Ako efektívnejšie určiť plodné dni?

0
4976

Šesť dní. Necelý týždeň. Žena môže v priebehu jedného svojho menštruačného cyklu otehotnieť priemerne za relatívne úzke časové okienko, akým je šesť dní. Toto okienko sa mení na ešte menšiu časovú „štrbinu“ v rozmedzí len pár hodín pre ženy, ktoré majú nepravidelný cyklus, alebo majú ďalšie zdravotné problémy. Správne označiť plodné dni je proste niekedy celá veda. Dostať sa von z konopí môže pomôcť aj ovulačný test.

Ovulačné testy a monitory začínajú naberať na popularite aj na Slovensku Zaujali nás najmä dva konkrétne produkty, ktoré sú v celku už celkom dosť rozvinutými zariadeniami: Persona Daysy. Pozreli sme sa na ne bližšie a porovnali ich na základe spôsobu fungovania, spoľahlivosti, šírky skupiny používateliek a cenovej dostupnosti.

Vzorka verzus algoritmus

Diagnostický prístroj na domáce použitie Persona meria hladinu hormónov sprevádzajúcich ovulačnú fázu cyklu ženy, konkrétne koncentráciu luteinizačného hormónu a estrogénu.

Podľa návodu sa používanie Persony zdá byť celkom jednoduché. Testovacia tyčinka zachytí vzorku z ranného moču a po založení tyčinky do prístroja Persona vyhodnotí získané informácie. Ak je žena vo fáze neplodných dní, na prístroji zasvieti zelená značka, ak vo fáze plodných dní, Persona dá signál červeným indikátorom. V každom svojom cykle si žena robí test celkovo osemkrát v presne stanovanom tzv. testovacom čase, ktorý je však signalizovaný prístrojom. Na každý test je potrebná nová testovacia tyčinka.

Podľa webu prinášajúceho ovulačný test Daysy na slovenský trh je použitie tohto prístroja ešte a čosi triviálnejšie. Zariadením pripomínajúcim teplomer je potrebné zmerať si bazálnu teplotu pod jazykom hneď po prebudení, no nie je nevyhnutné urobiť tak vždy v rovnaký čas; stačí po aspoň troch hodinách neprerušeného spánku. Druhou podmienkou je zadať do zariadenia dni priebehu menštruácie a táto „minikalkulačka“ sa na báze algoritmu, ktorý bol klinicky testovaný, „naučí“ cyklus ženy a vie sa v ňom orientovať aj pri kolísavom nepravidelnom cykle. Prístroj označí deň opäť zeleným a červeným svetielkom za plodný či neplodný ihneď po rannom meraní teploty a dokonca vyhodnotí plodnosť na najbližších dvadsaťštyri hodín. K zariadeniu je k dispozícii aj mobilná aplikácia.

Malou nevýhodou Persony je, že je možné ju začať používať len od prvého dňa cyklu, kedy je potrebné na prístroji stlačiť tzv. m-tlačidlo. Daysy dokáže začať monitorovať plodnosť dní od akéhokoľvek dňa cyklu.

Spoľahlivosť 

V percentuálnom porovnaní spoľahlivosti oboch prístrojov je na tom Dysy o čosi lepšie. Daysy dokáže určiť plodné a neplodné dni s presnosť 99,3%. Za takú vysokú presnosť Daysy vďačí zabudovanému algoritmu vyvinutému na základe miliónov cyklov a využívaniu pokročilých štatistických metód na výpočet plodnosti ženy.

Spoľahlivosť Persony sa pohybuje okolo 94% a to za predpokladu, že pár úplne dodržiava sexuálnu zdržanlivosť počas dní, ktoré prístroj označil červeným indikátorom. Jozef Predáč vysvetľuje na portáli Ligy pár páru možnú príčinu výchylky v tom, že spoľahlivosť prístroja znížili nečakané tehotenstvá v prvej fáze cyklu. Jedna z používateliek Persony sa totiž zmienila, že ju prekvapil dosť vysoký počet dní v prvej fáze cyklu, ktoré prístroj vyhodnotil ako neplodné. Zariadenie ešte jedenásty deň cyklu označilo za neplodný deň; počas štrnásteho dňa cyklu však už indikátor signalizoval ovuláciu. Používateľka sa ale spoľahla na pozorovanie cervikálneho hlienu, ktorý sledovala aj popri požívaní Persony, a ten signalizoval plodnú fázu už počas spomínaného jedenásteho dňa cyklu.

Pre koho je produkt vhodný? 

Persona nie je efektívnym prístrojom pre rozlišovanie fáz cyklu pre dojčiace ženy, ženy s cyklom buď kratším ako dvadsaťtri dní alebo dlhším ako tridsaťpäť dní, ženy s príznakmi menopauzy, pre ženy s akoukoľvek hormonálnou alebo inou liečbou, ktorá ovplyvňuje cyklus (napríklad aj antibiotiká obsahujúce tetracyklín), či ženy s polycystickým ovariálnym syndrómom.

Daysy môže používať širšie spektrum používateliek. Je vhodná pre ženy s hormonálnou liečbou a tiež tie, ktorých cyklus je buď kratší ako devätnásť dní alebo dlhší ako štyridsať dní. Príjemným prekvapením je, že ju môžu používať aj dojčiace ženy a dokonca aj ženy, ktoré prekonali chemoterapiu či majú cukrovku. „Daysy som kúpila kvôli dojčeniu,“ zmienila ja jedna z používateliek, ktorá pred otehotnením používala Personu.

Cenová dostupnosť

Prvotná investícia do „štartovacieho balíčka“ Persony sa môže pohybovať medi 80-100 eurami. V takomto balíčku sa nachádza samotné zariadenie v staršej alebo novšej verzii a šestnásť kusov testovacích tyčiniek. Nevyhnutné je teda ďalšie dokupovanie jednorazových tyčiniek, ktorých jeden balíček po šestnásť kusov stojí okolo 25 eur. Persona je dostupná len cez zahraničných predajcov (napr. ebay či Amazon), čo môže jej cenu opäť navýšiť.

Monitor plodnosti Daysy je dostupný cez slovenskú webstránku, ktorá uvádza jej cenu vo výške 280 eur. Táto podstatne vyššia cena môže byť do istej miery kompenzovaná tým, že k nej nie je potrebné nič iné dokupovať.

Persona a Daysy sú teda dva dostupné produkty, ktoré majú svoje pre aj proti. Oba sa používajú celkom jednoducho a ich presnosť je veľmi vysoká. Od Daysy môže odrádzať jej celková vysoká cena; k Persone je zas potrebné stále dokupovať pomerne drahé jednorazové testovacie tyčinky a tiež nedokáže presne identifikovať plodné dni v čase dojčenia. V konečnom dôsledku preto záleží na individuálnych preferenciách používateľky a jej momentálnej situácii.

Na Slovensku sa snaží monitorovať širší trh s ponukou ovulačných testov Liga pár páru a na svojej stránke ponúka aj referencie ich používateľov. „Ovulačné testy a monitory môžu byť fajn doplnkom k niektorej z metód prirodzeného plánovania rodičovstva, no osobne by som sa na ne výlučne na sto percent nespoliehala. Poznanie vlastného tela a sledovania znakov plodnosti považujem za niečo úplne kľúčové,“ hovorí jedna zo žien, ktoré sa aktívne zaujímajú o túto tému.

(Aktualizované 24.5.2018. Ospravedlňujeme sa za publikovanie nesprávnej verzie článku dňa 23.5.2018. Aktuálne zverejnená verzia je finálna.)

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno