Ako dieťaťu pomôcť zvládnuť príchod súrodenca

0
1138

Nepovedala by som, že niekedy napíšem podobný typ článku. Ale na niektoré naše rodičovské nápady, najmä nápady môjho manžela, som spätne hrdá a myslím, že sa oplatí s nimi podeliť. Neponúkam zaručený návod, s ktorým budete mať túto novú životnú situáciu bezproblémovú, ale nasledovné opatrenia podľa mňa prispeli k tomu, že náš syn vcelku hladko prijíma svoj nový status staršieho súrodenca. Nie je to rozmaznávanie. Vedomými opatreniami chránime vzťah svojich detí, pomáhame malým sebastredným bytostiam nájsť si cestu k druhým. V neposlednom rade chránime aj sami seba od detských dramatických výstupov a zbytočných konfliktov.

Iste treba opatrenia prispôsobiť aj veku prvorodeného dieťaťa. Rozdiel medzi našimi dvomi deťmi je 2 roky a 2 týždne, prvorodený je syn, druhorodená dcéra.

Príprava na príchod súrodenca…

Pane Bože, ďakujeme ti za ocka, mamku, za Miška a za bábätko Klárku

Pomenujte svoje dieťa, volajte ho menom a hovorte o ňom ako o existujúcej osobe. Meno už potom nemeňte. Robili sme si s manželom srandu, že všetkým pol roka hovoríme, že čakáme Kláru a nakoniec jej dáme meno Zoja. Možno by sme to aj spravili, nebyť nášho syna Miška, to by bola pre neho podpásovka. Ak ste si nie istý, aké meno chcete dať, alebo ho jednoducho nechcete zverejňovať, dieťa volajte dievčatko alebo chlapček. My sme sa s Miškom vždy modlievali aj za Klárku, ktorá je ešte v brušku. vždy som o nás hovorila ako už o štyroch.

Tu bude spať ocko, tu mamka, tu bábätko Klára a tu Miško

Všetci sme radi, keď vieme, na čom sme. Pripravujte dieťa na to, ako bude asi bábätko vyzerať a čo s ním budete robiť. Kde všade bude miesto pre bábätko a ktoré miesto bude aj naďalej patriť vášmu prvorodenému. Každú cestu autom sme mu pripomenuli, kde bude kto sedieť, keď sa Klára narodí a večer pred spaním sme mu opakovali, ako a kde budeme spať, keď už bude jeho sestrička na svete.

A keď je už bábätko na svete…

Prvorodený zostáva prvorodeným

Poproste rodinu a návštevy, aby sa najprv, aspoň niekoľko minút, zaujímali o prvorodeného. Bábätku je úplne jedno, že ho prišiel niekto navštíviť, dokonca bude spokojnejšie, keď pozornosť návštevy nebude orientovaná naň. Venujte svoju aktívnu pozornosť prvé týždne po príchode druhého dieťaťa najmä tomu staršiemu. Potrebuje cítiť istotu, že je naďalej vašim milovaným dieťaťom a nie niekým na druhej koľaji. Kamoške pri deťoch pomáhalo, že svojej dcére pripomínala, že nech sa deje čo sa deje, ona navždy zostáva jej prvým dieťatkom.

Počítače, tablety, smartfóny… nedávajte si na plochu fotku bábätka

Manžel si na plochu mobilu vymenil fotku nášho Miška za fotku Kláry. Že to vie ovplyvniť detský mozoček mi došlo, až keď Miško zbadal, že aj starí rodičia vymenili fotku na ploche počítača. Nerobte to. Buď nič nemeňte alebo počkajte, kým budete mať nejakú spoločnú fotku, na ktorej sú obe deti alebo na ktorej ste všetci spolu ako rodina.

Nenúťte prvorodeného požičiavať jeho veci

Naozaj nie. Opäť ‒ bábätku je to prvé mesiace úplne jedno, čím ho zabávate a prvorodený má už dosť vecí, s ktorými sa s bábätkom musí deliť. Predovšetkým o vás ako rodičov. Pre začiatok nechajte, aby všetko, čo bolo len jeho, tak aj naďalej ostalo. U nás aj obyčajná deka bol veľký problém, naozaj to netreba siliť. Teraz po pol roku súrodenectva sa Miško postupne vzdáva svojho výlučného vlastníctva v prospech Klárinej spokojnosti. Niekedy jej dá veci po mojej výzve, niekedy sám od seba. Je radosť sledovať, ako sa z prvorodeneckého pupku sveta postupne pretvára na empatickú osobnosť.

Občas budete nostalgicky spomínať na to, aké jednoduché to bolo, keď ste mali len jedno dieťa. Prídu ťažkosti. Ale dobrý súrodenecký vzťah, ktorý je darom na celý život, za túto vašu námahu stojí.

www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno