Blog: Frustrovaná z domácnosti? Na najlepšej ceste ku svätosti!

0
264

Stalo sa vám už niekedy, že ste upratovali svoju kuchyňu po dvoch zanedbaných dňoch? Aj vám sa zdalo, akoby to vyzeralo, že to neboli dva dni, ale dva týždne? Musím sa priznať, že mne sa to občas stáva. Okrem toho, že ma to neskutočne frustruje, učí ma to jednej životne dôležitej veci. Ak sa o svoj vnútorný život viery nestarám každý deň, vnútorná svätyňa mojej duše sa veľmi rýchlo zanesie…

Verím, že Boh nám dáva takéto bežné každodenné zážitky na to, aby nám skrze ne zjavoval svoje tajomstvá. Vo víre „stavovských povinností“, keď musím vymyslieť, čo idem variť, potom to nakúpiť, navariť, upratať po varení, upratať po stolovaní, pozametať dlážku po stolovaní, vyprať prádlo, vyvesiť prádlo, poskladať prádlo, dojčiť, a popri tom všetkom mojkať deti, hrať sa s nimi, ísť s nimi na prechádzku, atď. … je ľahké zabudnúť na to, že moja duša potrebuje rovnakú pozornosť a starostlivosť ako moja domácnosť a deti.

Boh mi na mojej domácnosti ukazuje, že tak ako rýchlo sa zanáša neporiadkom ona, rovnako aj moja duša je po každom dni zanesená prachom všedných hriechov. Svätyňa, v ktorej prebýva Boh sa zapĺňa neporiadkom a ani mne sa už do nej nechce vojsť, nieto žeby sa v nej dobre cítil Boh sám.

A tak som si zaviedla večerné upratovanie svojej duše. Každý večer po tom, čo deti zaspia sa snažím zapáliť si v spálni sviečku a pri jemnej hudbe pravidelného detského odfukovania hľadím na ikonu Sv. Trojice a Sv. Rodiny zároveň a nechávam Tajomstvo, ktoré skrze ňu žiari prežiariť aj moju dušu. Odprosujem Boha za to, čo som v ten deň spackala, prosím ho, aby zacelil rany, ktoré som nechtiac spôsobila svojim deťom a spievam pritom chválospev vďačnosti za milujúceho a milovaného manžela, za tých dvoch krásnych zdravých prackov, ktorí ma vysávajú denno-denne zo všetkej energie, za mier v našej krajine i za to, že Boh to so mnou ešte stále nevzdal a z mojej duše sa neodsťahoval.

Niekedy to večerné upratovanie duše ide síce na úkor večerného upratania domácnosti, no som presvedčená, že aspoň nateraz je to tak správnejšie než naopak. A raz, keď budem veľká a zdatná gazdiná, zvládnem upratať obe.

 

Zdroj fotografie:www.pixabay.com