Jeruzalem v Ježišových časoch (materiály na domácu katechézu na stiahnutie)

3
1565

Prežívame Veľký týždeň, v ktorom si opakovane pripomíname nesmiernu lásku nebeského Otca voči nám. Veľký týždeň je bohatý na dôležité udalosti zo života Ježiša, krásne state z Písma, špecifické obrady v kostoloch. Tento rok Veľkú noc kvôli koronavírusu budeme tráviť v našich domácnostiach a rodinách. Môžeme ich premeniť na „dejisko“, kde sa budú udalosti Veľkého týždňa odohrávať. Dávame vám k dispozícii podklad – model mesta Jeruzalem, ktorý si môžete spoločne vo vašich rodinách spraviť ako aktivitu. Zapojiť sa môže každý člen rodiny, malý alebo veľký. Aktivita je určená pre deti od 3 – 4 rokov. Samozrejme, každú vekovú skupinu zaujme niečo iné a veríme, že sa navzájom obohatíme. Výsledné dielo nemusí byť esteticky dokonalé; nech je také, aby nám viac priblížilo Božiu lásku. Aby sme sa vďaka tejto aktivite stretli s Ježišom vo Večeradle, v Getsemanskej záhrade, na Via Dolorosa, na Kalvárii… no najmä, aby sme na Veľkonočnú nedeľu našli odvalený kameň a prázdny hrob. Nech zmŕtvychvstalý Ježiš zapáli naše srdcia, naše rodiny.

Materiály pre tvorbu Jeruzalema Ježišových čias si môžete stiahnuť TU.

Download the PDF file .

.

Úvodná fotografia: pexels

3 komentárov

  1. Rafa by som poukazala na nezrovnalosti, ktore sa v obrazkoch vyskytuju:
    Prve obrazky, ktore navadzaju na tvorbu hradieb Jeruzalema a miest, ktore sa v evanjeliu spominaju v poslednych hodinach Jezisovho zivota, by som upravila podla mapy, ktora je uvedena nizsie.
    Pilat nebyval v pevnosti Antonia, ale – ako bolo zvykom dobyvatelov – v palaci Herodesa Velkeho. Herodes Antipas byval pravdepodobne v Palaci Hasmoneovcov. V pevnosti Antonia byvala posadka rimskych vojakov. Podla nalezov z min.roka aj krizova cesta, ktora podla tradicie vychadzala z pevnosti, sa bude musiet asi prehodnotit – to vsak nie je predmetom zaujmu v tomto clanku 😉

  2. Dakujeme velmi pekne za pripomienky. Priznavam, ze nie som v tejto problematike odbornik a zaroven Vam dakujem, ze ste ma inspirovali oslovit knaza biblistu na spripomienkovanie textu. Dokument, ktory je aktualne zaveseny na webe, je so zapracovanymi pripomienkami (jeho podstata sa nelisi oproti prvotnemu dokumentu). Dokument je urceny pre deti, aby si vedeli lepsie predstavit posledne Jezisove dni. Dovolim si pripojit pohlad biblistu: „Mnohe veci sa priebežne objavujú, potom ďalšie, ktoré trochu korigujú tie predošlé. To, čo predstavujete je jednoducho tradičné usporiadanie miest dotýkajúcich sa Ježišovho umučenia, smrti a zmŕtvychvstania v Jeruzaleme, v hrubých rysoch, ktoré nebolo zatiaľ vážne spochybnené. Je pravda, že Pilát nebýval v pevnosti Antónia, ale nie je isté, kde presne bol, a niektorí vravia, že sa tam mohol nachádzať, keď vynášal súd. A keby to tak náhodou historicky nebolo – hoci mám pochybnosti, či by sa tento fakt miesta súdenia dal nejako ináč potvrdiť – máme v Jeruzaleme starobylú tradíciu modlitby krížovej cesty, prakticky od križiackych dôb. A tá vedie od niekdajšej pevnosti Antónia, nesie meno „via dolorosa“, a končí v Bazilike Božieho hrobu, a jej súčasťou je i Kalvária (keďže obe miesta boli blízko seba, ako o tom píše aj Evanjelium podľa Jána). Neznamená to, že každý nový archeologický nález – ktorý je niekým interpretovaný a nemusí byť nevyhnutne interpretovaný správne – by nútil františkánov každých pár rokov meniť priebeh krížovej cesty. Podstatnejšie je niečo iné ako to, či to bolo sto metrov tým smerom alebo oným. Kľúčové miesta sú Kalvária a Hrob – a tie miesta neboli nijako seriózne spochybnené, ani archeologicky.“

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno