicou o zem, tak naše deti spolu s ním budú volať na celý dom: „Do Betlehema! Do Betlehema!“
  • Pred viacerými rokmi sme robili veľmi peknú aktivitu, kedy sme každý deň Adventu našli na okne nejakú postavičku alebo rekvizitu z betlehemskej scény. Tak sme si vytvorili celý betlehem, ktorý mávame pod stromčekom a deti si počas sviatkov môžu prehrávať scény z Ježišovho narodenia.
  • Vianočný deviatnik – v našej obci je zvykom modliť sa deviatnik pred Vianocami pred obrazom Svätej rodiny. Aj my sme v skupine 9 mladých rodín s deťmi a stretávame sa každý večer v inej rodine. Modlíme sa, spievame, strávime spolu čas, deti sa zahrajú. Je to dosť náročné na čas v tom predvianočnom strese, ale každoročne máme z toho radosť.
  • Pred dvoma rokmi som prepojila predchádzajúce 2 aktivity a z betlehemových postavičiek a úryvkov zo Svätého písma sme si vytvorili deviatnikovú cestu do Betlehema. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.241515189605661&type=1&l=3888c2d17c

Miška a Peťo, deti: 9, 7, 4, 1 rok

Ako budeme v našej rodine tento rok prežívať Advent? Tak teda voňavo a s postavami zo Svätého písma. Voňavo pri našom adventnom venci z perníkov, ktorý na Vianoce decká s veľkou chuťou zjedia. Každú adventnú nedeľu si s deťmi nakreslíme – vytvoríme jednu postavu zo Svätého písma, ktorej sa bytostne dotýkalo čakanie na narodenie Spasiteľa a v rámci večernej modlitby sa budeme spolu o tej osobe rozprávať. Najprv budeme premýšľať nad zmyslom hlasu na púšti, ktorý symbolizoval sv. Ján Krstiteľ, pokračovať budeme cez postavu trpezlivého pestúna Pána Ježiša, sv. Jozefa. Tretia adventná nedeľa bude patriť Panne Márii a na záver Adventu si znázorníme plod čakania, osobu Ježiša Krista – Jezuliatka. Najväčšou výzvou Adventu je to, aby decká pochopili, že jedinou a obrovskou radosťou je, že miesto v jasličkách – v konečnom dôsledku v našich srdciach, neostane prázdne. Túto výzvu, my ako rodičia, opäť do našej aktivity počas Adventu vkladáme a tešíme sa na ňu…

 

Foto: súkromný archív respondentov

2 komentárov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno