Vedeli ste, že tento rok sa Advent začína už v novembri?

0
6104

Tak ako Vianoce sa začínajú svojím spôsobom Adventom, rovnako Advent sa začína svojím spôsobom už v novembri. Totiž, tak ako prežitie Vianoc závisí od toho, ako sa na ne počas Adventu pripravíme, rovnako prežitie Adventu závisí od toho, ako sa naň pripravíme.

Ak zmeškáme november, ocitneme sa na prahu Adventu približne s týmto zoznamom úloh: duchovná príprava, darčeky, pozdravy, pečenie, upratovanie. Do toho rodiny školákov vedia, že december je čas rôznych vianočných besiedok a pracujúci zasa vedia, čo všetko je absolútne nevyhnutné stihnúť pred koncom roka. To nie je málo. Ak teda nechceme, aby nám Advent a následne aj Vianoce pretiekli pomedzi prsty, je načase dobre sa pripraviť. V tíme zastolom sme pre vás pripravili malú pomôcku:

  1. Spíšte si už v novembri zoznam úloh, ktoré vás v decembri čakajú. Chvíľku, takú dlhú ako len potrebujete, sa zamyslite a vyškrtnite zo zoznamu všetko, čo je v ňom navyše. Potrebujeme sa naučiť hovoriť áno tomu, čo je skutočne dôležité, a nie tomu, čo počká. Napríklad také umývanie okien sa dá absolvovať aj inokedy než bezprostredne pred Vianocami. Je úžasné mať na vianočnom stole hojne domácich koláčikov, no ich pečenie by malo byť príjemným rodinným časom, a nie súťažou, v ktorej sa predbiehame so susedou alebo švagrinou.

 

V tíme zastolom sme pre vás pripravili malú pomôcku. Najrôznejšie predvianočné úlohy sme spísali a zoznamu sme dali peknú, čierno-bielu maľovankovú podobu, ktorá určite poteší vaše deti. Zoznam si môžete stiahnuť TU a personalizovať. Zvýraznite si to, čo je pre vás naozaj dôležité a pokojne preškrtnite to, čo počká, resp. sa dá urobiť ešte pred Adventom. Do voľných riadkov pripíšte, čo vám v zozname chýba. Hotovo.

 

  1. V prípade, že hľadáte spôsob adventnej prípravy, ktorý by šiel na podstatu a spájal by celú rodinu, máme pre vás overený tip – Jesseho strom! Jesseho strom je krásny spôsob prípravy na Vianoce, pri ktorom si rodina každý deň číta presne stanovenú stať zo Svätého písma. Počas Adventu takto postupne číta dejiny spásy od stvorenia až po narodenie Mesiáša. Krásne je, že každému čítaniu zodpovedá nejaký symbol, ktorý môžu v daný deň deti zavesiť na strom – Jesseho strom. Či to bude skutočná jedlička, zopár vetvičiek vo váze alebo papierová šablóna nalepená na dverách, to už je na vás.

Aj pri Jesseho strome sme pre vás pripravili malú pomôcku. Vlastne dve. Prvou je možnosť zapojenia sa do Adventnej výzvy. Výzvou chceme povzbudiť a prepojiť rodiny pripravujúce sa na Vianoce prostredníctvom Jesseho stromu. Pridajte sa do výzvy TU a každý večer si nájdete na FB pripomienku s čítaním na ďalší deň spolu s nejakým duchovným tipom. Vo výzve nájdete kopec povzbudenia, podpory a inšpirácie.

Druhou pomôckou je zoznam čítaní spolu s papierovými symbolmi na stiahnutie. Stiahnuť si ich môžete TU (zoznam čítaní) a TU (symboly). Dokument si stačí stiahnuť a vytlačiť. Do vystrihovania symbolov môžete podľa veku vašich detí zapojiť aj ich. Jednotlivé symboly sú vlastne maľovanky. Deti milujú, keď počúvajú Božie slovo daného dňa a môžu hádať, ktorý symbol zodpovedá aktuálnemu čítaniu. Nechajte ich počas Adventu symbol daného dňa vymaľovať a nalepiť alebo na šnúrke zavesiť na strom.

Viac o Jesseho strome ako praktickom spôsobe, ako ísť v rodine počas Adventu na hĺbku, si môžete prečítať v tomto článku.

  1. Napokon – k Vianociam vo väčšine rodín patrí aj vzájomné obdarovávanie sa. Ak si chcete toto políčko zo svojho zoznamu úloh vyškrtnúť ešte pred začiatkom Adventu, dovoľujeme si dať do vašej pozornosti zopár milých a zmysluplných či už darčekov alebo vecičiek, ktoré môžu deťom pomôcť pripraviť sa na Vianoce.

Materiály na vianočnú prípravu nájdete v našom obchodíku. Ide o rôzne milé kreatívne pomôcky, pri ktorých pracujú detské rúčky, ale i hlavičky. Pri týchto aktivitkách sa dá stráviť pekný rodinný čas pretkaný hlbokými detskými úvahami.

K samotnému sláveniu Vianoc nerozlučne patrí betlehem. Máte už? My v tíme zastolom sme si dlho lámali hlavu a hľadali sme betlehem, ktorý by bol krásny (o gýčové nie je núdza) a zároveň by bol vhodný aj do detských rúčok. Napokon sme sa rozhodli inšpirovať sa Katechézami Dobrého pastiera a vyrobili smetakýto krásny betlehem. (Betlehem sa budeme snažiť naskladniť začiatkom do polovice decembra 2019. Aktualizované 25.11.2019)

Ide o ručnú prácu. Figúrky z dubu vysústružil pán stolár z Rajeckej doliny a do odolnej koženky ich obliekli šikovné ruky našej pomocníčky Dominiky. Svoj domov našli v tomto „betlehemskom domčeku“ – jednej z diorám Katechéz Dobrého pastiera.

 

Napokon dávame s veľkou radosťou a hrdosťou do vašej pozornosti našu novinku – „So svätými k Bohu“ – sadu 50-ich kartičiek s obrázkami, životopismi svätých a kreatívnymi tipmi na slávenie jednotlivých sviatkov v rodine.

Kartičky majú pohľadnicový formát a jemný lamino náter, ktorý ich ochráni pri používaní detskými rúčkami. Súčasťou balenia je aj prehľadný kalendár a stojan z masívneho dreva, do ktorého môžete obrázok svätého daného dňa vložiť a položiť na stôl či do modlitebného kútika.

No a samozrejme adventnú a nielen adventnú, ale celoročnú prípravu na nedeľnú sv. omšu vám uľahčí Nedeľný bulletin (pre školákov) a Katechézky pre najmenších (3-6-ročných) v tlačenej podobe.

 

Veru tak. Rovnako ako Vianoce sa začínajú Adventom, Advent sa začína novembrom. Nezmeškajte ho. Stiahnite a vytlačte si zoznam úloh, pridajte sa do Adventnej výzvy a získajte prístup k zoznamu čítaní a symbolom k Jesseho stromu, a napokon – nechajte sa pri výbere vianočných darčekov inšpirovať našou ponukou, ktorú sme pre vás pozorne pripravili.

Titulná fotka: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno