Je vyhlásenie nulity manželstva kľúčom ku skutočnému šťastiu?

6
1216

…alebo  “Hľadaj radosť v Pánovi a dá ti, za čím tvoje srdce túži“

Možno trocha provokatívna otázka. Skutočnosť je tá, že keď nás s manželom civilne rozviedli a ja som vedela, že existujú relevantné dôvody na cirkevné rozviazanie nášho manželstva, okamžite som sa zamerala na to, aby naše manželstvo bolo cirkevne rozviazané a to čo najskôr…

Prečo? Myslím, že preto, lebo som videla veci čiernobielo. Mala som pocit, že je to jediná vec, ktorá mi môže prinavrátiť stratené šťastie. Budem znova slobodná a vydám sa za nejakého dobrého muža, zabudnem na všetko, čo sa stalo a hotovo… Jasné ako facka. Nič iné mi zmysel nedávalo a nič iné som ani nechcela pripustiť.

Po istej dobe som si našla priateľa, tiež bol veriaci a tak bol ochotný spolu so mnou čakať na „ten papier“. No „papier“ nechodil. Prešiel rok, dva, tri a nič… Modlili sme sa za to my, ale aj ľudia v okolí, prosili sme Boha, aby niečo spravil a On akoby nič nerobil, akoby sa všetky modlitby strácali v nejakej čiernej diere… „Čo Boh nepočuje? Snáď nie je hluchý? Alebo mu na mne nezáleží? O čo Mu vlastne ide? Aký zmysel má celé toto čakanie?“. To boli otázky, ktoré som si stále častejšie kládla a odpoveď neprichádzala. Kňaz na spovedi mi čosi splietal o tom, že čakanie má zmysel, je to čas očisťovania… Vtedy som nerozumela jeho slovám. Ja som chcela len jedno, verila som, že len to ma môže spraviť šťastnou…

Našťastie u Boha fungujú veci úplne inak. Raz mi ktosi povedal, aby som sa tak kŕčovito neupínala na to, kedy a či bude moje manželstvo rozviazané, ale aby som to celé odovzdala Bohu. Aby som sa vzdala mojich predstáv a nechala to na Boha. Bolo to obdobie, keď sa Boh začínal dotýkať môjho srdca. A keďže som už nevedela ako ďalej a mala som pocit, že som vyskúšala úplne všetko, rozhodla som sa poslúchnuť túto radu. Odovzdala som svoju predstavu o mojom šťastí Bohu a upriamila som svoj zrak na Neho.

A vtedy sa môj život začal meniť. Boh mal zrazu priestor na to, aby mohol konať v mojom živote. Ukazoval mi, ako ma veľmi miluje, ako je celý čas so mnou a aj to, že Jemu veľmi záleží na mojom šťastí. Čím viac som bola s Ním, čím viac času som trávila v Jeho prítomnosti, tým bol môj život viac naplnený. A ja som sa mnohokrát pristihla pri tom, že som šťastná. Aj bez „toho papiera“, ktorý tu stále nebol. Otvorili sa mi oči a ja som prišla na to, že nie je dobré byť vo vzťahu so žiadnym mužom a že mám byť verná svojmu manželovi, keďže moje manželstvo stále trvalo. A keď som sa zriekla svojho vtedajšieho vzťahu a odovzdala som ho Bohu, už mu nestálo nič v ceste k tomu, aby som mohla žiť svoj život v plnosti s Ním. Zrazu som úplne chápala, čo znamená hľadať radosť v Pánovi. Jasné, že prišli aj ťažké chvíle a pochybnosti… Tie sú tu vždy. No Boh mi dával silu ich prekonať, doslova ma prenášal cez mnohé situácie.

V novembri 2014 mi po 7 rokoch čakania prišiel doporučený list … Tušila som, že čas čakania sa naplnil… Večer predtým, ako som mala ísť po list, som zašla do kaplnky. Ako som tam tak kľačala na kolenách, mi to zrazu celé došlo… Bez ohľadu na výsledok, bez ohľadu na to, aká je v tom liste odpoveď, najdôležitejší v mojom živote je BOH a môj vzťah s Ním… A toto ma celé tie roky učil. BOH je ten kľúč ku skutočnému šťastiu…

Keď som si na druhý deň otvorila list, v ktorom bolo potvrdenie o rozviazaní manželstva Svätým Otcom bola som vďačná Bohu za všetko. A najviac asi za ten milostivý čas čakania a očisťovania…

“Hľadaj radosť v Pánovi a dá ti, za čím tvoje srdce túži“ (Ž37, 3-4)

 

foto: pixabay.com

6 komentárov

 1. Milá pani Magdaléna,už niekoľko dní cchodím na túto stránku a vždy si všetko prečítam. Som sedem rokov rozvedená a sedem rokov sa modlím za obrátenie manžela,ktorý ma opustil kvôli inej žene. Neustále prosím Boha,aby urobil zázrak,aby dal manželovi nové srdce,aby sa ho hlboko dotkol. Je to veľmi vyčerpávajúce,niekedy mám pochybnosti o tom,či ma Pán vôbec počuje,alebo ma ignoruje.Od rozvodu,až do tejto chvíle som manželovi stále verná…Po prečítaní Vášho príbehu som s búšiacim srdcom povedala Pánovi to isté,čo Vy“Pane odovzdávam Ti svoju predstavu o mojom šťastí“ Budte požehnaná!

 2. Milá Magdaléna, veľmi ma potešil tvoj článok, ale iba jeho časť o tom, že jedine Boh je zdrojom nášho šťastia a áno, cez čakanie nás oslobodzuje, očisťuje, robí silnejšími a ukazuje nám Jeho plán pre náš život.
  No nesúhlasím s tým, že Boh nakoniec vyslyšal prosbu o anulácii manželstva. Boh nenávidí rozvod, to znamená, že nenávidí anuláciu a určite anulácia nepochádza od Neho. Jediný dôvod na rozvod je smilstvo (to znamená nečistota ešte pred uzatvorením manželstva). Teda aj cudzoložstvo je hriech, ktorý s Božou pomocou dokážeme odpustiť.
  Keď sme dávali sľub Bohu a nášmu manželovi, bol to sľub na celý život. Preto, či je vaše manželstvo anulované, či nie Cirkvou, pred Bohom je navždy platné a stále vás vidí ako jedno telo.
  A vám Marika by som chcela povedať, že možno sa Boh najskôr zameriava na zmenu vás-ženy, srdca rodiny a potom príde na rad váš manžel. No ani takéto manželstvo nie je pre Boha problém. On môže zachrániť všetko, ak Mu my nestojíme v ceste 🙂

  • Zdravim vas, pani Eva. Mate pravdu, ze Boh moze zachranit akekolvek manzelstvo. Ale ak sa vyhlasi nulita (a to je nieco ine ako rozvod), znamena to, ze manzelstvo bolo kvoli nejakym dovodom (najcastejsie boli tito ludia oklamani svojim partnerom) vysluzene neplatne, teda v skutocnosti neexistovalo. Ak to uznava papez, treba to akceptovat. A spomente si, co povedal Jezis Petrovi: Co rozviazes na nebi, bude rozviazane v nebi.

 3. Vážené dámy. Úplne náhodne som sa dostal k článku, ako aj k vašim príspevkom, ktoré ma však veľmi oslovili. Tiež ma manželka opustila pred 3 rokmi. Teraz už viem, že je v tom chlap . Podľa jej názorov si môže robiť čo chce lebo je, ako hovorí „slobodná“ ( milný výraz pre civilne rozvedenú) Chcem sa Vám poďakovať za názory, ktoré mi dodali novú chuť vo vernosti čakať na jej návrat a znovu sa učiť dôverovať Bohu v naše spoločné obrátenie a zmenu postojov a názorov. Som rád, že pre Boha rozvod a nevera nie je problém aj keď z toho nie je nadšený. Dúfam, že mu až tak veľmi nestojím v ceste a nehatím jeho snahu k obnove nášho manželstva v tomto chaotickom svete plnom mylných názorov, kedy nenormálne považujeme za „normálne“, choré za „zdravé“ a nemorálne za „prejav slobody“. Vďaka za povzbudenie .

 4. Pani Eva, možno že nerozumiete, o čom píšu Magdaléna s Marikou, možno, že ked nenosíte ich topánky, nemusíte sa celkom triafať do ich skutočnosti ako ju ony prežívajú a súčasne ako prežívajú svoju vieru so vzkrieseným Kristom. Myslím, že svedectvo pani Magdalény je dostatočne výpovedné a samo o sebe nepotrebuje kozmetické úpravy. V tejto veci si treba iba uvedomiť hlbku a rozsah Slova Iz 55,8. Vo vzťahu k Bohu sme ľudia na jednej lodi. Boh je jedinečný, stále nový a ako skala pevný. Ku každému, kto Ho hľadá sa skláňa a ponuka mu viac ako priateľstvo. V Ježišovi je nám bižší ako brat a rozumie ženskej duši lepšie ako si myslíte. Lebo Jeho myšlienky nie sú našimi myšlienkami a Jeho cesty nie sú našimi cestami. A tak je to dobre. Budte požehnaná Eva a žehnajte svojim sestrám.

 5. V nulite manželstva sa nejedná o rozviazanie manželstva, ale o vyhlásenie manželstva od počiatku za neplatné. Nie je to žiaden cirkevný rozvod, také niečo neexistuje. Na začiatku manželstva stála nejaká prekážka. Vysvetlím čo to je manželstvo, je to ako keď sa počne dieťa, dve bunky sa spoja. Tak aj v manželstve spojením dvoch ludí vnikne jedno telo, telo Kristovo. No môže tu byť nejaká prekážka, ako pri počatí, vtedy dieťa sa nepočne, tak aj v manželstve, také manželstvo nevznikne.Žijú akoby v manželstve, ale ich manželstvo neexistuje, nie sú jedným telom. Vtedy cirkev skúma príčiny, ak by sa takýto ludia znovu chceli vrátiť k sebe, museli by odstrániť prekážky, a znovu vyslúžiť manželstvo pred Bohom, inak by po vyjadrení cirkvi žili v smilstve, pretože nie sú manželia.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno