Čítanie aj pre zaneprázdnených

0
417

Ako mladá mamička som sa často ocitla v situácii, ktorá je určite známa aj mnohým z vás: z police sa na mňa provokačne usmieva môj už nekonečne dlho odložený bestseller. Trúfalo som po ňom siahla, začala čítať, veď deti spali, tak som si to hádam mohla dovoliť.  Prečítala som desať strán. A knihu som pekne uložila so záložkou do police dúfajúc, že ju čoskoro opäť budem držať v ruke. Omyl! Než som ju znova otvorila po tom, ako som vyriešila neodkladné a nekončiace problémy svojich ratolestí a možno aj manžela, tak som aj zabudla, o čom vlastne tých desať spomínaných strán bolo. 

Keď sa to opakovalo niekoľkokrát,  tak som si pre toto obdobie našla svoje špeciálne čítanie, ktoré som dovtedy nevyhľadávala.  Sú to knihy s krátkymi, veselými, povzbudivými či poučnými príbehmi. Väčšinou jeden príbeh na jednej alebo dvoch stránkach, skrátka relax v podobe milého čítania. Konečne to bolo niečo, čo som mohla prečítať dnes a spokojne sa ku knihe vrátiť o týždeň a nič mi neušlo. Aj keď mi už deti podrástli, stále mám po ruke aj jednu takúto knihu. Ak sa chcete pridať, tak neváhajte, niektoré moje voňavé (áno, ovoniavam knihy) papierové objavy vám rada predstavím:

Milosrdenstvu v ústrety  ( Alebo ako to vyzerá z druhej strany spovednej mriežky – Ján Knapík)

Táto kniha je v super kabelkovom formáte, vezmete si ju aj do čakárne u lekárky. Nájdete v nej humorné príbehy zo služby vysluhovania sviatosti zmierenia, ktoré odkrývajú vnímavú dušu kňaza, ten sa s nami delí o svoje skúsenosti. Bystré postrehy prezrádzajú jeho rokmi nadobudnutý pohľad do zákutí ľudskej duše a osviežujú prežívanie samotnej spovede. Sympatická je jeho chápavosť a ľudskosť, najmä pri úkone vyznania hriechov, keď nám – spovedajúcim sa – je najviac horúco a vôbec nie príjemne! Pri čítaní sa budete miestami smiať a miestami žasnúť. Kniha je doplnená o ilustrácie, ktoré sú príjemným spestrením už aj tak dosť zaujímavej knihy.

Úsmevné príbehy lietajúceho pátra  (Elias Vella)

Väčšina príbehov v tejto knihe je naozaj úsmevných – niekedy som aj vybuchla od smiechu až sa mi zarosili oči.  Ale niekedy sa otec Elias ocitol aj vo veľmi nebezpečných a vážnych situáciách. Stretol sa aj s rodinami mafiánov, zakúsil aj, čo je to malária alebo cestovanie na lodi plnej hmyzu. Priznám sa, že jeden príbeh ma aj veľmi dojal. Prekvapilo ma, koľko krajín otec Elias precestoval a ako sa dokázal prispôsobiť rôznym situáciám alebo vykľučkovať z toho tak, aby nikoho neurazil. Pri tejto knihe si oddýchnete a naozaj „vypnete“.

Boh počúva (Lorene Hanley Duquin)

Sú to skutočné príbehy vyslyšaných modlitieb. Autorka zozbierala rozličné skúsenosti reálnych ľudí zápasiacich v modlitbe. Títo ľudia sa modlili za fyzické zdravie, za radu, vedenie a múdrosť pri rozhodovaní na dôležitých životných križovatkách. Volali k Bohu s prosbou o duchovné či duševné uzdravenie a neraz prosili i o nepredstaviteľný zázrak. Boh počúva a odpovedá spôsobom, ktorý je niekedy obyčajný a inokedy mimoriadny.

Posledný list (Bruno Ferrero)

Obľúbený autor Bruno Ferrero sa vyznačuje vecnými, jednoduchými a pútavými príbehmi, ktoré sú krátke, no vo vnútri človeka mnohokrát doznievajú ešte veľmi dlho. Iná nie je ani najnovšia publikácia Posledný list, v ktorej nájdeme opäť množstvo krásnych príbehov obohatených o plnofarebné ilustrácie.

Ami Pavlišinová

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Úvodná fotografia: www.pexels.com

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno