Odkiaľ pochádzajú adventné kalendáre?

0
902

Táto tradícia sa stala populárnou na začiatku 20. storočia.

Približne v tomto čase sú obchody plné adventných kalendárov. Existuje dokonca aj kalendár Lego Hviezdne vojny, ktorý každý deň odkryje jeden kúsok lega. To, čo je teraz komerčnou nutnosťou predvianočného obdobia, začalo skromne v tlačiarni v Nemecku.

V roku 1908 Gerhard Lang, pracujúci v tlačiarni v Nemecku dostal nápad založený na tradícii z jeho detstva. Langova mama pre neho vyrábala adventný kalendár tak, že na kúsok kartónu pripla 24 malých cukríkov. Rozhodol sa navrhnúť svoju vlastnú verziu a vytvoril farebné obrázky pripevnené na kartón. Historici vo všeobecnosti uznávajú Langa za tvorcu prvého tlačeného adventného kalendára.

Čoskoro nasledoval kalendár, ktorý mal malé dvierka, ktoré sa po jednom otvárali každý deň, ako príprava na Vianoce a táto novinka sa v Nemecku stala veľmi populárnou. Do 50-tych rokov sa tieto kalendáre stali zložitejšími a obsahovali čokoládu na každý deň v decembri. Odtiaľ sa tento každoročný zvyk rozšíril do celej Európy a Spojených štátov a teraz je to jeden z najpopulárnejších zvykov, hneď po vianočnom stromčeku.

Dôvodom prečo adventné kalendáre začínajú 1. decembra, a nie na začiatku liturgického obdobia, je široký rozptyl dátumov, kedy advent začína. Na začiatku boli tieto kalendáre používané znova a znova každý rok a to, že začínali 1. decembra umožňovalo odložiť kalendár na budúce použitie. Z tohto sa postupne vyvinul široko prijímaný štandard, a hoci sa každý rok vyrábajú nové adventné kalendáre, tradícia začínať kalendár 1. decembra sa udržala.

Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako sa pripraviť na radostný deň Vianoc a buduje v nás očakávanie, kedy ten deň konečne príde.

Link: https://aleteia.org/2017/12/07/where-did-advent-calendars-originate/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Zdroj fotka: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno