Ako dostať vášho tínedžera od počítača (4 tipy na knihy)

0
1080

Aj vy máte doma 12-ročného chalana, ktorý svoje voľné chvíle trávi striedavo medzi počítačom, televízorom a knihám sa oblúkom vyhýba? Od malička mal knihy rád a ešte pred pár rokmi ich aj dosť prečítal. Odpor ku knihám tak zrejme nemá. Čo sa stalo? Zisťovala som, kde je problém a dozvedela som sa, že nečíta jednoducho preto, lebo nemá čo čítať!

Tak takúto odpoveď som naozaj nečakala! Preplnené police dobrodružných kníh v kompletných sadách z edícií Verne, Stopy, Karl May, Zane Grey, Louis L´Amour, ktoré si môj manžel v mladosti zozbieral, by nám mohli závidieť aj v okresnej knižnici! Začala som teda synovi vyberať a predkladať tie najlepšie a najznámejšie tituly. Bola som spokojná, že ho opäť vidím s knihou v ruke. Moja radosť však netrvala dlho. Po pár dňoch už opäť sedel častejšie pri počítači ako pri knihe. Dôvod? Toto čítanie je trápne!

A tak som pochopila, že rovnako, ako ho neoblečiem do šušťakovej súpravy a zvonových tesilákov, nebude čítať knihy, ktoré obľuboval jeho otec. Ak chcem, aby čítal, musím hľadať na inom mieste, nie v domácej knižnici.

Ak máte podobný problém, rada sa s vami podelím s výsledkami môjho bádania o niekoľko tipov na knižné tituly, ktoré môžu zaujať aj vaše deti vo veku 7-14 rokov. Niektoré z nich odobril aj môj „náročný“ syn jednoduchou rezenciou – super! Vtedy som si vydýchla a povzbudená som hľadala ďalšie, podobné knihy.

Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Kráľovskí bojovníci

Hoci táto kniha vyšla u nás ešte len pred pár dňami, v zahraničí je trilógia Kráľovských bojovníkov už dobre známa. Našla som na ňu mnoho pozitívnych hodnotení a veľakrát bola napísaná recenzia priam výbuchom nadšenia a radosti z objavenia perfektnej knihy! Niektorí rodičia ju čítali nahlas svojim deťom (a nielen tým, ktorí nevedeli čítať) a takto spoločne prežívali dobrodružstvo neviditeľného súboja, odohrávajúceho sa v duchovnom svete.

„Knihu som kúpil pre mojich synov. Na moje veľké prekvapenie zaujala aj 14-ročnú dcéru, ktorá podľa jej vlastných slov čítanie nenávidí.  Mladší synovia vo veku 5 a 7 rokov mi ju podávajú niekoľkokrát denne, aby som im čítal. Chlapci knihu milujú. Prináša im Božie slovo ako živé a pochopiteľné. Formuje ich k pozitívnymi návykom – naučiť sa pomôcť priateľovi v núdzi, mať odvahu, nehovoriť klamstvá. Kniha je veľkým prínosom pre deti každého veku i pre dospelých.“

Je dobré, že sa na slovenský trh dostala kniha, ktorá má priam živý, napínavý príbeh, plný dobrodružstiev, prekvapení a jej podstatou nie je čarodejníctvo a mágia, ale spravodlivosť, oddanosť a  duchovné hodnoty.

Juraj Vojtáš: Odvážne srdce

Aj z pera slovenských autorov vychádzajú knihy pre mladých, ktoré kvalitou nijako nezaostávajú za zahraničnou tvorbou. Juraj Vojtáš v knihe Odvážne srdce zachytáva zrod mladého hrdinu a túžbu otca získať späť synovo srdce. Tento fantasy román ponúka strhujúci a napínavý dej,  ale aj podnety na zamyslenie sa nad silou a hĺbkou otcovskej lásky, nad otázkou cti a odvahy i priateľstva. Poukazuje na dôležitosť správneho rozhodovania sa v ťažkých momentoch a ochoty brániť svoju lásku za každú cenu.  Aj keď  hlavným dejom je príbeh chlapca zachraňujúceho mladú kňažnú Caru z moci draka, hlavnou myšlienkou je láska a vzťah otca k synovi. V tomto smere je to jedinečná kniha a autorovi patrí veľká vďaka, že takýmto príťažlivým a zaujímavým spôsobom sa rozhodol vyzdvihnúť väzbu otca a syna.

Juraj Hajkovský, Marek Domes: Drakobijec – moja cesta

Kniha Drakobijec je napísaná veľmi pútavo a dobre sa číta aj mladším čitateľom. Podobne ako v predchádzajúcej knihe, aj tu sa autori zamerali na vzťah otca a syna. Ide však o úplne iný príbeh. Mladého chlapca na ceste za dobrodružstvami sprevádza neznámy Pútnik, ktorý svojimi dobrými radami chlapca usmerňuje a pomáha mu prekonávať nástrahy, s ktorými sa stretáva. Jeho prítomnosť dáva chlapcovi pocit istoty a bezpečia.

„Vynikajúca knižka, po jej prečítaní som mala chuť ju rozdávať na ulici, aby si ju mohlo prečítať čo najviac ľudí. Svet by bol určite krajší. Myslím, že to nie je kniha len pre chlapcov, mali by si ju prečítať aj otcovia a mamy a aj tí, čo sa venujú práci s deťmi a mladými. Veľmi pekne ďakujem autorom za peknú a hodnotnú knižku.“

Martin Hunčár: Tajomný Mithras

Tento ďalší fantasy román je načretím do úplne iného súdka. Prenesieme sa z čias drakobijcov do obdobia teroristických útokov a prírodných katastrof. Ale neľakajte sa! Autorovi nejde o autentické zobrazovanie pohrôm a nešťastí. Prostredníctvom boja s naklonovanými príšerami, ktoré sa vedcom vymkli z rúk sa zameriava na absolútnu oddanosť a dôveru človeka v Boha. Drží čitateľa v napätí, či napriek všetkým nešťastiam, ktoré postihli zem, sa dokážu kresťania spojiť, zmobilizovať a bojovať proti Zlu.

„Prečítala som túto knihu, ako sa povie, na jeden dúšok. I keď som najskôr pristupovala k tomuto titulu trochu nedôverčivo, veľmi rýchlo ma dej upútal. Dala som ju prečítať aj svojej 13-ročnej dcére, ktorá nerada číta knihy. Táto ju však presvedčila, že čítanie môže byť prinajmenšom tak zábavné ako pozeranie TV. Teším sa na ďalšie tituly od tohto autora!“

Verím, že som vám výberom kníh aspoň trošku pomohla. Iste mi dáte za pravdu, že nie je ľahké nájsť vhodnú knihu pre mladého chlapca, ktorá by ho zaujala, ale zároveň nedeformovala.

Mám doma aj dcéru v podobnom veku. A verte mi, ponuka kníh pre dievčatá – tak to je ešte tvrdší oriešok! Ale o tom niekedy nabudúce!

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno