Ako v manželskom živote nezabudnúť na svojich single kamarátov

0
659

Česť výnimkám, ale moja osobná skúsenosť a prax mojich kamarátov ukazuje, že naši kamaráti v manželskom živote ľahko zabudnú na svojich kamarátov, s ktorými vymetali bary, chodili na výlety a prežívali ťažké chvíle. Úplne chápem, že je na to pádny dôvod, lebo manželský život prináša so sebou iné povinnosti a času je menej. Ak však chcete pomôcť svojim single kamarátom, tak si sem-tam nájdite čas aj na nich a nezabúdajte, že aj vy ste niekedy single boli. Ako na to?

Trávte s nimi čas

Už len preto, aby sa nakazili manželským životom, videli, ako je vám dobre a boli viac motivovaní nasledovať váš vzor. Tento krok zároveň dáva aj vám ako manželom istú dávku potrebnej sebareflexie, aby sa náhodou po týchto manželských akciách nerozhodli zostať ešte trochu dlhšie vo svojom single statuse.

Pevne verím, že spoločným trávením času so svojimi single kamarátmi (samozrejme, raz za čas) sa navzájom obohacujeme, hovorím z vlastnej skúsenosti, jedných takých mám a vždy sa pri nich niečo nové naučím o manželstve, a tým sa aj ja môžem naňho pripravovať.

Mojim manželským kamarátom zase prospeje, ak im niekto postráži ich deti alebo načrú aj do iných tém a získajú tak inú optiku aj sami pre seba.

Singláča vie zarmútiť, keď sa jeho kamaráti po svadbe úplne odstrihnú a už o nich niet ani chýru ani slychu.

Zoznamujte ich

Samozrejme, s mierou. Radšej kvalitatívne ako kvantitatívne. Tým im dáte najavo, že na nich myslíte a že vám nie sú ľahostajní. Zorganizujte večeru, kde pozvete viacerých singláčov, svojho single brata posaďte vedľa single spolužiačky z vysokej školy alebo im rovno dohodnite rande naslepo.

Mňa osobne veľmi potešilo, keď mi raz moja vydatá sesternica napísala, či by som s ňou šla na kávu, že by pozvala aj svoju spolužiacku z výšky a jej brata, ktorý je tiež single ako ja. S mládencom sme to nikam neposunuli, ale už len tá ochota, že na mňa niekto v tomto smere myslel a konkrétnymi činmi sa ku mne priblížil, mi dala veľkú silu.

Vypočujte ich

Práve to niekedy úplne stačí. Oni vás počúvajú, ako sa trápite s deťmi, s manželskými novotami, s novým bytom. Vedia už skoro všetko o dojčení, plienkach a šatkovaní.

Majte otvorené uši, ale aj srdcia aj pre ich single problémy. Áno, možno sú to pre vás banality, ale nezabúdajte, že aj vy ste sa takto podobne trápili. Už len to, že ich vypočujete, im pomôže.

Nehovorte, radšej konajte

Na Slovensku sú desiatky švárnych šuhajov, ktorí by sa podľa slov mojich známych ku mne hodili. Nikdy ma však s nimi nezoznámili, vždy to ostalo iba pri slovách. Preto vás povzbudzujem, moji manželskí kamaráti, radšej menej hovorte a viac konajte. Je to ako keby ste niekomu sľúbili, že ho o týždeň zoberiete na super skvelý kolotoč v meste a potom sa minimálne rok tvárite, že ten kolotoč ani neexistuje.

Modlite sa za nich

Nenápadná, možno strelná, ale o to viac úprimná modlitba za vašich drahých single kamarátov môže robiť divy. Nemám ani čo viac dodať.

Tak ako nepamätá vôl, že niekedy teľaťom bol, tak veľmi rýchlo zabudnú mladí manželia, že len nedávno plakali do vankúša, že sú single. Milí mladí manželia, toto je otvorená výzva pre vás ‒ otvorte oči a srdcia pre svojich single kamarátov a pomôžte im, aby už do vankúšov neplakali alebo aspoň, aby neplakali sami.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno